InfiniBand wkracza do superkomputerów

Na listopadowych targach Supercomputing 2005 (w Seattle) wiele mówiło się o technologii InfiniBand, głównie za sprawą firm LSI Logic, SGI i Voltaire, które zaprezentowały systemy pamięci masowej i serwery wyposażone w interfejsy InfiniBand.

LSI Logic zaprezentował na targach kontroler Engenio 6498 i system pamięci masowej Engenio 6498, który może zawierać dyski twarde Fibre Channel lub Serial ATA.

Jedną z pierwszych firm, która podjęła kilka lat temu produkcję urządzeń wspierających połączenia InfiniBand, był Mellanox. Technologia ta zyskała ostatnio nowy impuls po tym gdy Cisco przejął firmę Topspin, specjalizującą się w produkcji rozwiązań wykorzystujących połączenia InfiniBand.

Zobacz również:

  • Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Produkty Engenio są dedykowane dla wydajnych systemów komputerowych typu HPC (High Performance Computing) opartych na systemie Linux i mających topologię klastra. LSI Logic nie sprzedaje sam rozwiązań Engenio 6498, ale dostarcza je innym dostawcom w ramach umów OEM, np. firmie SGI.

InfiniBand wkracza do superkomputerów
I tak SGI odsprzedaje rozwiązania Engenio 6498, nadając im swoją własną nazwę InfiniteStorage TP9700. TP9700 zawiera cztery połączenia InfiniBnad 10 Gb/s i może współpracować z serwerami pracującymi pod kontrolą systemów operacyjnych SGI Irix, Windows, Solaris, AIX, Linux i Mac OS X. Rozwiązanie może zawierać do 224 dysków twardych standardu Fibre Channel lub Serial ATA. Cena TP9700 - od 103 tys. USD.

Firma Voltaire ogłosiła natomiast, że jej produkty oparte na technologii Infiniband (routery, oprogramowanie VoltaireVision i adaptery instalowane w serwerach) wspierają obecnie system operacyjny Microsoft Compute Cluster Server 2003.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200