Informatyka wokół boiska

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywają się z dużym udziałem technologii informatycznych.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywają się z dużym udziałem technologii informatycznych.

Piłkarskie mistrzostwa Europy Euro '96, które rozpoczęły się 8 czerwca br. w W. Brytanii, jak większość gigantycznych imprez sportowych nie może odbywać się bez systemu informatycznego. O skali przedsięwzięcia świadczy chociażby 1,4 mln wykupionych miejsc na ośmiu stadionach, znajdujących się w różnych angielskich miastach oraz szacowana na 220 mln osób widownia telewizyjna oglądająca każdy mecz (w sumie mistrzostwa obejrzy 6,9 mld telewidzów). Oczywiście zawody nie mogłyby się odbyć bez 2 tys. uczestników, 6 tys. dziennikarzy, 400 VIP-ów i tysiąca ochotników, odpowiadających za współorganizację imprezy.

Statystyka z notebooka

Obsługujący Euro '96 system komputerowy stworzyły wspólnie firmy: Digital, Microsoft i British Telecom pod auspicjami Sema Group, organizacji powołanej przez brytyjską federację piłki nożnej. Digital dostarcza dla Euro '96 oraz serwisuje sprzęt - serwery, komputery PC oraz notebooki, BT zapewnia łącza ISDN, a Microsoft odpowiada za oprogramowanie.

Przetestowany na miesiąc przed rozpoczęciem imprezy system zbudowany w technologii klient/serwer i oparty na łączach ISDN2, zapewnionych przez BT, składa się z trzech funkcjonalnych podsystemów. Pierwszy z nich odpowiada za zarządzanie systemem organizacji zawodów, to znaczy realizuje zadania, takie jak obsługa wolontariuszy, akredytacja dziennikarzy i VIP-ów, dystrybucja medali oraz przygotowanych materiałów. Podsystem ten obsługiwany jest przez połączone światłowodami sześć komputerów Digital Venturis 575 oraz jeden intelowski serwer Digital Prioris. Kolejny podsystem - informacyjny - przeznaczony dla dziennikarzy i personelu udostępnia dane dotyczące turnieju, jego historii i aktualnych wyników drużyn. Ostatni podsystem będzie dostarczać serwis z wynikami, prezentujący statystyki rozegranych meczy w formie graficznej. Informacje te przeznaczone będą dla koncernów telekomunikacyjnych, stacji telewizyjnych, agencji prasowych. Podczas rozgrywek obserwujący każdy mecz pracownicy biura statystycznego odnotowują na notebookach Digitala Hi-Note aktualne informacje. Dane te są transmitowane do centrum reżyserskiego prowadzonego przez Forto, grupę współtworzoną przez stacje telewizyjne BBC i ITV. Centrum to ma zajmować się przetwarzaniem oraz selekcjonowaniem informacji, zanim będą one udostępnione telewidzom.

Euro na WWW

Wszelkie informacje na temat wyników pojawią się również w czasie rzeczywistym na serwerze Web mistrzostw Europy pod adresemhttp://www.euro96.com . W Internecie można odnaleźć wszelkie statystyki, program mistrzostw, relacje z meczów itp.


TOP 200