Informatycy lokalni

Praca informatyka w małym mieście często niesie ze sobą zadania i problemy, których informatycy z dużych miast nawet nie dostrzegają.

Praca informatyka w małym mieście często niesie ze sobą zadania i problemy, których informatycy z dużych miast nawet nie dostrzegają.

Zawód informatyka wymaga współpracy z najnowszymi technologiami i stałego podnoszenia kwalifikacji. Niezbędne jest uczestnictwo w targach komputerowych i seminariach, lektura prasy komputerowej i poznawanie oferty firm dotyczącej sprzętu i oprogramowania. W dużych miastach dostęp do wiedzy i serwisów komputerowych jest łatwy, toteż informatycy nie narzekają na warunki pracy. Tymczasem informatyk pracujący w małym mieście ma znacznie utrudniony dostęp do najnowszych technologii. Uczestnictwo w targach komputerowych wymaga kosztownych delegacji, których firmy nie chcą finansować. Podobnie jest z prasą informatyczną, na opłacanie której szefowie nie chcą się zgodzić. Także serwis sprzętu i oprogramowania znajduje się w dużej odległości - korzystanie z niego wymaga dodatkowych nakładów. Kwestia pieniędzy ma duże znaczenie, ponieważ w ośrodkach lokalnych relacje cen są niekorzystne dla firm inwestujących w technologię komputerową. Dla firmy z dużego miasta zakup jednego komputera czy oddelegowanie pracownika na targi nie jest dużym wydatkiem, tymczasem dla przedsiębiorstwa z małego miasta te same koszty mogą stać się problemem.

Informatycy w ośrodkach lokalnych pracują w samodzielnych przedsiębiorstwach i filiach dużych firm, otwierających w mniejszych miastach swoje oddziały.

Informatyk w firmie

Informatycy w ośrodkach lokalnych rekrutują się przeważnie z absolwentów uczelni, którzy uzyskali wykształcenie w kierunkach technicznych i nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie. Zdarzają się także graficy komputerowi i inni pracownicy, którzy na co dzień mają do czynienia z komputerami. W małych ośrodkach - mimo większego bezrobocia - nie ma presji na wykonywanie tego zawodu i informatyków w niewielkim stopniu dotyka ten problem. Nie oznacza to jednak, że w małym mieście łatwo jest zostać informatykiem i znaleźć dobrą pracę. Przeciwnie, zdobywanie informatycznej wiedzy jest utrudnione ze względu na brak ośrodków szkoleniowych. Jedyną metodą jest samodzielna nauka, wsparta ewentualnie praktyką podczas codziennej pracy, nie związanej z serwisowaniem, a raczej używaniem komputera.

Najczęstszą metodą realizacji zadań informatycznych jest zamawianie instalacji "pod klucz". Spada wtedy z firmy i informatyka odpowiedzialność za instalację i prawidłowe działanie systemu. Zdarzają się także instalacje wykonane w sposób tani, czyli z komputerów i oprogramowania samodzielnie składanego i konfigurowanego. Ta forma tworzenia systemów stosowana jest w celu minimalizacji kosztów, jednak bywa poważną przyczyną kłopotów związanych z dostępem do usług i serwisu komputerowego. W pewnej firmie, mającej siedzibę w mniejszym mieście wojewódzkim, wskutek uszkodzenia dysków system komputerowy nie mógł pracować. Informatyk z tego przedsiębiorstwa zwrócił się do warszawskiej firmy oferującej dyski z prośbą o pilne przysłanie nowego. Zakup został dokonany błyskawicznie, przesłano faksem zaświadczenie dokonania przelewu, jednak firma nie zrealizowała dostawy, ponieważ "z takimi małymi miejscowościami to nigdy nie wiadomo" - dowiedział się informatyk przez telefon. Dopiero po dokonaniu przelewu na konto firmy, natychmiast zrealizowano przesyłkę firmą kurierską - oczywiście na koszt przedsiębiorstwa.

Informatyk w filii

Informatyk zatrudniający się w oddziale lokalnym dużej firmy przede wszystkim będzie skazany na samodzielność. W działach informatycznych dużych firm pracuje kilka lub kilkanaście osób, z których każda odpowiedzialna jest za część zagadnień związanych z pracą działu.

W oddziale lokalnym informatyk musi samodzielnie wykonywać wszystkie prace, co wymaga od niego szerokich kwalifikacji, obejmujących wszystkie dziedziny komputeryzacji. Największe wymagania spotykają informatycy podczas rozwiązywania sytuacji problemowych. Usuwanie awarii wiąże się z działaniami mogącymi zagrażać informacjom przechowywanym w systemie i dlatego spoczywa na nim szczególna odpowiedzialność. W dziale komputerowym w centrali informatycy mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem, wspólnie realizując zadania - w oddziale lokalnym jest on zostawiony sam sobie.

Informatycy rzadko mają wystarczające kwalifikacje potrzebne do zarządzania systemem w oddziale lokalnym. Spowodowane jest to daleko idącą specjalizacją - informatycy znający się na sieciach komputerowych nie potrafią zarządzać bazami danych, znający oprogramowanie graficzne nie są biegli w tematyce programistycznej. Metodą umożliwiającą uzyskanie pełnych kwalifikacji są szkolenia. Jest to także forma inwestowania w pracownika pozwalająca mu odczuć, że firmie zależy na dobrej współpracy. Takich szkoleń informatycy powinni się domagać, ponieważ może się później okazać, że nie poradzą sobie z obowiązkami i nie wykonują zadań zgodnie z oczekiwaniami pracodawców.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200