Informatyk w Warszawie

Według rankingów przeprowadzanych przez ośrodki badań społecznych, województwo warszawskie jest regionem, w którym najłatwiej o pracę, a stawki płacowe są najwyższe w kraju. Dotyczy to również branży informatycznej.

Według rankingów przeprowadzanych przez ośrodki badań społecznych, województwo warszawskie jest regionem, w którym najłatwiej o pracę, a stawki płacowe są najwyższe w kraju. Dotyczy to również branży informatycznej.

Codziennie w warszawskich gazetach ukazuje się co najmniej kilka nowych ofert pracy dla informatyków. Są to głównie ogłoszenia dotyczące stanowisk nie wymagających dużego doświadczenia zawodowego. "Bardzo chętnie zatrudniamy osoby zaraz po studiach lub na kilka miesięcy przed uzyskaniem dyplomu. Osoby te uczą się u nas w zespole" - mówi Paweł Bondar, szef marketingu Macrosoft S.A. Najczęściej poszukiwani są programiści, administratorzy sieci i specjaliści ds. szkoleń

Prosto z uczelni

Poza ofertami zamieszczanymi w prasie można znaleźć pracę dzięki ogłoszeniom zawieszonym na tablicy ogłoszeń Wydziału Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. "Kiedy zdecydowałem się podjąć pracę - mówi Hubert Gostomski, obecnie pracownik Telekomunikacji Polska S.A. - spisałem z wydziałowej tablicy ogłoszeń trzy numery telefonów do firm, które szukały pracownika. Zadzwoniłem i po rozmowach wstępnych zostałem zatrudniony".

Doradztwo personalne

Nie brakuje też możliwości zatrudnienia dla informatyków z dużym stażem i doświadczeniem. Propozycje dla tej grupy składane są głównie za pośrednictwem firm doradztwa personalnego. "Większość firm, która zleca nam wyszukanie pracownika - mówi Beata Sosnkowska z Business Service - szuka osób na stanowiska kierownicze".. Firmy, które zgłaszają się do "łowców głów", mają określone wymagania, szukają ludzi, którzy w ich wewnętrznej strukturze zajmą ważne, często kluczowe stanowiska mające wpływ na dalszy rozwój firmy. "Nie mogą być to osoby przypadkowe - kontynuuje BeataSosnkowska. - Pracownik zaproponowany przez nas przeszedł już wstępne sito eliminacyjne. Jest w pewnym sensie sprawdzony".

Zarobki

Statystycznie wynagrodzenia w branży informatycznej w województwie

warszawskim należą do najwyższych w kraju. Podane w tabeli kwoty netto nie są jednak zawsze proporcjonalne do zarobków brutto. Firmy ,w skali roku, przeznaczają określoną pulę, na wynagrodzenia pracowników. W ten sposób każdy pracownik ma swoją "wartość finansową". Sposób w jaki realizowane są zobowiązania wobec zatrudnionych w firmie informatyków różni zdecydowanie firmy polskie od zagranicznych. .

Kapitał polski

W większości polskich firm kwota przeznaczona na wynagrodzenie pracownika nie równa się jego pensji brutto. "Po opłaceniu podatków od faktycznej pensji, którą otrzymuje pracownik, nie bylibyśmy w stanie utrzymać się na rynku, a co dopiero mówić o konkurencyjności - mówi szef firmy z rodzimym kapitałem. - Nie sądzę, że jesteśmy wyjątkową firmą, inni też tak robią". Większość przeznaczonych dla pracownika pieniędzy otrzymuje on na umowę zlecenie, umowę o dzieło albo ryczałt samochodowy. Wysoko obciążająca pracodawcę pensja (podatek i ZUS) stanowi tylko część miesięcznego wynagrodzenia. To swoiste "oszukiwanie" Skarbu Państwa jest charakterystyczne dla regionu warszawskiego, gdzie występuje największa w Polsce konkurencja i najwyższy wskaźnik powstawania nowych firm.

Kapitał zagraniczny

Inaczej sytuacja wygląda w firmach zagranicznych, które nie widzą istotnych korzyści w misternym obchodzeniu prawa.. Tutaj zarobki netto są łatwo przeliczane na brutto. Należy jednak podkreślić, że sumy jakie otrzymują pracownicy "na rękę" są podobne w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym.

Podane w tabeli kwoty stanowią wynagrodzenie netto i dotyczą zarówno firm polskich, jak i zagranicznych.


TOP 200