Infor chce kupić Lawson Software za 1,8 mld USD

Władze Infor Global Solutions złożyły ofertę zakupu Lawson Software. Transakcja ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej firmy oraz rozszerzenia oferty o rozwiązania niszowe Lawsona. Infor ma już na koncie - od roku 2002 - przejęcia ponad 30 producentów oprogramowania biznesowego. Analitycy nie wykluczają, że podobne oferty na zakup Lawson Software złożą również inne firmy branży IT. W gronie zainteresowanych wymieniane są m.in.: HP, IBM i Oracle.

Wartości zapowiedzianej transakcji nie ujawniono. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że władze koncernu Infor Global Solutions, przy aktywnym wsparciu finansowym funduszu Golden Gate Capital, oferują ok. 11,55 USD za jedną akcję Lawson Software. Biorąc pod uwagę ilość akcji amerykańskiej spółki, oznaczałoby to, że całkowita wartość transakcji wynosi ok. 1,84 mld USD. To o ok. 50 mln USD mniej niż rynkowa wartość Lawson Software na dzień przed ujawnieniem informacji na temat potencjalnej fuzji.

Przedstawiciele kierownictwa firmy Lawson stanowczo podkreślają, że do tej pory nie zapadły żadne decyzje dotyczące sprzedaży spółki, zacieśnienia współpracy z innym producentem oprogramowania biznesowego ani strategicznej zmiany w działalności firmy. Tymczasem analitycy podkreślają, że Infor i Lawson to jedni z nielicznych - niezależnych od największych dostawców oprogramowania biznesowego - producentów systemów ERP działających na skalę światową. Z połączenia obu firm powstałby koncern, którego roczne obroty sięgnęłyby niemal 3 mld USD.

Według ekspertów, zakup spółki Lawson mógłby przyczynić się do uzupełnienia oferty Infor o niszowe systemy zintegrowane, przeznaczone m.in. dla przemysłu, ochrony zdrowia i branży finansowej. "Firmie Infor, mimo znacznie szerszej oferty, doskwiera brak rozwiązań, którymi dziś chwalą się najwięksi konkurenci. Chodzi tu m.in. o rozwiązania z zakresu obiegu informacji, nowoczesne narzędzia raportujące czy kokpity menedżerskie. Tego typu rozwiązania Lawson oferuje od lat" - podkreśla John Henley z firmy analitycznej Decision Analytics. Jego zdaniem, oprogramowanie Lawson może być również stosunkowo łatwo integrowane z systemami firm trzecich, co mogłoby ułatwić integrację rozwiązań oferowanych przez Lawson Software i Infor Global Solutions. Warto jednak dodać, że w połowie 2010 roku władze Inforu zapowiedziały zamiar zacieśnienia współpracy z Microsoftem i wykorzystania rozwiązań technologicznych koncernu z Redmond w kolejnych generacjach własnych aplikacji biznesowych. Lawson tymczasem bazuje głównie na rozwiązaniach IBM. Rozwiązania amerykańskiej spółki wykorzystują również mechanizmy firm Microsoft i SAP odpowiednio w zakresie interfejsu obsługi oraz narzędzi analitycznych.

Jednocześnie potwierdzają się wcześniejsze prognozy analityków dotyczące strategii rynkowej Inforu. Pod koniec 2010 roku mówiło się bowiem, że Charles Phillips, były wiceprezes Oracle, który od października 2010 roku kieruje firmą Infor, zdecyduje się rozwijać działalność m.in. w drodze przejęć mniejszych dostawców oprogramowania biznesowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200