Impreza nie do obejrzenia (w całości)

W zakończonych niedawno, największych na świecie targach komputerowych CeBIT '94 w Hanowerze wzięło udział 5727 wystawców z 54 krajów ze wszystkich kontynentów . Była to rekordowa liczba państw - uczestników (o 9 więcej niż w ub.r). Najwięcej wystawców przyjechało z USA (453), Tajwanu (306) i Wielkiej Brytanii (232). Po raz pierwszy w targach wzięły udział: Brazylia, Estonia, Indonezja, Łotwa, Pakistan i Rumunia. Podobnie jak w poprzednich latach przeważali wystawcy i zwiedzający z krajów EWG. Spoza Niemiec było 3,5 tys. firm.

W zakończonych niedawno, największych na świecie targach komputerowych CeBIT '94 w Hanowerze wzięło udział 5727 wystawców z 54 krajów ze wszystkich kontynentów . Była to rekordowa liczba państw - uczestników (o 9 więcej niż w ub.r). Najwięcej wystawców przyjechało z USA (453), Tajwanu (306) i Wielkiej Brytanii (232). Po raz pierwszy w targach wzięły udział: Brazylia, Estonia, Indonezja, Łotwa, Pakistan i Rumunia. Podobnie jak w poprzednich latach przeważali wystawcy i zwiedzający z krajów EWG. Spoza Niemiec było 3,5 tys. firm.

Organizatorzy udostępnili 21 hal wystawowych o powierzchni 308 tys. m2, które odwiedziło 650 tys. zwiedzających. W celu ułatwienia gościom poruszania się po targach dokonano wielu zmian w organizacji hal. I tak np. wystawców oferujących podobne produkty a także pokrewne branże umieszczono obok siebie. A grup tematycznych było coraz więcej. Najważniejsze z nich to: oprogramowanie, technologie informacyjne, sieci, automatyzacja produkcji, doradztwo i usługi, telekomunikacja, technologie dla biura, technologie dla banków, sprzęt zabezpieczający oraz badania naukowe.

Dla przykładu: sprzęt biurowy był w tym roku prezentowany w od lat uchodzącej za najbardziej ekskluzywną hali nr 1, w której takie potęgi jak IBM, SUN, Hewlett-Packard, Digital mają wykupione miejsca na 10 lat z góry. Zwiedzający mieli szansę obejrzenia pod jednym dachem ostatnich osiągnięć w technice drukowania, kopiowania i w technologii mikrofilmowej, a także systemów obsługi poczty elektronicznej. Pozwoliło to na zwolnienie miejsc w halach nr 4 i 5, które sprzęt biurowy zajmował rok temu, na potrzeby działu "Oprogramowanie, doradztwo i usługi", którego nieprawdopodobny rozwój zanotowano w ub.r.

Wielu producentów komputerów PC, którzy od lat zajmowali halę nr 1 zostało przeniesionych do hali nr 7, gdzie zarezerwowano dla nich centralne, znacznie lepiej eksponowane pozycje. Od br. cztery hale przewidziane dla telekomunikacji zostały zarezerowane wyłącznie dla wiodących sektorów tej branży, a mianowicie liniowych systemów komunikacyjnych, systemów satelitarnych, usług medialnych, sieci publicznych i prywatnych oraz coraz bardziej znaczącej komunikacji w ruchu (mobile communications).

Kanada w Niemczech

"Krajem partnerskim" dla Targów była w tym roku Kanada. Jest ona piątym krajem po Indiach (1989), USA (1990), Hong- kongu (1991), Finlandii i Norwegii (1992) oraz Europie Wschodniej (1993) - Regionem Partnerskim, który miał okazję w pełni zaprezentować swoje osiągnięcia na CeBIT.

Nasi w Europie (Wschodniej)

Sukces, jaki odniosło w ub.r. CeBIT Forum "Business with Eastern Europe" zachęciło organizatorów do zorganizowania podobnej imprezy po raz drugi. Prezentacja zatytułowana "East-West Meeting Point" ściągała tłumy zainteresowanych współpracą z krajami Europy Wschodniej i aż żal, że polskie firmy były w niej tak skromnie reprezentowane. Liczba polskich firm, która w związku z ubiegłorocznym Forum wzrosła z 4 w 1992 r. do 20 w 1993 r. (170 m2 powierzchni) w br. zmalała do 8 (98 m2).

Polska obecność na targach CeBIT zaznaczyła się w ramach trzech imprez: konkursu Software for Europe, stoiska zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz East-West Meeting Point.

O konkursie Software for Europe już pisaliśmy. Ostatecznie w tym roku uczestniczyły w nim 2 polskie firmy: Akrem z Łodzi (biblioteki ułatwiające tworzenie aplikacji w Clipperze) i Solid Consult z Gdańska (aplikacje CAD wykorzystujące elementy sztucznej inteligencji).

Na stoisku KIG spotkaliśmy dwie firmy: SA oraz SuperMemo World. Elzab SA z Zabrza występował z swoimi kasami fiskalnymi, które mogą być atrakcyjną cenowo i jakościowo ofertą, szczególnie na rynkach zachodnich. SuperMemo World z Poznania prezentował program edukacyjny SuperMemo do optymalnego powtarzania wiedzy. Aplikacja w dzwiękowej wersji for Windows wzbudzała żywe zainteresowanie zwiedzających. Trzeba tu przy okazji zauważyć, że KIG niezbyt umiejętnie organizowała zapełnienie stoisk polskimi firmami, a wymyślone w ostatniej chwili tzw. "posiedziska" zazwyczaj świeciły pustkami.

Na uwagę zasługuje obecność Polaków w East-West Meeting Point. Można tu było spotkać przedstawicieli instytutów i uczelni z większości krajów Europy Wschodniej. Polskę reprezentowali: Akademia Ekonomiczna z Poznania (prof.Witold Abramowicz z wydziału informatyki), Uniwersytet Łódzki (prof. Marian Niedźwiedziński), a także Wojskowa

Akademia Techniczna z Warszawy.

"Szanse 2000"

Dużą popularnością w czasie targów cieszyła się wystawa "Szanse 2000", sponsorowana przez wystawców CeBIT'u i organizatorów Targów. Tym razem jej mottem było: "Komputery i Środowisko". Na obszarze 1,8 tys. m2 zaprezentowano najnowocześniejsze osiągnięcia naukowe oraz kierunki badań, prowadzone głównie przez uczelnie i instytuty badawcze całego świata.


TOP 200