Informacja to pieniądze

Hasło konferencji EuroInfo '92, która odbyła się w dniach 23 - 24 czerwca w hotelu Marriott - ''Informacja to pieniądze'' - brzmi w przeciętnych polskich uszach trochę jak "Pijany nie jedzie" albo ''Każdy kłos na wagę złota''; zapewne słusznie lecz niezbyt konkretnie.

Hasło konferencji EuroInfo '92, która odbyła się w dniach 23 - 24 czerwca w hotelu Marriott - ''Informacja to pieniądze'' - brzmi w przeciętnych polskich uszach trochę jak "Pijany nie jedzie" albo ''Każdy kłos na wagę złota''; zapewne słusznie lecz niezbyt konkretnie.

Nowoczesny komputer nie jest już w Polsce niczym nadzwyczajnym, nadal jednak jego możliwości w zakresie gromadzenia, obróbki i przesyłu informacji, a także profitów, jakie z tego mogą i powinny płynąć, są u nas dalekie od pełnego rozpoznania. Nic więc dziwnego, że bliższe zapoznanie się z treścią niektórych ofert prezentowanych na towarzyszącej konferencji wystawie, mogło przyprawić nieprzygotowanego zwiedzającego o zawrót głowy.

Agencja informacyjna Reuters jest doskonale i u nas znana. Mało kto dziś wie jednak, że Reuters dawno już wyszedł poza wąskie ramy agencyjne (dziś jest to ledwie 6% obrotów firmy wynoszących ok. 2 mld USD rocznie), stając się olbrzymią instytucją, zajmującą się obrotem informacji na potrzeby biznesu. Na ofertę Reutersa składają się:

Real Time Information - aktualizowane na bieżąco dane o cenach, kursach walutowych, większych transakcjach, ogólnych parametrach poszczególnych rynków, a także stale uaktualniane przewidywania i analizy. Przykładowo, "Reuter Monitor Money News Service" dostarcza bieżących danych o kursach walut na całym świecie, zaś użytkownik "Reuter Technical Analysis" ma możliwość wyboru spośród 40 rodzajów analizy wskazanych obiektów, przy czym 16 z nich można obserwować jednocześnie.

Historical Information - zbiór baz danych ("historical" w przeciwieństwie do "real-time") dotyczących businessu. Między innymi, "Reuter Textline Service" to szereg baz danych zawierających teksty lub streszczenia publikacji prasowych i informacje o firmach, w "Reuter Country Reports Service" można znaleźć istotne informacje polityczne i gospodarcze na temat poszczególnych krajów, zaś "Reuter Monitor Graphics Service" przedstawia w postaci graficznej dynamikę zmian wybranych parametrów ekonomicznych.

Transaction Products - interakcyjna sieć komunikacyjna dla dealerów, umożliwiająca błyskawiczne dokonywanie operacji finansowo-handlowych w skali całego świata. Do wyboru jest m.in. "Reuter Monitor Dealing Service" oraz sieć dealerska "Dealing 2000".

Trading Room Systems - sprzęt i oprogramowanie; jedyną formą ich użytkowania jest dzierżawa.

Media Products - agencja informacyjna dla prasy i telewizji oraz agencji rządowych i międzynarodowych instytucji.

Według przedstawicieli Reutersa, firma dysponuje największą na świecie multipleksową, satelitarną siecią łączności. Na wystawie zaprezentowano zestaw złożony z satelitarnego odbiornika, dekodera i komputera AT386 z oprogramowaniem, umożliwiający np. śledzenie na bieżąco kursów walutowych na całym świecie. Komórka Reutersa działa przy Polskiej Agencji Prasowej. Do stałych kientów Reutersa w Polsce, śledzących stan interesujących ich rynków, należą m.in. CIECH, Petrolimpex, Rolimpex, Impexmetal i Kombinat Miedzi w Lubinie.

