InFRAnet - nowa technologia internetu

Do wielu specyficznych terminów określających sieci teleinformatyczne (Ethernet, Internet, ekstranet czy intranet) dochodzi nowe określenie infrastruktury sieciowej klasy inFRAnet (podsieć), która wcale nie jest zwykłą podsiecią telekomunikacyjną.

Do wielu specyficznych terminów określających sieci teleinformatyczne (Ethernet, Internet, ekstranet czy intranet) dochodzi nowe określenie infrastruktury sieciowej klasy inFRAnet (podsieć), która wcale nie jest zwykłą podsiecią telekomunikacyjną.

Jest to mianowicie następna generacja sieci globalnej IP z działającymi w czasie rzeczywistym aplikacjami biznesowymi najwyższej klasy, których funkcje są dopiero definiowane.

W niedawno powołanej w tym celu, z inicjatywy Juniper Networks, grupie Infranet Initiative Group znaleźli się zarówno dostawcy globalnej komunikacji sieciowej, tacy jak: AOL, British Telecom, Deutsche Telekom, France Telecom, Level 3 Communication i Qwest, jak i producenci infrastruktury sieciowej: Ericsson, Juniper, Lucent i Polycom oraz koncerny dostarczające aplikacje i systemy dla urządzeń komputerowych: HP, IBM i Oracle. Lista uczestników grupy nie jest zamknięta.

Kompleksowo, niezawodnie, elastycznie i bezpiecznie

InFRAnet - nowa technologia internetu

Architektura inFRAnetu

Celem inicjatywy jest sformułowanie wymagań nowej infrastruktury publicznej sieci komunikacyjnej klasy IP (infranetu) oraz zasad jej funkcjonowania, tak aby uzyskać dla biznesu bardziej kompleksową, niezawodną, elastyczną oraz bezpieczniejszą infrastrukturę sieciową o globalnym zasięgu - lepszą od istniejących rozwiązań internetowych. Nowe rozwiązanie sieci ma skłonić przedsiębiorstwa i firmy do korzystania z bardziej wyrafinowanych aplikacji biznesowych przez sieci IP, w których koszt usług telekomunikacyjnych będzie równie niski jak w tradycyjnym Internecie.

Obecne rozwiązania taniego Internetu dostarczają wprawdzie możliwość skalowania usług w tych sieciach, ale zbyt wiele ograniczeń stawianych przez sieci IP wpływa istotnie na ich przydatność (niski poziom jakości QoS, mała niezawodność oraz brak mechanizmów bezpiecznego transportu) do przekazywania przez nie usług biznesowych wyższej kategorii. Sieć infranetowa ma udostępniać przedsiębiorstwom tanie usługi szerokopasmowe oparte na technologii VoIP, a także zapewnić kontakt między sieciami poszczególnych operatorów, komunikację typu peer-to-peer między lokalnymi sieciami przedsiębiorstw, realizację przetwarzania na żądanie (utility computing) z rozliczaniem ilości przetwarzanych danych oraz tworzenie sieci wirtualnych VPN - jednocześnie użytkowanych przez wielu operatorów.

Podstawą MPLS

Fundamentalną cechą sieci infranetowej (czyli infranetu), stanowiącą największą jej zaletę, jest zastąpienie dotychczasowych funkcji usług połączeniowych w technologiach pakietowych typu ATM czy FR usługami bezpołączeniowymi opartymi na protokole IP. Są to więc nowe technologie transportu klasy ATM/IP (ATM over IP) lub FR/IP (Frame Relay over IP), a nawet X.25/IP (!). Jakość usług w tych sieciach określają nowoczesne sposoby wieloprotokołowego przełączania MPLS (Multiprotocol Label Switching) z etykietowaniem pakietów w sieciach szkieletowych, połączone z wirtualnymi rozwiązaniami VPN. W sieciach infranetowych za pomocą protokołów MPLS można dynamicznie trasować pakiety przez różne routery sieci mieszanych w taki sposób, aby uzyskać żądaną klasę usług z gwarantowanym poziomem jakości QoS.

InFRAnet jest nowym typem globalnej sieci publicznej IP o wysokiej dostępności, zawierającej wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa wraz z możliwością obsługi przeźroczystego ruchu pakietowego dla wszystkich rodzajów transportu: od aplikacji internetowych klasy best effort do seansów wideokonferncyjnych i telefonii głosowej w technologii VoIP.

Obiecujące początki

Pierwsze komercyjnie udostępnione usługi sieci infranetowych, dostarczane przez amerykańskiego operatora Masergy Communications w Tampa Armature (10 wzajemnie połączonych, ale odległych lokalizacji firmowych), potwierdziły możliwość ich działania w czasie rzeczywistym przez Internet. W sieci IP, wyposażonej w rozwiązanie MPLS IP VPN, uzyskano typowe parametry łączeniowe, charakterystyczne dla technologii ATM lub FR, o zadowalającej jakości QoS wraz ze 100% dostawą pakietów i z parametrem jitter (wahania opóźnień pakietów u odbiorcy) nie większym niż 10 ms. To bardzo dobry wynik, który może przekonać firmy do korzystania w czasie rzeczywistym z usług bezpołączeniowych przez sieci IP, przy bardzo małych kosztach transportu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200