Infor Global Solutions chce kupić Lawson Software za 1,8 mld USD

Będzie kolejna konsolidacja na rynku ERP? Władze Inforu złożyły ofertę zakupu Lawson Software. Transakcja ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej firmy oraz rozszerzenie oferty o rozwiązania niszowe Lawsona. Infor ma już na koncie - od roku 2002 - przejęcia ponad 30 producentów oprogramowania biznesowego. Analitycy nie wykluczają, że podobne oferty na zakup Lawson Software złożą również inne firmy branży IT.

Wartości zapowiedzianej transakcji nie ujawniono. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że władze koncernu Infor Global Solutions, przy aktywnym wsparciu finansowym funduszu Golden Gate Capital, oferują ok. 11,55 USD za jedną akcję firmy Lawson Software. Biorąc pod uwagę ilość akcji amerykańskiej spółki oznaczałoby to, że całkowita wartość transakcji wynosi ok. 1,84 mld USD. To o ok. 50 mln USD mniej niż rynkowa wartość Lawson Software na dzień przed ujawnieniem informacji na temat potencjalnej fuzji.

Przedstawiciele kierownictwa firmy Lawson stanowczo podkreślają, że do tej pory nie zapadły żadne decyzje dotyczące sprzedaży spółki, zacieśnieniu współpracy z innym producentem oprogramowania biznesowego, ani żadnej strategicznej zmiany w działalności firmy. Tymczasem analitycy podkreślają, że firmy Infor i Lawson Software to jedni z nielicznych, niezależnych od największych dostawców oprogramowania biznesowego, producenci systemów klasy ERP działający na skalę światową. Z połączenia firm Infor i Lawson powstałby koncern, którego roczne obroty sięgnęłyby niemal 3 mld USD. Według ekspertów zakup spółki Lawson mógłby potencjalnie przyczynić się do uzupełnienia oferty firmy Infor o wyspecjalizowane, niszowe systemy zintegrowane przeznaczone m.in. dla przemysłu, ochrony zdrowia i branży finansowej. "Firmie Infor, mimo znacznie szerszej oferty, doskwiera brak rozwiązań, którymi dziś chwalą się najwięksi konkurenci. Chodzi tu m.in. o rozwiązania z zakresu obiegu informacji, nowoczesne narzędzia raportujące, czy kokpity menedżerskie. Tego typu rozwiązania Lawson oferuje od lat" - podkreśla John Henley z firmy analitycznej Decision Analytics. Jego zdaniem oprogramowanie firmy Lawson może być również stosunkowo łatwo integrowane z systemami firm trzecich, co potencjalnie mogłoby ułatwić integrację rozwiązań oferowanych przez firmy Lawson Software oraz Infor Global Solutions. Warto jednak dodać, że w połowie ubiegłego roku władze firmy Infor zapowiedziały zamiar zacieśnienia współpracy z koncernem Microsoft i wykorzystania rozwiązań technologicznych koncernu z Redmond w kolejnych generacjach własnych aplikacji biznesowych. Lawson tymczasem bazuje głównie na rozwiązaniach technologicznych koncernu IBM. Rozwiązania amerykańskiej spółki wykorzystują również mechanizmy firm Microsoft i SAP odpowiednio w zakresie interfejsu obsługi oraz narzędzi analitycznych.

Jednocześnie potwierdzają się wcześniejsze prognozy analityków dotyczące strategii rynkowej firmy Infor. Pod koniec ubiegłego roku mówiło się bowiem, że Charles Phillips, były wiceprezes Oracle, który od października 2010 roku kieruje firmą Infor, zdecyduje się rozwijać działalność m.in. w drodze przejęć mniejszych dostawców oprogramowania biznesowego. Warto dodać, że od 2002 roku firma Infor Global Solutions kupiła ok. 30 producentów oprogramowania - m.in. firmę Bridgelogix.

W zeszłym roku spekulowano również, że nowy dyrektor generalny firmy Infor zdecyduje się wprowadzić spółkę na amerykańską giełdę. W tym miejscu warto nadmienić, że Charles Phillips w strukturach koncernu Oracle był odpowiedzialny m.in. za przebieg fuzji z firmą Sun Microsystems. Po części sprawdzają się również spekulacje na temat dalszych losów firmy Lawson Software. Znana również na polskim rynku spółka boryka się m.in. ze spadkiem sprzedaży. W ramach prowadzonej restrukturyzacji firma Lawson Software ograniczyła obecność na niektórych rynkach. Zlikwidowano również polski oddział spółki, zaś obsługę dotychczasowych klientów przekazano wyłącznemu dystrybutorowi lokalnemu. Jednocześnie w działalność firmy Lawson Software aktywnie angażuje się Carl Icahn, zwolennik konsolidacji rynkowej i inwestor znany m.in. z agresywnego dążenia do maksymalizacji stopy zwrotu z własnych inwestycji w spółki informatyczne. Wcześniej Icahn angażował się m.in. w działalność koncernu Yahoo, gdzie naciskał m.in. na zacieśnienie współpracy z firmą Microsoft. Mówi się również, że alternatywnym dla połączenia z większym dostawcą, rozwiązaniem dość trudnej sytuacji rynkowej firmy Lawson mogłaby być sprzedaż niektórych produktów - m.in. rozwiązań kadrowo-płacowych i koncentracja na systemach niszowych.

Eksperci nie wykluczają również, że oferta złożona przez firmę Infor może wywołać lawinę podobnych ofert ze strony innych koncernów z branży IT. W gronie firm potencjalnie zainteresowanych zakupem spółki Lawson Software wymieniane są m.in. koncerny HP, IBM i Oracle. Według analityków zaangażowanie ze strony innych dostawców rozwiązań IT uprawdopodabnia stosunkowo niska, względem obecnej kapitalizacji spółki Lawson, wartość oferty złożonej przez kierownictwo koncernu Infor.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200