Im starsze, tym lepsze?

Jest mało prawdopodobne, by Microsoft wprowadził Windows 2000 przed rokiem 2000. Opinie użytkowników dotyczące znacznego opóźnienia produktu są podzielone.

Jest mało prawdopodobne, by Microsoft wprowadził Windows 2000 przed rokiem 2000. Opinie użytkowników dotyczące znacznego opóźnienia produktu są podzielone.

Windows 2000 to najbardziej opóźniony produkt w historii Microsoftu. Po kilku latach prac nad systemem firma nadal nie potrafi precyzyjnie określić daty jego premiery. Kilka źródeł zbliżonych do Microsoftu sugeruje, że Windows 2000 w wersjach dla serwerów i stacji roboczych będzie wprowadzony na rynek w lutym przyszłego roku. Prawdopodobne jest także, że jeszcze przed udostępnieniem Windows 2000 firma wprowadzi na rynek system Windows NT 4.5 lub nawet 5.0 (poprzednia nazwa Windows 2000).

Pozostaje czekanie

Choć najwięksi klienci Microsoftu są już zniecierpliwieni opóźnieniem nowego systemu, nie pozostaje im nic innego jak czekać. W grudniu ub.r. Microsoft udostępnił dopiero wersję Release Candidate 0 trzeciej bety systemu. Jest to wersja testowa wersji beta rozsyłana tylko do nielicznej grupy klientów i testerów, którzy mają szansę wychwycić najpoważniejsze błędy jeszcze przed publicznym udostępnieniem wersji Beta 3. W marcu br. Microsoft planuje udostępnić Release Candidate 1 trzeciej wersji testowej, a dopiero po niej, w kwietniu bądź maju, właściwą wersję Beta 3 systemu Windows 2000.

Po zakończeniu testów wersji Beta 3 wyselekcjonowanej grupie klientów będzie przekazana Release Candidate pełnej wersji systemu (w tym przypadku Microsoft nie podaje terminu), po którym zostanie wprowadzona komercyjna wersja Windows 2000.

Opóźnienie premiery kolejnych wersji beta i pełnej systemu jest spowodowane przedłużającymi się pracami nad nowymi rozwiązaniami Microsoftu i koniecznością implementacji w systemie najnowszych standardów opracowywanych przez innych producentów. Własne rozwiązania to m.in. usługi katalogowe Active Directory, mające zastąpić obecnie stosowaną w NT 4.0 znacznie ograniczoną strukturę domenową, a także technologia IntelliMirror, której zadaniem jest ułatwienie zarządzania sieciami działającymi na bazie Windows 2000.

Wśród nowych rozwiązań innych producentów, których właściwą obsługę musi zapewniać nowy system Microsoftu, znajduje się m.in. procesor Intel Pentium III. Jego premiera zapowiadana jest na początek marca br. Wersja tego procesora dla komputerów przenośnych nie zostanie prawdopodobnie wprowadzona na rynek przed ostatnim kwartałem br., a system wersji dla stacji roboczych musi zapewniać jego pełną obsługę.

A może coś na ząb?

Jeśli premiera Windows 2000 będzie się nadal opóźniać, Microsoft może wprowadzić na rynek przejściową wersję Windows NT, oznaczoną numerem 4.5 lub 5.0 - podają źródła zbliżone do giganta z Redmond. Ma on integrować wszystkie udostępnione dotąd poprawki dla Windows NT 4.0, a także dodać do systemu kilka nowych, niedostępnych jeszcze rozszerzeń, których premiera miała nastąpić pierwotnie dopiero z Windows 2000.

Niestety, nowy system z pewnością nie będzie wyposażony w usługi katalogowe Active Directory, technologię IntelliMirror i obsługę nowego modelu sterowników (WDM). To z kolei stawia pod znakiem zapytania sens migracji na tę wersję Windows NT, zwłaszcza że firmy zainteresowane pełną zapowiadaną dotychczas funkcjonalnością będą musiały w ciągu kolejnego roku zakupić jeszcze Windows 2000.

Tym, czym Microsoft może zachęcić klientów do wdrożenia Windows NT 4.5 lub 5.0, będzie zapowiedź łatwiejszej migracji do Windows 2000 niż w przypadku przechodzenia z Windows NT 4.0.

Musieliśmy zmienić plany

Tomasz Makara, Corporate Administrator, Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM)

Opóźnienie Windows NT 5.0, obecnie nazywającego się już Windows 2000, komplikuje nasze plany. Wdrożenie nowego systemu jest dla nas ważne, m.in. ze względu na oferowane przez ten system mechanizmy bezpieczeństwa: technologię Kerberos i możliwość integracji ze stosowanymi w firmie kartami identyfikacyjnymi Secure ID.

Już od półtora roku planujemy przejście na NT 5.0. Przewidywaliśmy, że wdrożenie nowego systemu nastąpi w grudniu ub.r., przy założeniu iż Microsoft wprowadziłby go na rynek w marcu 1998 r. i do września udostępniłby pierwszy zestaw poprawek. Poczyniliśmy już nawet odpowiednie przygotowania, rezerwując niezbędne środki finansowe w budżecie i planując czas pracowników, którzy mieli realizować wdrożenie. Plany musieliśmy jednak zmienić.

Nie jesteśmy zainteresowani pośrednim rozwiązaniem, jakim może być Windows NT 4.5, gdyż system ten nie będzie zawierać niezbędnych dla nas funkcji. Opóźnienie Windows 2000 może spowodować, że zdecydujemy się go wdrożyć wcześniej, nie czekając nawet na pierwszy zestaw poprawek. Aktualizacja systemu będzie dotyczyć wszystkich naszych serwerów pracujących pod kontrolą Windows NT 4.0, których obecnie jest ok. 50.

Poprawki ważniejsze

Mirosław Bielicki, dyrektor Departamentu Infrastruktury Informatycznej Polkomtel SA (Plus GSM)

Opóźnienie Windows 2000 nie ma dla nas większego znaczenia. Bardziej istotne jest, by Microsoft dostarczał na bieżąco poprawki do użytkowanego na naszych serwerach i stacjach roboczych Windows NT 4.0.

Brakuje nam pewnych funkcji, które mają się znaleźć w kolejnej wersji systemu Microsoftu. Dotyczy to w szczególności porządnego wsparcia dla komputerów przenośnych, np. obsługi najnowszych kart PCMCIA i portów podczerwieni. Niemniej we wrześniu ub.r. podjęliśmy decyzję, że nie będziemy wdrażali nowego systemu przed rokiem 2000. Dopiero w styczniu tego roku rozważymy, kiedy i jak migrować na nową wersję Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200