Informatyk potrzebny od zaraz

Osoby z kompetencjami w IT to wciąż mocno poszukiwana grupa pracowników. Przedstawiamy zestawienie 10 profesji informatycznych, których dyrektorzy IT będą najpilniej poszukiwać w 2015 roku.

Popyt na pracowników w IT w 2015 r. będzie prawdopodobnie nieco mniejszy niż w 2014. Nadal jednak, jak pokazują różne badania, spory odsetek firm będzie zwiększać zatrudnienie w tym obszarze. Jak wynika z danych opracowanych przez UE, do 2016 powstanie ponad 700 tysięcy nowych miejsc pracy dla osób z sektora IT. Wśród wszystkich ofert pracy publikowanych w różnych źródłach, aż 20% dotyczy posad związanych z tym właśnie rynkiem. Zapotrzebowanie na umiejętności techniczne utrzymuje się na wysokim poziomie. To sugeruje, że firmy nadal kontynuują inwestycje w infrastrukturę IT.

Rekruterzy zwracają uwagę, że część menedżerów tkwi w błędnym przeświadczeniu, że obecny okres niepewności gospodarczej ułatwia rekrutację. Tymczasem znalezienie wysokiej klasy specjalistów jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Zdaniem dwóch trzecich dyrektorów IT będzie to poważnym wyzwaniem wymagającym angażowania coraz większych zasobów.

1. Programiści, twórcy aplikacji

To kolejny rok, kiedy specjaliści w tym obszarze okazują się najbardziej poszukiwani wśród osób z branży IT. Programowanie jest na szczycie listy umiejętności potrzebnych dyrektorom IT, którzy rozglądają się za osobami mogącymi przyspieszyć rozwój ich organizacji. Jednakże, biorąc pod uwagę duży popyt, znalezienie utalentowany pracowników nie jest łatwe. Bez trudu można zatrudnić osoby z powierzchowną wiedzą, ale doświadczonych programistów i deweloperów, którzy poradzą sobie ze skalą i złożonością dużych projektów jest zbyt mało.

Pracodawcy oczekują od kandydatów doświadczenia w branży, w której działają oraz znajomości specyfiki systemów z nią związanych. Obecnie warto posiadać doświadczenie w pracy dla banków i instytucji finansowych. Jednak rozwój rynku aplikacji będzie się wiązał nie tylko z zapotrzebowaniem na programistów, ale również ekspertów zajmujących się testowaniem oraz zapewnianiem wysokiej jakości tworzonego oprogramowania.

2. Kierownicy projektów

Na tę grupę specjalistów wyraźnie wzrósł popyt. Nie jest to zaskoczeniem. W ostatnich latach firmy prowadziły mniej inwestycji. Obecnie potrzebują kierowników projektów, którzy są w stanie zapanować na dużymi projektami. Spora liczba złożonych inicjatyw wykreowała popyt na doświadczonych menedżerów. Po części wynika to z ograniczenia outsourcingu i realizowania projektów własnymi siłami.

Jednak znalezienie właściwej osoby jest wyzwaniem. Dobry kierownik projektu powinien posiadać umiejętności biznesowe i wiedzę technologiczną, a także potrafić połączyć ze sobą te kwalifikacje. Powinien mieć również doświadczenie w zakresie zarządzania zespołami z wykorzystaniem określonej metodologii, np. Agile lub kaskady. Warto dodać, że poszukiwani są również specjaliści, którzy pomogą firmom w przejściu z kaskadowych metod prowadzenia projektów IT na metody zwinne. Biorąc pod uwagę tak intensywne wymagania, nie można się dziwić, że ta grupa specjalistów jest w cenie.

3. Wsparcie techniczne, help desk

Już od kilku lat utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na osoby do wsparcia technicznego.

Menedżerowie mają coraz większe zapotrzebowanie na tej klasy specjalistów, ponieważ realizowane projekty wydłużają listę urządzeń i aplikacji, które działy IT muszą obsługiwać. Popyt na osoby z takimi kwalifikacjami rośnie liniowo. Ponadto coraz więcej firm wdraża strategię BYOD, co również wiąże się z koniecznością posiadania pracowników mających doświadczenie w zarządzaniu urządzeniami i aplikacjami mobilnymi. Tym bardziej, że są one bardzo różnorodne.

