Informatyka na światowym poziomie

Liga Liderów Informatyki

Wprowadzając zebranych w tematykę pierwszej z konkursowych kategorii: Bankowość i finanse, Tomasz Bitner, przewodniczący Jury, przypomniał historię z 1642 r., gdy Błażej Pascal podarował pierwszą maszynę liczącą swojemu ojcu, poborcy podatkowemu. Od tego czasu nieprzerwanie sektor finansowy wykorzystuje postęp technologiczny, żeby wzmocnić swoją pozycję na konkurencyjnym rynku. Wśród tegorocznych finalistów najlepiej poradziła sobie Grupa Generali, doceniona przez jurorów za strategiczne podejście, które zaowocowało stworzeniem Portalu Klienta. Narzędzie dla handlowców pozwala jednocześnie na lepsze odczytanie potrzeb klientów i kształtowanie wizerunku firmy.

Produkt zwycięzcy konkursu z kategorii Przemysł jest rozpoznawalny już w wielu krajach świata. Jednak nie wszyscy wiedzą, że Wojskowe Zakłady Mechaniczne SA oprócz transportera opancerzonego Rosomak produkują również trenażery i symulatory prawdziwego pola walki, na których żołnierze mogą się szkolić w warunkach zbliżonych do naturalnych. Lider z Siemianowic Śląskich ma ambicje, aby także w tej dziedzinie opanować europejski rynek.

Kolejna kategoria konkursowa, Handel i usługi, to dziedzina, w której postęp technologiczny mierzony jest dziś w tysięcznych częściach sekund. Nagrodzona Grupa Allegro została doceniona za skrócenie dystansu między IT a biznesem, co pozwala jej działać elastycznie i efektywnie. Ogromna firma wprowadziła standardy działania start-upu i – jak goście gali mogli zobaczyć w filmie prezentującym osiągnięcia firmy – przestrzeń kreatywną, łączącą tradycję z nowoczesnością. Receptą na pokonanie trudności i osiągnięcie sukcesu jest obowiązujące w firmie hasło „Da się!”.

Równie chwytliwe hasło obowiązuje w Zabrzu. W tamtejszym Urzędzie Miejskim wszyscy powtarzają, że „Tu się lubi e-usługi”. Zabrzański urząd został Liderem Informatyki w kategorii Sektor publiczny za to, że oferuje przez internet już 144 usługi i stale zachęca Zabrzan, żeby korzystali z e-administracji. Kolejnym celem jest jak najlepsza zdalna komunikacja z przedsiębiorcami. Uczestnicy gali podkreślali, że każdy przejaw postępu w administracji jest witany z radością, bo każdy jest przede wszystkim obywatelem.

Równie powszechny charakter mają usługi oferowane przez laureata kolejnej kategorii – Sektora użyteczności publicznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zostały nagrodzone za to, że z ogromną wyobraźnią wykorzystują informatykę do budowania inteligentnych sieci i ochrony prywatności oraz interesów biznesowych klientów. Co więcej, przedsiębiorstwo zapewnia, że dzisiejsze wdrożenia w elektroenergetyce to dopiero początek zmian, które nas czekają w tej dziedzinie.

Wręczenie nagrody w kategorii Opieka zdrowotna było najzabawniejszą, bo przetykaną anegdotami, częścią uroczystości. Stało się tak za sprawą prof. Wojciecha Witkiewicza, który ze swadą opowiadał o swoich pierwszych doświadczeniach z robotem chirurgicznym Da Vinci i zapewniał red. Tomasza Bitnera, że najnowocześniejsze i jedyne takie urządzenie w Polsce, którym dysponuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, jest dobrze wykorzystywane, służąc do operacji tych „zakątków” ludzkiego ciała, które są trudno dostępne za pomocą standardowych narzędzi.

Poza nagrodami branżowymi i wspomnianą już na początku nagrodą Ministra Gospodarki także Jury przyznało dwa specjalne wyróżnienia. RUCH SA otrzymał nagrodę specjalną za innowacyjne wykorzystanie sieci telekomunikacyjnej. Firma, która ma 95 lat i dla wielu z nas jest synonimem miejsca, gdzie można kupić prasę, książki i wiele innych drobiazgów, dzięki nowoczesnym technologiom GSM wprowadza nowe usługi elektroniczne i pomaga handlowcom sprawniej pracować i zarządzać, a klientom regulować rachunki czy doładowywać telefony.

Nagrodę Green IT otrzymały Koleje Mazowieckie, które wszystkie swoje pociągi wyposażyły w elektroniczne liczniki energii. Dzięki takiemu monitoringowi pociągi zużywają mniej energii, jeżdżą ekonomiczniej, a podróżnym oferowane są bardziej komfortowe warunki przejazdu. Korzyści odnosimy więc wszyscy – kolej staje się ekologiczna, a firma zaoszczędzone miliony złotych może zainwestować w nowe pojazdy.


TOP 200