InfiniBand ma już rok

Specyfikacja InfiniBand ma już rok (wszystko zaczęło się w październiku 2000 r.) i wygląda na to, że pierwsze produkty oparte na tej technologii pojawią się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy.

Specyfikacja InfiniBand ma już rok (wszystko zaczęło się w październiku 2000 r.) i wygląda na to, że pierwsze produkty oparte na tej technologii pojawią się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy.

InfiniBand to wydajna technologia wykorzystująca kanały i przełączanie, tak iż magistrale oparte na tej specyfikacji mogą przesyłać dane z szybkością od 500 MB/s do 6 GB/s. Ze specyfikacją tą producenci wiążą duże nadzieje, ponieważ może ona zapobiec tworzeniu się wąskich gardeł, które ograniczają znacznie wydajność produkowanych obecnie serwerów i systemów pamięci masowych.

Technologia InfiniBand cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przez ostatnie klika miesięcy producenci sprzętu i oprogramowania organizowali wiele konferencji i prezentacji, na których starali się udowodnić potencjalnym klientom, że produkowane przez nich urządzenia i programy mogą ze sobą współpracować i nie mamy tu do czynienie z żadną drugoplanową nowinką, ale z poważnym rozwiązaniem, które ma obiecującą przyszłość.

Wśród wielu zwolenników tej technologii można wymienić na przykład firmę Mellanox, która zademonstrowała ostatnio swoje rozwiązania oparte na specyfikacji InfiniBand (w tym interfejsy PCI-InfiniBand i PCI-PCI). Inni producenci pokazywali połączenia oparte na InfiniBand (pracujące z szybkością 10 Gb/s i wykorzystujące okablowanie miedziane) oraz konektory obsługujące takie połączenia.

Ostatnio mówi się, że nadszedł już czas na zaprezentowanie pierwszych przełączników opartych na technologii InfiniBand. Niektórzy producenci wychodzą nawet przed szereg: OmegaBand zapowiada, że pod koniec 2001 r. zaprezentuje przełącznik IBgate 1000, wyposażony w 2 porty (lub 4) obsługujące połączenia InfiniBand i w 2 porty (lub 4) obsługujące połączenia Gigabit Ethernet (1000 Mb/s).

Z kolei firma InfiniSwitch zapowiedziała pod koniec października, że przystępuje do projektowania przełączników opartych na układach scalonych InfiniBand produkowanych przez IBM. Przełączniki InfiniSwitch znajdą zastosowanie w środowiskach, takich jak połączenia serwer-serwer oraz zapewniające dostęp do urządzeń Fibre Channel, Ethernet i iSCSI.

InfiniSwitch zademonstrowała na ostatnim Intel Developer's Forum swój pierwszy produkt oparty na technologii InfiniBand. Przełącznik nosi nazwę LeafSwitch, ma wysokość 1U i jest wyposażony w 32 porty; znajdzie zastosowanie w centrach danych, gdzie może zapewnić połączenia z innymi przełącznikami, serwerami i stacjami końcowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200