Imagine Cup 2009: sukcesy i sukcesy in spe

Z pięciu szans na premiowane nagrodami podium w światowych finałach Imagine Cup 2009, polskie zespoły wykorzystały trzy. Przed wszystkimi zespołami startującymi w Imagine Cup nadal szansa na wdrożenie ich projektów.

Największy sukces w odbywających się w Kairze finałach konkursu organizowanego przez Microsoft, odniósł zespół kAMUflage z Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej, który wywalczył nagrodę specjalną pierwszej damy Egiptu H. E. Suzanne Mubarak. kaMUflage tworzą: Małgorzata Domańska, Michał Białecki, Jacek Szymczak i Michał Wasilewicz. Opiekunem drużyny jest mgr Paweł Wawrzyniak. Nagrodę przyznano za system do nauki alfabetu Braile'a ze słuchu: TraMuBraTion (Translate Music to Braile Notation).

W kategorii Mash-up drugą nagrodę zdobył Monastery of Innovations, polski projekt Karola Kaczmarka z Politechniki POznańskiej (mash-up do wyszukiwania szpitali i usług medycznych HospFinder). Zespół FteamS z Politechniki Łódzkiej w składzie: Tomasz Ciejka, Grzegorz Glonek, Jacek Pintera, Krzysztof Szokal-Egird, pod opieką mgr inż. Jarosława Koszuka zdobył trzecią nagrodę w kategorii interoperacyjność rozwiązania za system eduko zaprojektowany z myślą o zdalnej edukacji.

Zobacz również:

Największą, niestety smutną dla nas niespodzianką była porażka zespołu Demoscene Spirit, którego projekt urządzenia i oprogramowania do domowego badania KTG, ISIS, postrzegany był jako zdecydowany faworyt stawki w najbardziej prestiżowej kategorii konkursu Projektowanie Oprogramowania. Pierwszą nagrodę uzyskał tymczasem Up-City, projekt platformy do tworzenia sieci społecznościowej obywateli i władz administracyjnych, zaproponowany przez rumuński zespół SYTECH. Pilotażowe wdrożenie ma ruszyć w 400-tys. Jassach w Rumunii pod koniec tego roku.

W przypadku ISIS, nadal bardzo realna pozostaje szansa jego wdrożenia. Szansę taką widzi m.in. Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, który jest współorganizatorem polskich finałów Imagine Cup. Jej zdaniem, wokół takich oferujących prawdziwą systemową zmianę projektów konieczne i możliwe jest budowanie koalicji inwestorów i przedsiębiorców. Demoscene Spirit pozostaje życzyć, aby prorocze okazały się słowa piosenki, która zabrzmiała podczas ogłaszania werdyktu w ich kategorii konkursowej: "It's just a matter of time"...

Film o drużynie Demoscene Spirit

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200