Impuls z Donbasu

10 mln zł, które BPSC chce pozyskać z giełdy, ma pomóc w ekspansji spółki na Wschód.

10 mln zł, które BPSC chce pozyskać z giełdy, ma pomóc w ekspansji spółki na Wschód.

Ignacy Miedziński, prezes chorzowskiego BPSC próbował nawiązać sojusz z kilkoma polskimi producentami ERP. W zamierzchłej przeszłości nie wyszła fuzja z MacroSoftem, rozbieżność w wycenie stanęła na przeszkodzie połączenia z Tetą, nie powiodły się rozmowy z Asseco Poland. Ostatecznie BPSC wybrało inny scenariusz rozwoju i na razie zawiesza udział w konsolidacji polskiego rynku ERP. Całą energię lokuje w zaangażowanie na rynkach byłego ZSRR.

Na początek Donieck

Do inwestycji na Ukrainie Ignacy Miedziński przygotowuje się od półtora roku. Znalazł firmę w Donbasie, którą chce kupić, ale jej nazwę skrzętnie skrywa, bo jak twierdzi, o podboju Ukrainy marzy wielu konkurentów. "Upolowaliśmy firmę z superproduktem" - zapewnia entuzjastycznie. Sądząc po kwocie, jaką BPSC może wyasygnować na przejęcie, nie będzie to firma z czołówki ukraińskiego rynku, ale prezes BPSC i tak jest pewny swego. A z Donbasu już tylko krok do Rosji.

Ofertę na rynku rosyjskim zapoczątkuje produkt powstały po przejęciu donieckiej firmy. Myśląc zdroworozsądkowo, BPSC nie ma w planach wprowadzenia za granicą swojego pakietu Impuls. Za pieniądze BPSC ukraińska firma unowocześni ofertę i przyswoi tylko te elementy Impulsu (np. moduł produkcyjny), które nie wymagają dostosowania do lokalnych przepisów. "Byłoby nieporozumieniem gdybyśmy sami pisali moduł F-K dla klientów z Ukrainy i Rosji, albo starali się tłumaczyć nasze rozwiązanie uszyte na potrzeby rynku polskiego" - mówi Ignacy Miedziński. Wkładem BPSC będzie ponadto know-how w dziedzinie sprzedaży, marketingu i szkoleń. Według IDC, BPSC z prawie 4-proc. udziałem jest siódmym dostawcą systemów ERP w Polsce.

Nowy Impuls

Tymczasem BPSC zaprezentował nową wersję systemu ERP - Impuls 5, od razu przetłumaczoną na rosyjski, niemiecki i angielski. To najważniejsza modyfikacja pakietu od ponad pięciu lat. System napisano z przeznaczeniem dla bazy Oracle w środowisku Borland Delphi 2005 i Microsoft .NET. Na nową funkcjonalność w obszarze BI składa się obsługa raportowania oparta na narzędziu Crystal

Reports XI. Zasadnicza część systemu będzie działać tak jak wcześniej w modelu klient-serwer. W modelu internetowym zrealizowano moduły zarządzania obiegiem dokumentów i B2B . Według BPSC większość polskich przedsiębiorstw nie jest gotowa na implementację architektury w pełni trójwarstwowej. "Z naszego punktu widzenia przejście w przyszłości na tę architekturę nie będzie stanowiło problemu" - mówi Ireneusz Krak, dyrektor ds. rozwoju aplikacji w BPSC.

Oficjalna premiera Impuls 5 odbyła się na początku września, w rzeczywistości jednak z systemu korzysta już kilka firm. Zmiany to przede wszystkim nowy nowy interfejs i moduły: obsługi magazynu wysokiego składowania, systemu wagowego, budżetowania i badań laboratoryjnych. Istotnej rozbudowie uległa część systemu do harmonogramowania produkcji. BPSC postawiło kilka lat temu na obsługę firm produkcyjnych i konsekwentnie w tym kierunku zamierza rozwijać ofertę. Koszt stworzenia Impulsu 5 wyniósł 4,5 mln zł.

Sprzedaż akcji BPSC

BPSC zapowiada debiut na GPW wiosną 2007 r. W ofercie publicznej będą akcje nowej emisji i sprzedawane przez dotychczasowych akcjonariuszy - fundusze Caresbac Seaf Polska (32% akcji) i SEAF Central and Eastern Europe Growth Fund LLC (30%). Na giełdę wprowadzi BPSC Beskidzki Dom Maklerski.


TOP 200