Ile zarabiają informatycy i programiści?

W IT można zarobić więcej niż w finansach czy konsultingu. Średnie wynagrodzenie informatyków i programistów to 6500 zł brutto. Coraz częściej także z tytułu praw autorskich.

Wysokie apanaże informatycy zawdzięczają temu, że wciąż rąk do pracy jest mniej, niż potrzebują pracodawcy. Elementem konkurencji firm o talenty są zatem oferowane pieniądze.

Zacznijmy od tych, które bezpośrednio trafiają do kieszeni pracownika. Z danych zawartych w publikacji „Pracuj w IT 2015” przygotowanym przez Grupę Pracuj.pl wynika, że bez względu na poziom doświadczenia programiści, analitycy biznesowi, architekci oprogramowania, testerzy i specjaliści ds. zarządzania projektami cieszą się najlepszymi zarobkami w porównaniu do specjalistów o podobnym poziomie doświadczenia z innych branż. Wyprzedzają pracowników takich obszarów, jak: doradztwo/konsulting, ubezpieczenia, marketing, energetyka, nieruchomości, bankowość czy handel.

Zobacz również:

  • Najnowszy trend - job boomeranging
  • Coraz wyższa stawka w wyścigu o pracowników IT

Połowa pracowników zajmujących się rozwojem oprogramowania nawet bez rocznego doświadczenia zarabia więcej niż 2,8 tys. zł netto. Im dłuższy staż pracy, tym wyższe wynagrodzenie. Przeciętne wynagrodzenie osób z 1–3-letnim doświadczeniem wynosi 4 tys. zł netto (oznacza to, że 50% zarabia więcej niż 4 tys. zł, a 50% mniej).

„Bardzo dobrze zarabiają także specjaliści związani z administracją IT, m.in. administratorzy systemów i sieci, help desk. Wśród najlepiej opłacanych zawodów znajdują się również te, które są związane z internetem i nowymi mediami, np. web design i web development” – komentuje dla „Pracuj w IT 2015” Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Grupie Pracuj.pl.

Jak pokazują analizy zawarte w „Pracuj w IT 2015”, specyfiką tej branży jest to, że na każdym poziomie zatrudnienia zarobki oferowane specjalistom IT należą do najwyższych w porównaniu z zarobkami osób o podobnym stażu pracy i zakresie odpowiedzialności.

Ile zarabiają informatycy i programiści?

Cena dyplomu

Wprawdzie fakt, że osoba zatrudniona w ICT jest inżynierem, nie stanowi już reguły, ale ukończenie uczelni technicznej daje szansę uzyskania wyższej płacy. W zestawieniu firmy Sedlak&Sedlak prym wiedzie Politechnika Warszawska. Jednak jak zaznaczają autorzy raportu o zależności zarobków od tego, dyplomem jakiej uczelni może się pochwalić pracownik, absolwenci tej uczelni są zatrudniani głównie w stolicy, gdzie płace są najwyższe. Stąd mediana wynagrodzeń jej absolwentów to 8 tys. zł. Jednak prawidłowość, że najlepiej opłacane są osoby z dyplomami politechniki, sprawdza się w całym kraju. Mediana wynagrodzeń absolwentów Politechniki Gdańskiej wynosi 6530 zł. Z absolwentów krakowskich uczelni technicznych najwięcej zarabiają absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej – odpowiednio 6000 zł i 5670 zł.

Ile zarabiają informatycy i programiści?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200