4. Bezpieczeństwo

Kwestie zabezpieczenia środowiska IT mają coraz większe znaczenie, na co wskazuje, m.in. szybko rosnący popyt na ekspertów od bezpieczeństwa. Zarządy firm chcą inwestować więcej w zabezpieczenia, ponieważ włamania komputerowe to często znaczne straty, a dodatkowo co bardziej spektakularne przypadki trafiają na nagłówki gazet. Badania pokazują, że wzrasta znaczenie działów IT w kontekście bezpieczeństwa, a szereg firm wymieniało w 2014 r. zabezpieczenia jako inwestycję informatyczną o najwyższym priorytecie. Potrzeba zabezpieczenia danych stała się najważniejsza i ludzie, którzy znają się na bezpieczeństwie, mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy. Z drugiej strony, pracodawcom jest trudno pozyskać takich pracowników.

Przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z rosnącą ilością zagrożeń, dlatego rozszerzają swoje zespoły bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach ich liczebności potroiła się na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Pracodawcy poszukują przede wszystkim wyspecjalizowanych, utalentowanych osób, który mogą pochwalić się ekspercką wiedzą w jakimś obszarze, np. zarządzaniu podatnościami czy zarządzaniu incydentami.

5. Twórcy stron i aplikacji internetowych

Do niedawno zainteresowanie takimi kwalifikacjami było niewielkie, obecnie mniej więcej co trzeci pracodawcy ich poszukuje. Jednocześnie takie osoby są jednymi z najtrudniejszych do znalezienia. Nagły wzrost zainteresowania nie znalazł pokrycia w dostępności pracowników o takich kwalifikacjach. Powstała więc spora luka między tym, co firmy chciałyby zrealizować, a co faktycznie mogą zrobić na skutek braku pracowników.

6. Zarządzanie bazami danych

Popyt na administratorów baz danych utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. To nie dziwi, bo w każdej firmie są jakieś bazy danych. Dodatkowo szum wokół Big Data jest czynnikiem, który obecnie napędza popyt na osoby z takimi umiejętnościami. Przedsiębiorstwa przetwarzają ogromne ilości informacji, dlatego trzeba rozumieć, jak działają bazy danych. Amerykańska firma Robert Half Technology zajmująca się rekrutacją pracowników opublikowała raport IT Hiring Forecast and Local Trend Report, z którego wynika, że 52 % dyrektorów IT wymienia administratorów IT jako osoby najbardziej poszukiwane do pracy w działach informatycznych.

7. Analityka biznesowa

Niesłabnącym zainteresowaniem pracodawców cieszą się również osoby znające się na systemach Business Intelligence. Tutaj również czynnikiem stymulującym popyt jest Big Data. Przedsiębiorstwa są coraz bardziej zaangażowane w projekty związane z analizą danych, w związku z czym potrzebują specjalistów do ich prowadzenia. Część firm przewidując wzrost popytu w tym obszarze już teraz zatrudnia analityków biznesowych, aby zapewnić sobie pracowników do realizacji przyszłych projektów.

8. Mobilne aplikacje i zarządzanie urządzeniami

Mimo ogromnego szumu i zainteresowania trendem BYOD w firmach w ostatnim roku nastąpił znaczny spadek zainteresowania pracodawców kwalifikacjami w zakresie zarządzania aplikacjami i urządzeniami mobilnymi. Dyrektorzy IT wciąż starają się umożliwić zatrudnionym korzystanie w pracy z ich prywatnych urządzeń, ale zainteresowanie tym zagadnieniem spada. Mimo to nadal nie jest łatwo o odpowiednich specjalistów i firmy oprócz szukania odpowiednich kandydatów na zewnątrz inwestują także w rozwój własnych pracowników IT, którzy są zainteresowanie tworzeniem aplikacji mobilnych i zarządzaniem urządzeniami. Do potencjalnych pracowników można zresztą dotrzeć na wiele sposobów. Głównym medium jest Internet. Pracodawcy korzystają ze stron skupionych na ofertach pracy, tworzą swoje własne zakładki kariera, a także są aktywni w mediach społecznościowych. Te ostatnie, ze względu na codzienną obecność studentów i absolwentów, mają ogromny potencjał.

