Informacje prosto na ekran

PointCast udostępnił nową wersję programu informacyjnego PointCast Network 2.0.

PointCast udostępnił nową wersję programu informacyjnego PointCast Network 2.0.

PointCast Inc. wprowadził na rynek pierwszą wersję beta nowej wersji oprogramowania klienckiego PointCast Network 2.0. Jest ona mniej „pamięciożerna” niż jej poprzedniczka, a jednocześnie w efektywniejszy sposób zarządza transmisją danych, dzięki czemu nie powoduje tak znacznego obciążenia sieci, jak to miało miejsce w wersji 1.0. Oprogramowanie oferuje także nowy, ulepszony interfejs użytkownika i możliwość aktualizowania pojedynczych kanałów informacyjnych, a nie, jak było do tej pory, wszystkich jednocześnie.

Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na serwerze pod adresem:http://www.pointcast.com/ – na razie tylko dla systemów Windows 95 i Windows NT, ale wkrótce pojawią się także wersje dla Windows 3.x i MacOS.

Publikowanie informacji

Jedną z najistotniejszych cech nowego PointCasta jest nowy kanał informacyjny PointCast Connections. Umożliwia on dowolnej firmie, wykorzystującej oprogramowanie PointCast na komputerach klienckich, stworzenie własnego kanału informacyjnego i jego publikowanie za pośrednictwem PointCasta. Co ciekawsze, w ten sposób przenieść można do PointCasta korporacyjny serwer WWW (klient będzie wyświetlał jego stronę tytułową i dodatkowo replikował na komputer użytkownika wybrane, najważniejsze dokumenty). Obecnie użytkownik nowego PointCast'a może uzyskać w ten sposób dostęp do kilkunastu serwisów informacyjnych publikowanych na serwerach WWW – wkrótce ma ich być kilkaset.

PointCast Connections wymaga jednak, aby administrator serwera WWW poczynił pewne przygotowania umożliwiające udostępnianie zawartości tego serwera jako kanału informacyjnego. Administrator musi przygotować specjalny plik CDF (Channel Definition Format) określający, w jakiej formie serwer WWW będzie dostępny dla użytkowników PointCasta. Format CDF określa parametry kanału informacyjnego, m.in. sposób renderowania i wyświetlania istniejących statycznych i dynamicznych stron HTML i animacji w ramach PointCasta. Opracowany został wspólnie przez firmy Microsoft i PointCast.

Do przygotowywania plików CDF i konwertowania istniejących stron WWW służy oprogramowanie Connection Builder dostępne wraz z wersją beta programu.

Narzędziem, które nie jest obecnie publicznie dystrybuowane, jest PointCast Studio. Produkt ten umożliwia budowanie animowanych reklam, które wyświetlane są na poszczególnych kanałach PointCast'a (ich przykład zobaczyć można na rysunku). Narzędzie to działa podobnie do oprogramowania Macromedia – użytkownik może projektować poszczególne klatki animacji reklamy wyświetlane co 1/10 sekundy lub co sekundę.

Przeglądanie kanałów

PointCast Network 2.0, oprócz własnego systemu przeglądania informacji, wyposażony jest także we własną przeglądarkę !WWW. Nie jest ona jednak zbyt zaawansowana. Nie zawiera np. wsparcia dla technologii ActiveX ani „wtyczek” Netscape Navigatora i nie wspiera technologii ramek (frames). Podczas instalacji oprogramowania użytkownik może jednak zdecydować czy chce używać firmowej przeglądarki, czy też Internet Explorera Microsoftu lub Navigatora Netscape'a.

PointCast poprawił także działanie tzw. news tickera, na którym pokazują się interesujące użytkownika informacje, takie jak: wartości akcji poszczególnych spółek czy nagłówki artykułów z gazet. Działa on teraz niezależnie od samej aplikacji (poza jej głównym oknem) i może być umieszczany na górze bądź na dole ekranu. Zajawki informacji wyświetlanych na pasku są w pełni interaktywne, tzn. po ich kliknięciu automatycznie wyświetlane jest okienko PointCasta, w którym widoczna jest pełna treść artykułu.

Usprawnienia

Najbardziej widoczną nową cechą PointCasta jest zmieniony interfejs graficzny. Ulepszony on został nie tylko od strony wizualnej – program obsługuje np. klikanie prawym przyciskiem myszki, które pozwala wyświetlać menu z opcjami dotyczącymi wskazanego elementu.

Administratorzy sieci powinni docenić nowego PointCasta za mniejsze wymagania wobec przepustowości sieci, dzięki możliwości aktualizowania pojedynczych, wybranych kanałów informacyjnych, a także mniejsze objętościowe, jednostkowe transmisje (PointCast częściej aktualizuje dane, co sprawia, że każdorazowo ściągane są mniejsze ich porcje).

Produkt ma także pewne niedogodności. Wersja beta PointCast Network 2.0 nie współpracuje z dostarczanym przez firmę I-Serverem umożliwiającym dystrybuowanie informacji w sieciach korporacyjnych. Innym, bardziej dokuczliwym błędem, jest konieczność każdorazowego rejestrowania się podczas uruchamiania programu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200