Informatyk w gminie

Wspomaganie zarządzania w administracji samorządowej było głównym tematem forum informatyków wielkich miast, które odbyło się niedawno w Gdańsku.

Wspomaganie zarządzania w administracji samorządowej było głównym tematem forum informatyków wielkich miast, które odbyło się niedawno w Gdańsku.

Spotkanie informatyków samorządowych zorganizował Referat Informatyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Informatycy 30 największych miast polskich, zrzeszonych lub współpracujących z Unią Metropolii Polskich, omówili problemy związane z realizacją wspomagania komputerowego zarządzania wielkim miastem. Odbywające się pod koniec października br. spotkanie informatyków było częścią VI Targów Zarządzania Informacją "Infoman '97".

Brak koordynacji i jednolitych rozwiązań w skali administracji publicznej pobudza informatyków samorządowych do organizacji tego typu spotkań. Jak twierdzą, tylko współpraca i wymiana doświadczeń może przyczynić się do ustalenia zgodnych standardów systemów miejskich. "Według ustawy o samorządzie terytorialnym, to gmina powinna dostarczać administracji rządowej informacji o obywatelu, lecz w takim stopniu, jaki jest wystarczający do planowania społeczno-gospodarczego w skali województwa" - mówi Jacek Neumann, pełnomocnik ds. informatyki Krakowa. "Implementacja systemu informatycznego, w którym ma następować wymiana informacji między administracją samorządową a rządową, powinna odbywać się na drodze wzajemnych konsultacji i współpracy, co zapobiega dodatkowym kosztom i niespójnym rozwiązaniom " - uzupełnia Jolanta Sala, dyrektor Ośrodka Informatyki Terenowego Banku Danych Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Dlatego urzędy miejskie i gminne z niepokojem przyjmują nowe rozwiązania narzucane odgórnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które niedawno wydało decyzję o wyodrębnieniu systemu ewidencji pojazdów ze zintegrowanych systemów wspomagania zarządzania gminą. Administracja wojewódzka została zobligowana, aby zlikwidować istniejące dotychczas punkty rejestracji pojazdów i skupić je w kilku miejscach. W województwie gdańskim oznacza to likwidację kilkudziesięciu nieźle wyposażonych informatycznie punktów, gdzie informacja o pojazdach jest częścią zintegrowanego systemu, w którym łączy się wszystkie dane o mieszkańcu gminy. "Bez konsultacji z miastem ministerstwo ustaliło, że mamy przyjąć ich rozwiązanie systemu ewidencji pojazdów. Tymczasem system, który wykorzystujemy, działa skutecznie. Co mamy zrobić z dotychczas istniejącym systemem? Dlaczego mamy wyodrębniać jeden podsystem ze zintegrowanej całości?" - pyta retorycznie Wiesław Patrzek, pełnomocnik ds. informatyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wobec takiej sytuacji samorządy szukają wspólnie rozwiązań z pominięciem administracji rządowej. Wiele osób odpowiedzialnych za projekty informatyczne uważa, że każda gmina może mieć własny system, zbudowany według potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Konieczne jest tylko, aby zachowywano standardy wymiany informacji. Będą nad nimi pracować informatycy samorządowi podczas kolejnych spotkań organizowanych przez poszczególne miasta, a poświęconych m.in. wdrażaniu systemu informacji przestrzennej, opracowaniu standardu informacji miejskiej w Internecie, doświadczeniom miast w zakresie organizowania i strategii informatyzacji gminy lub realizacji przetargów informatycznych w trybie zamówień publicznych.

Aby ułatwić wymianę doświadczeń, gdański Urząd Miejski zobowiązał się na początku 1998 r. uruchomić na swoim serwerze internetową listę dyskusyjną informatyków samorządowych. Będzie ona otwarta dla instytucji rządowych i prywatnych pracujących na rzecz miasta i jego mieszkańców.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200