9. Sieci

Co piąty pracodawca planuje w najbliższych 12 miesiącach zatrudniać pracowników z kwalifikacjami dotyczącymi utrzymania sieci. Mimo wciąż dużego zainteresowania jest to znaczny spadek w porównaniu z ubiegłymi latami. Zgodnie ze wspomnianym raportem IT Hiring Forecast and Local Trend Report, 57 % dyrektorów IT wymienia kompetencje sieciowe jako jedne z najważniejszych potrzebnych umiejętności w swoich organizacjach. Pracodawcy szukają ekspertów od routingu IP, przełączników, zapór sieciowych, sieci optycznych, zarządzania sieciami i środowiskami wirtualnymi.

10. Big data

To może zaskakiwać, ale z wypowiedzi dyrektorów IT wynika, że zainteresowanie umiejętnościami Big Data jest niewiele wyższe niż rok temu. Z drugiej strony we wrześniowym raporcie Fastest-Growing Tech Skills firma Dice informowała, że liczba ogłoszeń o pracę na stanowiska związane z Big Data wzrosła o 56 % w ciągu roku. Jednocześnie firma zauważyła, że w niektórych branżach nastąpiło ograniczenie popytu na specjalistów Big Data, co ułatwiło zaspokojenie popytu na takich pracowników w innych segmentach gospodarki. Nadal będzie szybko przybywać danych, a firmy będą zainteresowane ich analizą, aby uzyskiwać informacje potrzebne do skutecznego prowadzenia biznesu. Będzie się to wiązało z większym zapotrzebowaniem na projektantów, programistów i administratorów, niezbędnych do utrzymania hurtowni danych oraz wsparcia użytkowników. Wzrasta świadomość zarządów, że z danych można wydobyć wiele cennych informacji, więc eksperci od Big Data nie muszą martwić się o zatrudnienie.

Rynek pracownika

Niedobór kadry IT w Polsce sięga poziomu 25 – 30% i ma się jeszcze pogłębiać. Dlatego dyrektorzy IT dostrzegają, że znalezienie doświadczonych, zdolnych pracowników IT będzie w 2015 r. czasochłonnym przedsięwzięciem. Jest to między innymi skutkiem działań międzynarodowych korporacji. Z jednej strony zakładają one w Polsce, np. centra świadczeń usług globalnych z zakresu IT. Z drugiej strony, nie mogąc znaleźć pracowników lokalnie, poszukują wybitnych talentów również za granicą. Deficyt jest tak duży, że znalezienie pracownika wymaga według szacunków dwukrotnie większych nakładów niż kilka la temu. Liczba osób mających wykształcenie lub doświadczenie w tej dziedzinie rośnie zbyt wolno w stosunku do obecnego zapotrzebowania. W 2015 r. największy deficyt może wystąpić w takich obszarach, jak bezpieczeństwo, tworzenie aplikacji oraz sieci.

Niektórzy pracodawcy sami utrudniają sobie zadanie. Są zainteresowani tylko kandydatami, którzy spełniają wszystkie stawiane przez nich wymagania. To sprawia, że zapełnienie wakatu staje się bardziej kłopotliwe. Lepiej nastawić się na wyłapywanie utalentowanych kandydatów, którzy będą szybko rozwijać swoje umiejętności, co przyniesie ich pracodawcom istotne korzyści.

Co więcej, mimo deficytu kandydatów determinacja wśród pracodawców jest czasami niewielka. Przyszli pracownicy są świadomi tego, ile warta jest ich praca i nie godzą się na niskie stawki. Specjaliści związani z branżą IT zdają sobie sprawę z tego, że są poszukiwani i mogą wymagać. Zachętą może być nie tylko wynagrodzenie, ale także dodatkowe bonusy proponowane, jak nienormowany czas pracy, systemy premiowe, czy szybka możliwość awansu.

Najwięcej ofert pracy w branży IT dostępnych jest w województwie mazowieckim (22,63 % wszystkich ofert z branży), dolnośląskim (13,92%) i małopolskim (12,02%). Prym wiodą duże miasta w tych województwach: Warszawa, Wrocław oraz Kraków. Najmniej ofert IT można znaleźć w świętokrzyskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.


TOP 200