Informatyzacja Urzędu miasta Katowice

Spektrum oczekiwań jest więc bardzo szerokie, a budowę systemu należy przewidywaćt na wiele lat i zakładać, że będzie ona pochłaniać ogromne nakłady środków. Dlatego bardzo ważne jest opracowanie jak najbardziej racjonalnych założeń do projektu systemu z określeniem poszczególnych etapów jego wdrażania, tak aby system mógł się w maksymalnym stopniu samofinansować. W tym celu zebrano informacje o oczekiwaniach, jakie poszczególne jednostki organizacyjne wiążą z takim systemem. Na podstawie tych informacji powstały "Założenia do projektu Graficznego Systemu Informacji o Terenie Miasta Katowice w ramach SILGIS". Jest rzeczą oczywistą, że z uwagi na brak kadry mającej odpowiednie przygotowanie do budowy SIT, otrzymane informacje nie mogły być ani pełne, ani nadające się bezpośrednio do zgromadzenia w jednolity system. Dały natomiast, i to jest najcenniejsze, ogólny obraz przyszłego systemu oraz uzmysłowiły kadrze kierowniczej urzędu katowickiego jego niezbędność w dalszej pracy. Umożliwiły też przejście do kolejnego etapu - opracowania koncepcji kompleksowej informatyzacji urzędu, na opracowanie której przeprowadzono konkurs ofert. Rezultatem rozstrzygnięcia tego konkursu było następnie powierzenie katowickim firmom Efekt i COIG opracowanie takiej koncepcji.

Po przeanalizowaniu obu wariantów ofertowych zdecydowano się na wdrażanie koncepcji opartej na nagrodzonym na katowickich targach oprogramowania Softarg system Urząd firmy Efekt. Obecnie na bazie tej koncepcji modyfikuje się system Urząd dostosowując go do specyfiki Urzędu Miasta Katowice, który jest rozmieszczony w kilku budynkach na terenie miasta. Sukcesywnie integruje się w nim wszystkie posiadane dotychczas, a także tworzone w miarę potrzeb nowe podsystemy w jeden spójny system oparty na dwóch zasadniczych bazach danych - bazę adresów z systemu Pesel i bazę ewidencji gruntów przywiązaną do tworzonej mapy zasadniczej miasta. Przy tworzeniu części systemu, która docelowo będzie składową ogólnopolskiego SIT, nawiązano współpracę z Wydziałem Geodezji Urzędu Wojewódzkiego i Górnośląskim Centrum Informacji o Przestrzeni "SILGIS", z wykorzystaniem doświadczeń innych miast, które budują podobne systemy - zarówno w kraju, jak i za granicą.

Inwestycja związana z tworzeniem tego systemu, z uwagi na pracochłonność i duże koszty pozyskiwania oraz utrzymania aktualnych danych, przewidywana jest na długie lata. Optymiści twierdzą, że pierwsze zyski finansowe z wdrażania tego przedsięwzięcia mogą się pojawić pod koniec tego stulecia, jednakże już w przyszłym roku planuje się weryfikację podatków od nieruchomości na podstawie ewidencji gruntów oraz poprawić wymianę informacji między poszczególnymi referatami wydziału geodezji i gospodarki gruntami.

Problemy. Zagrożenia. Czynniki hamujące

Budowa systemów informacyjnych napotyka na wiele zagrożeń i różnych czynników hamujących. Wspomniałem wcześniej o problemach przejmowania danych z innych systemów. Istnieje natomiast inny, może nawet większy problem związany z jakością danych - ich stan aktualności. O tym jakim "śmietnikiem" mogą być bazy danych przekonano się w pewnym momencie w naszym Urzędzie Wydział Spraw Obywatelskich po wczytaniu danych dla Katowic otrzymanych z RCI PESEL. Dane ok. 70% osób trzeba było poprawiać!!!


TOP 200