Informacja na dłoni

Nowe modele komputerów podręcznych będą przydatne użytkownikom korporacyjnym.

Nowe modele komputerów podręcznych będą przydatne użytkownikom korporacyjnym.

W ciągu półtora roku sprzedano ponad milion komputerów podręcznych PalmPilot firmy 3Com.

3Com i IBM zapowiadają na marzec wprowadzenie kolejnych wersji swoich podręcznych komputerów PalmPilot i WorkPad, które zostaną wzbogacone o funkcje bardziej przydatne użytkownikom firmowym. Dotychczas urządzenia te kupują przede wszystkim użytkownicy indywidualni.

Nowa wersja PalmPilota firmy 3Com, oznaczona kryptonimem Rocky, będzie wyposażona standardowo w 2 MB pamięci RAM (obecnie dostępna wersja ma 1 MB), które można rozszerzyć do 4 MB. Urządzenie także ma mieć czarno-biały wyświetlacz i nowy procesor firmy Motorola, pracujący od 25% do 50% szybciej niż obecnie stosowany procesor DragonBall. Nowością ma być także możliwość synchronizowania danych przechowywanych w urządzeniu za pośrednictwem sieci komputerowej, a nie - jak dotąd - poprzez podłączenie do komputera PC specjalnym kablem szeregowym.

IBM, który licencjonuje PalmPilota od 3Com i jedynie oznacza go własną etykietą z nazwą WorkPad, nie będzie wprowadzał do urządzenia żadnych modyfikacji sprzętowych. Zamierza jednak dodać oprogramowanie, które podniesie atrakcyjność urządzenia dla użytkowników korporacyjnych. Dzięki niemu WorkPad będzie pełnił funkcję okrojonego klienta systemu Lotus Notes. IBM planuje także wzbogacić go o oprogramowanie klienckie dla baz danych, co ułatwiłoby pracę użytkowników mających zdalny dostęp do danych korporacyjnych, np. agentów ubezpieczeniowych.

Urządzenie rozwojowe

PalmPilot - opracowany przez US Robotics, a po jej przejęciu rozprowadzany przez firmę 3Com - okazał się być pierwszym podręcznym komputerem w tak dużym stopniu zaakceptowanym przez rynek. Od kwietnia 1996 r., kiedy urządzenie wprowadzono na rynek, do końca III kwartału 1997 r. sprzedano ponad milion sztuk PalmPilota. Według danych firmy analitycznej Dataquest, udział tego urządzenia w rynku podręcznych komputerów w pierwszej połowie ub.r. wyniósł aż 66%.

Jest w tym duża zasługa firmy US Robotics, która od początku przystosowała swoje urządzenie do współpracy z komputerami osobistymi, umożliwiając łatwą wymianę danych adresowych, informacji o spotkaniach, list zadań do realizacji i notatek. W kolejnej wersji urządzenie wzbogacono o możliwość synchronizowania poczty elektronicznej, co pozwalało użytkownikowi czytać i redagować ją bezpośrednio na ich podręcznym komputerze.

Sukces tego urządzenia spowodował, że w ślady US Robotics ruszyły także inne firmy. Podobny produkt, nazwany PalmPC i wyposażony w system operacyjny Windows CE, zaprezentował także Microsoft. PalmPC będzie wprawdzie droższy niż urządzenie 3Com, ale ma oferować większą pamięć (do 8 MB) oraz dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość nagrywania komunikatów głosowych za pośrednictwem wbudowanego mikrofonu.


TOP 200