Informatyka wysokich lotów

Zakłady przemysłu lotniczego WSK PZL-Rzeszów SA to lider w produkcji części, modułów i silników lotniczych. Wzorem dla całej korporacji ma szansę stać się rzeszowski dział IT.

ZWYCIĘZCA KONKURSU: Przemysł

Tomasz Wiernicki, dyrektor informatyki w WSK PZL-Rzeszów

"Koncentrujemy się na rozwiązaniach, które pozwolą szybciej dostarczać produkty i działać bardziej efektywnie w obliczu rosnącej skali produkcji. Liczę na to, że IT zapewni skrócenie przebiegu wielu procesów biznesowych".

WSK PZL-Rzeszów to przedsiębiorstwo z ponad 75-letnią historią i ugruntowaną pozycją w ramach koncernu United Technologies oraz na światowym rynku przemysłu lotniczego. Obecnie rzeszowska spółka produkuje i zapewnia obsługę remontową dla silników i podzespołów wielu popularnych samolotów pasażerskich, ale i wojskowych. W zakładach WSK PZL-Rzeszów produkuje się m.in. części do silników myśliwców F-16, a w latach 2005-2008 zmontowano 48 kompletnych napędów wszystkich myśliwców przeznaczonych dla Polskich Sił Powietrznych. Swoją pozycję rynkową i rangę w korporacji spółka zawdzięcza także organizacji IT. Wiele praktyk IT, stworzonych w rzeszowskich zakładach, jest powielanych w innych spółkach koncernu.

Specyficzne rozwiązania dla specyficznych potrzeb

Jednym z kluczowych zrealizowanych w ostatnich latach projektów IT było wdrożenie systemu zawierającego zaawansowane funkcjonalności wspierające działalność remontową. Funkcje SAP ERP stały się niewystarczające wraz z przeniesieniem do WSK Rzeszów remontów komponentów i zespołów silników lotniczych dla firm, takich jak: Pratt&Whitney, Hamilton Sundstrand czy ATC Aerospace. Ostatecznie w 2009 r., również na bazie rozwiązań SAP, powstało autorskie rozwiązanie wspierające całość działań związanych z remontami - od planowania i zakupów, aż po sprzedaż usług serwisowych i kontroling. Zdaniem przedstawicieli WSK PZL-Rzeszów, innowacyjność projektu polegała na opracowaniu systemu obsługi unikalnego procesu biznesowego, dla którego standardowe rozwiązania były zbyt rozbudowane, kosztowne lub nie gwarantowały odpowiedniego wsparcia branżowego.

Specyficznym potrzebom biznesowym rzeszowskich zakładów odpowiada także autorskie rozwiązanie ułatwiające skrupulatne rozliczanie czasu pracy w rozbiciu na projekty. Trwają prace związane z rozwojem IT w obszarze raportowania i analiz biznesowych. Ciekawostką jest wdrożenie telekomunikacyjne. Aby oszczędzić na kosztach połączeń telefonii stacjonarnej, zespół IT wynegocjował tańsze rozwiązanie w postaci dedykowanego dla PZL-Rzeszów nadajnika GSM. Nadajnik, połączony bezpośrednio z siecią dostawcy i lokalną centralą telefoniczną, jest używany jako główne łącze telekomunikacyjne. W firmie działa też dedykowany system workflow.

Skoncentrowani na efektywności i celach

Alicja Wycisk-Kaleta, członek zarządu, dyrektor personalny WSK PZL-Rzeszów

"IT sprawia, że nasza praca jest niezwykle efektywna. Przykładem są tu mechanizmy work flow. Dzięki wykorzystaniu IT jesteśmy w stanie być firmą najnowocześniejszych technologii nie tylko z punktu widzenia specyfiki przemysłu lotniczego, ale także naszych własnych procesów biznesowych".

Zarówno w WSK PZL-Rzeszów, jak i w całej grupie United Technologies obowiązują spójne zasady zarządzania projektami i dążenia do doskonałości według standardu ACE. Charakterystyczny jest nacisk na realizację celów - te z poziomu strategicznego są przełożone kaskadowo na bezpośrednie zadania poszczególnych pracowników. Każdy projekt jest definiowany na bazie oczekiwań biznesu. Każdy jest też oceniany wartościowo - pod kątem ryzyka projektowego i stopy zwrotu.

Założenia rozwoju IT w rzeszowskiej spółce są każdorazowo zatwierdzane przez władze lokalne i korporacyjne. Strategiczne plany zakładają, że do 2020 r. wszystkie krążące w firmie dokumenty papierowe zostaną zastąpione dokumentacją cyfrową. Dotyczy to również dokumentacji projektowej i wykonawczej. Kluczowa jest też informatyzacja stanowisk inżynierskich i produkcyjnych. Za kilka lat komputery mają być wykorzystywane we wszystkich wydziałach produkcyjnych.

Planowane jest też stworzenie kompleksowego rozwiązania wspierającego elektroniczny obieg informacji technologicznej. Nowe narzędzie ma uprościć procesy zarządzania zmianami technologicznymi i dystrybucję dokumentacji. Powinno to umożliwić skrócenie czasu wprowadzania na rynek nowych projektów. Tworzone przez konstruktorów modele mają zostać udostępnione w wersji elektronicznej technologom i dalej - za pośrednictwem programów dla obrabiarek oraz instrukcji dla operatorów - trafić na hale produkcyjne. Wszystkie dane o produktach, w tym struktura i zestawienia materiałowe, uzupełnione o dane zakupowe i finansowe, mają automatycznie trafiać do systemu ERP. W toku produkcji informacje będą automatycznie uzupełniane o dane dotyczące jakości.

2,5 tys. komputerów wchodzi obecnie w skład środowiska IT PZL-Rzeszów.

O 70% spadły koszty usług telekomunikacyjnych dzięki uruchomieniu dedykowanego dla firmy BTS-a.

500 tys. elektronicznych dokumentów obsłużył do tej pory system work flow wdrożony w obszarze back office.


TOP 200