Za skromną ekspozycją firmy Dun & Bradstreet kryła się potęga największego na świecie koncernu obrotu informacją o 150-letniej tradycji. D&B oferuje olbrzymią ilość świetnie opracowanych katalogów i baz danych, dostępnych w formie książkowej, na CD-ROM lub w sieci komputerowej, zawierających szczegółowe informacje marketingowe, a także cały szereg usług pokrewnych: wywiadownie gospodarcze, badanie kondycji finansowej kandydata na partnera, egzekwowanie długów, itp. D&B jest również liczącym się w branży producentem oprogramowania. Firma podjęła już działalność w Europie Wschodniej, jej katalogi obejmują 4500 największych firm polskich, 4000 czeskich i 5000 węgierskich.

W Polsce działa również szwajcarska firma KOMPASS International AG, która zbudowała sieć informacji dla biznesu, obejmującą 64 kraje świata. Ideą Kompassu jest zapewnienie informacji o potencjalnych dostawcach i odbiorcach dla firm małych i średnich, ale oferuje on również pogłębione analizy rynku. Kompass zebrał już w Polsce informacje o 13 tys. firm o znaczeniu ponadlokalnym.

Nie można powiedzieć, że w Polsce nic się nie dzieje w zakresie obrotu informacją. Na stanowisku Business Foundation (organizatora konferencji) można było zapoznać się z Business Foundation Book - aktualizowanym co pół roku katalogiem polskich firm poszukujących partnerów do współpracy (obecnie 4300 pozycji), dostępnym również na twardym dysku komputera. Atrakcją stanowiska BF były sesje prezentacyjne baz danych, w trakcie których uzyskiwano połączenie z DIALOG-iem, CELEX-em (informacje prawne), Poznańskim Kolibrem (polskie firmy komputerowe) i Centrum Wyszukiwania Informacji Profesjonalnej.

Firma Quart Ltd. zaprezentowała, opisany już w CW, (nr. 26/92) komputerowy Bank Adresów QUART, zawierający dane ok. 400 tys. firm z całego kraju.

Jak się okazuje, spore osiągnięcia w zakresie przemysłu informacyjnego notuje na swym koncie Krajowa Izba Gospodarcza, której Biuro Informacji Gospodarczej INFODATA prowadzi komercyjną bazę danych OSIG (Ogólnopolski System Informacji Gospodarczej). BIG przewiduje, że do końca br. OSIG osiągnie liczbę 500 tys. rekordów obejmujących wyczerpujące informacje o firmach, łącznie z obrotami, zatrudnieniem, spisem nieruchomości, formach rozliczeń, referencjami, listą kontrahentów, itp. Inne usługi świadczone przez BIG to dostęp do BC-NET (międzynarodowy system kojarzenia małych i średnich przedsiębiorstw) oraz wywiadownia gospodarcza.

Centrum Informacji Naukowej i Przemysłowej, działające przy Instytucie Ekonomiki Przemysłu Chemicznego, prowadzi siedem baz danych dotyczących głównie polskiego przemysłu. Między innymi banki "Zakłady", "Partner" oraz "Video Offer Bank" (filmowe informacje na kasetach wideo) obejmują zakłady przemysłowe, zaś "Baza Danych Technologicznych" pozwala na szybkie dotarcie do informacji o 2 tys. wyrobów polskiego przemysłu chemicznego. CINT umożliwia również połączenia z międzynarodowymi bazami DIALOG, ORBIT, PERGAMON I ECHO.

Na EuroInfo pojawił się również pierwszy w Polsce, jak się wydaje, autoryzowany reseller baz danych na CD-ROM, poznańska firma STRATUS. Stratus oferuje kilkaset baz z zakresu biznesu, ekologii, humanistyki, medycyny, rolnictwa oraz nauki i techniki, produkcji takich firm jak Dialog, MicroInfo/Longman, Compact Cambridge, SilverPlatter, CMC Research, a także odpowiedni sprzęt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200