InfiniBand na celowniku

Przejęcie Topspin przez Cisco ułatwi integrację serwerów i pamięci masowych różnych producentów.

Przejęcie Topspin przez Cisco ułatwi integrację serwerów i pamięci masowych różnych producentów.

Cisco Systems kupiło firmę Topspin Communications specjalizującą się w opracowywaniu i sprzedaży serwerowych elementów sieciowych. Wartość transakcji wyniosła 250 mln USD. Topspin ma w ofercie programowalne przełączniki InfiniBand przeznaczone do instalacji w serwerach i wykorzystywane m.in. w sprzęcie oferowanym przez Dell, HP, IBM i Sun Microsystems. Oferuje także technologie do wirtualizacji systemów pamięci masowych.

Szybko i wirtualnie

Topspin jest jedną ze względnie młodych firm specjalizujących się w rozwijaniu nowych technologii związanych z centrami danych - istnieje zaledwie 5 lat i zatrudnia 135 pracowników. Po przejęciu przez Cisco zostaną oni włączeni do oddziału Cisco Data Center, Switching and Wireless Technology Group. "Cisco musi rozwijać ofertę w takim kierunku, w jakim podążają klienci. Coraz więcej firm wdraża serwery typu blade i buduje klastry i systemy przetwarzania rozproszonego. Przełączniki i oprogramowanie Topspin są w tych zastosowaniach bardzo przydatne" - mówi Luca Cafiero, kierujący tym działem.

Zakup Topspin oznacza wprowadzenie do oferty Cisco produktów, których firma ta nigdy dotąd nie oferowała. Z drugiej strony, Cisco inwestuje w rynek, który obronił już sens swojego istnienia i obecnie rozwija się całkiem dobrze - przynajmniej w USA. Poza tym, wraz z firmą Cisco zakupiło sieć biznesowych relacji i porozumień, które Topspin umiejętnie budowała.

Jeśli chodzi o technologię InfiniBand, jest ona dojrzała i gotowa do stosowania w wysokiej klasy rozwiązaniach korporacyjnych, co już ma miejsce. Duże pasmo przenoszenia i wysoka wydajność InfiniBand powodują, że technologia ta była i jest bardzo dobrym rozwią- zaniem danych oraz dla systemów pamięci masowych.

Mimo to, większość wymagających użytkowników w ostatnich "chudych" latach wolała pozostać przy Fibre Channel i dotychczasowe zastosowania InfiniBand ograniczały się głównie do klastrów. Po przejęciu Topspin przez Cisco, InfiniBand może się spopularyzować - choćby dzięki towarzyszącemu Cisco efektowi skali.

Perspektywy unifikacji

Przejęcie Topspin przez Cisco może też mieć w przyszłości duży wpływ na ułatwienie współpracy między systemami oferowanymi przez różnych producentów. Topspin jest dostawcą interfejsów dla wielu liczących się firm i zawarł z nimi porozumienia dotyczące opracowywania i zgodności sterowników. W efekcie Cisco Systems może odegrać dużą rolę jako dostawca zunifikowanych rozwiązań, łączących wszystko ze wszystkim i z pewnością ta rola mu odpowiada.

Na razie trudno przewidzieć, czy lub kiedy producenci pamięci masowych również zdecydują się na podobne przejęcia jak Cisco i wprowadzenie do oferty InfiniBand. Na rynku wciąż działa kilka względnie małych firm, jak Voltaire lub InfiniCon Systems, które są potencjalnymi kąskami dla innych potentatów. Jednym z nich mógłby być EMC (patrz ramka).

Kto weźmie konkurentów

EMC może pójść w ślady Cisco i kupić jednego z dotychczasowych konkurentów Topspin. Na razie firma oficjalnie zaprzecza, ale jest prawdopodobne, że rozważa taki ruch, mając na uwadze niezależność od innych wielkich dostawców. EMC dąży ponadto do integracji infrastruktury, w czym oferująca małe opóźnienia i dużą wydajność uniwersalna technologia połączeniowa mogłaby być bardzo pomocna. Wyzwalaczem takiej decyzji może być pojawienie się na rynku serwerów wspierających technologię RDMA (Remote Direct Memory Access). Zapewnienie kompatybilności pomiędzy różnymi producentami będzie kluczowe dla jej powodzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200