InfiniBand wkracza do stacji NAS i serwerów

Firma Auspex Systems ogłosiła zamiar wprowadzenia do produkowanych przez siebie stacji pamięci masowych typu NAS technologii InfiniBand. To kolejny krok milowy w szybko rozwijających się ostatnio systemach pamięci masowych.

Firma Auspex Systems ogłosiła zamiar wprowadzenia do produkowanych przez siebie stacji pamięci masowych typu NAS technologii InfiniBand. To kolejny krok milowy w szybko rozwijających się ostatnio systemach pamięci masowych.

Auspex Systems (http://www.auspex.com/ ) potwierdziła oficjalnie, że superszybka magistrala danych InfiniBand będzie stosowana w jej stacjach NAS serii NS3000. Dzięki tej technologii przepustowość stacji NS3000 ma wzrosnąć wielokrotnie. InfiniBand będzie obsługiwać połączenia I/O, transmitujące dane w trybie punkt-punkt. Firma ujawniła, że układy InfiniBand stosowane w stacjach NS3000 (warstwa sprzętowa) będą kupowane od Mellanox Technologies.

Zobacz również:

  • Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • USA przymierzają się do współpracy z Tajwanem w zakresie układów scalonych

InfiniBand to specyfikacja I/O opracowana przez konsorcjum czołowych producentów sprzętu sieciowego (w tym Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft i Sun). Przewiduje się w niej stosowanie magistral opartych na szybko pracujących układach przełączania (krosownice). Magistrale takie oferują dużo większe przepustowości niż tradycyjne rozwiązania (takie jak PCI czy PCI-X) i będą w przyszłości stosowane do łączenia serwerów (klastry komputerowe), pamięci masowych i urządzeń sieciowych. Rutery i przełączniki wyposażone w magistrale InfiniBand będą pracować bardzo wydajnie, oferując takie funkcje jak bezpośrednie połączenia pamięć-pamięć, które mogą obsługiwać klastry serwerów.

Analitycy przewidywali od dawna, że technologia InfiniBand będzie na początku stosowana do łączenia serwerów wchodzących w skład klastra, a następnie wkroczy do łączy obsługujących pamięci masowe i urządzenia sieciowe.

Auspex informuje, że systemy InfiniBand były testowane w jej laboratoriach przez cały 2001 r. i przewiduje, że technologia ta będzie również stosowana do łączenia między sobą procesorów instalowanych w serwerach. Ponieważ InfiniBand zwiększa przepustowość 64-bitowej magistrali i powoduje, że obciążenie procesorów obsługujących serwer znacznie spada, w stacjach NS3000 będzie można instalować dodatkowe węzły I/O. Auspex zamierza wprowadzić połączenia InfiniBand również do stacji NSc3000. Są to urządzenia NAS, które mogą się komunikować z sieciami pamięci masowych, obsługując dane na poziomie bloków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200