Implicit Networks pozywa kolejnych gigantów IT

W zeszłym tygodniu do grona pozwanych przez amerykańską firmę dołączyły koncerny IBM, SAP, Oracle i Adobe Systems. Zarzuty dotyczą rzekomego łamania praw licencyjnych należących do Implicit Networks. Przedstawiciele firmy utrzymują, że to nie koniec pozwów.

Na mocy wniosku złożonego 15 lipca przedstawiciele Implicit Networks zarzucają informatycznym gigantom łamanie dwóch, udzielonych kolejno w 1998 i 2001 roku, patentów. Chronione prawnie rozwiązania mają być wykorzystywane do realizacji funkcji bezpieczeństwa w aplikacjach pozwanych firm. W związku z tym Implicit Networks domaga się opłat licencyjnych m.in. od każdej sprzedanej kopii oprogramowania IBM Websphere Application Server, Oracle Application Server i BEA WebLogic Server, SAP NetWeaver oraz Adobe JRun i ColdFusion. Cztery pozwane w lipcu firmy mają czas na ustosunkowanie się do zarzutów do 18 września.

Grono firm oskarżonych o naruszenie praw licencyjnych należących do Implicit Networks liczy już 10 koncernów. Są to: AMD, Intel, Nvidia, Sun, Raza Microelectronics, RealNetworks oraz właśnie IBM, SAP, Oracle i Adobe Systems. Pierwszy pozew przeciw znanym firmom informatycznym przedstawiciele Implicit Networks złożyli w lutym br. Wcześniejsze oskarżenie dotyczy m.in. technologii Intel Viiv, rozwiązań należącej do AMD firmy ATI oraz aplikacji Nvidia nStant Media, Sun Java Media Framework, Real Helix DNA, a także rozwiązań Raza Microelectronics Alchemy. Według pozwu złożonego w lutym firmy miały bezprawnie wykorzystywać opracowane przez Implicit Networks "metody demultipleksingu po pierwszej sekwencji pakietów w celu identyfikacji poszczególnych komponentów i dalszego przetwarzania kolejnych komponentów bez ponownej identyfikacji". Metody te zostały opatentowane w 2003 roku.

Zobacz również:

  • IBM: w 2025 roku pokażemy komputer kwantowy z 4 tysiącami kubitów
  • Dostawca z certyfikatem SAP
  • Samorządy na ścieżce cyfryzacji – nowy podcast

Jak czytamy na stronie Implicit Networks, obecnie jej działalność sprowadza się do sprzedaży licencji na posiadane prawa autorskie. W swojej "ofercie" firma posiada pięć opatentowanych rozwiązań informatycznych, obejmujących m.in. środowisko operacyjne SOA, interfejs oparty na gestach, model dynamicznej dystrybucji komponentów aplikacji oraz technologie do zarządzania treściami i przetwarzania przepływów danych. Warto dodać, że powyższe rozwiązania informatyczne wydają się mieć ze sobą niewiele wspólnego. Łącznie obejmują jednak dość szeroki zakres funkcjonalności nowoczesnych aplikacji i mogą stanowić podstawę do roszczeń. Pozew ze strony Implicit Networks oznacza, że na jednej ławie oskarżonych zasiądą przedstawiciele Oracle i SAP. Pomiędzy tymi firmami również toczy się sądowy spór o nieuprawnione wykorzystywanie opatentowanych rozwiązań informatycznych.

Czytaj też:

SCO kolejny raz przegrywa w sądzie i ma zapłacić Novellowi 2,5 mln USD

Patentowa wojna Asusa i IBM-a

Intel pozwany o patenty

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200