Ile zarabiają informatycy i programiści?

W IT można zarobić więcej niż w finansach czy konsultingu. Średnie wynagrodzenie informatyków i programistów to 6500 zł brutto. Coraz częściej także z tytułu praw autorskich.

Wysokie apanaże informatycy zawdzięczają temu, że wciąż rąk do pracy jest mniej, niż potrzebują pracodawcy. Elementem konkurencji firm o talenty są zatem oferowane pieniądze.

Zacznijmy od tych, które bezpośrednio trafiają do kieszeni pracownika. Z danych zawartych w publikacji „Pracuj w IT 2015” przygotowanym przez Grupę Pracuj.pl wynika, że bez względu na poziom doświadczenia programiści, analitycy biznesowi, architekci oprogramowania, testerzy i specjaliści ds. zarządzania projektami cieszą się najlepszymi zarobkami w porównaniu do specjalistów o podobnym poziomie doświadczenia z innych branż. Wyprzedzają pracowników takich obszarów, jak: doradztwo/konsulting, ubezpieczenia, marketing, energetyka, nieruchomości, bankowość czy handel.

Zobacz również:

  • 8 mitów na temat weteranów IT szukających nowej pracy

Połowa pracowników zajmujących się rozwojem oprogramowania nawet bez rocznego doświadczenia zarabia więcej niż 2,8 tys. zł netto. Im dłuższy staż pracy, tym wyższe wynagrodzenie. Przeciętne wynagrodzenie osób z 1–3-letnim doświadczeniem wynosi 4 tys. zł netto (oznacza to, że 50% zarabia więcej niż 4 tys. zł, a 50% mniej).

„Bardzo dobrze zarabiają także specjaliści związani z administracją IT, m.in. administratorzy systemów i sieci, help desk. Wśród najlepiej opłacanych zawodów znajdują się również te, które są związane z internetem i nowymi mediami, np. web design i web development” – komentuje dla „Pracuj w IT 2015” Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Grupie Pracuj.pl.

Jak pokazują analizy zawarte w „Pracuj w IT 2015”, specyfiką tej branży jest to, że na każdym poziomie zatrudnienia zarobki oferowane specjalistom IT należą do najwyższych w porównaniu z zarobkami osób o podobnym stażu pracy i zakresie odpowiedzialności.

Ile zarabiają informatycy i programiści?

Cena dyplomu

Wprawdzie fakt, że osoba zatrudniona w ICT jest inżynierem, nie stanowi już reguły, ale ukończenie uczelni technicznej daje szansę uzyskania wyższej płacy. W zestawieniu firmy Sedlak&Sedlak prym wiedzie Politechnika Warszawska. Jednak jak zaznaczają autorzy raportu o zależności zarobków od tego, dyplomem jakiej uczelni może się pochwalić pracownik, absolwenci tej uczelni są zatrudniani głównie w stolicy, gdzie płace są najwyższe. Stąd mediana wynagrodzeń jej absolwentów to 8 tys. zł. Jednak prawidłowość, że najlepiej opłacane są osoby z dyplomami politechniki, sprawdza się w całym kraju. Mediana wynagrodzeń absolwentów Politechniki Gdańskiej wynosi 6530 zł. Z absolwentów krakowskich uczelni technicznych najwięcej zarabiają absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej – odpowiednio 6000 zł i 5670 zł.

Ile zarabiają informatycy i programiści?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200