Ile zarabiają informatycy i programiści?

Pieniądze nie są najważniejsze

Specjaliści IT to jedyni fachowcy, którzy deklarują, że na zarobki zwracają mniejszą uwagę, bo najważniejszy jest dla nich rozwój zawodowy. 66% badanych przez Pracuj.pl wskazało na rozwój, a 63% na zarobki. Wśród respondentów w wieku 26–30 lat zarobki i brak możliwości rozwoju czy awansu to równorzędne czynniki skłaniające do dokonania zmian w życiu zawodowym (po 65% wskazań). Natomiast wśród osób z kolejnej grupy wiekowej, czyli 31–40 lat rozwój i awans są kluczowe – na ten czynnik wskazało 60% respondentów, podczas gdy zarobki miały 58% wskazań. Osoby z wyróżnionych grup wiekowych zdają sobie sprawę, że są w takim momencie kariery, kiedy bardzo ważne jest inwestowanie w rozwój, który wraz ze stażem pracy przekłada się na wyższe zarobki.

W tej sytuacji zasadne wydaje się pytanie, jak firmy odpowiadają na potrzeby rozwojowe pracowników. Okazuje się, że budżet na szkolenie zewnętrzne dla działów IT rośnie rok do roku. Z drugiej strony jednak zmniejsza się kwota dostępnych środków unijnych, które w ostatnich latach mocno wspierały rynek szkoleń.

Zobacz również:

  • Bądź doceniony i doceniaj

Spośród pracowników działów IT 31% deklaruje, że w ostatnim roku uczestniczyło w co najmniej jednym szkoleniu IT finansowanym przez pracodawcę. 65% specjalistów uczestniczyło w jednym lub dwóch tego typu szkoleniach.

Ponadto aż 38% pracowników sfinansowało przynajmniej jedno szkolenie z własnej kieszeni.

Coraz więcej kontraktowych

Najczęściej oferowaną przez pracodawców formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Aż 70% badanych jest obecnie zatrudnionych na takiej podstawie. Drugą co do częstości występowania formą jest kontrakt B2B, który deklaruje 23% pracowników. Kontrakt jest popularny w przypadku stanowisk eksperckich oraz zadaniowych, takich jak: IT architekt, deweloper, IT konsultant, grafik.

Zdaniem Mikołaja Makowskiego, Head of IT Contracting w Hays Poland, mimo że umowa o pracę pozostaje najpopularniejszą w Polsce formą współpracy, umowy kontraktowe oraz B2B wciąż zyskują na popularności. „Na projekty kontraktingowe decydują się najlepsi specjaliści, licząc na większe zarobki i najbardziej prestiżowe zlecenia” – mówi Mikołaj Makowski i dodaje. Jego zdaniem popularność umów B2B na rynku pracy jest powiązana z koniunkturą, co świadczy o dobrym stanie rynku IT i jego ciągłym rozwoju. Na bardziej dojrzałych rynkach zachodnich wybór formy kontraktowej, która oznacza świadczenie usług, jest w większości przypadków świadomym zabiegiem. Taka forma pracy jest w oczach informatyków najbardziej korzystna i można przypuszczać, że w Polsce ten trend również będzie utrzymany.

Informatyk to twórca

Badania prowadzone w lutym i marcu 2015 r. przez firmę Hay Group Polska we współpracy z Hays Poland pokazują, że coraz bardziej istotnym aspektem pracy w branży jest kwestia wynagradzania pracowników działów IT z tytułu praw autorskich. W grupie wszystkich firm, które wzięły udział w badaniu, 28% oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich. Z badania wynika jednak, że jest to rozwiązanie ofertowane tylko przez firmy z sektora IT i nowoczesnych technologii.

Mirosława Kowalczuk, dyrektor Działu Productized Services w Hay Group Polska podkreśla, że jest to dość istotny element wynagrodzenia, dający możliwość zbudowania przewagi konkurencyjnej dla małych i średnich firm, które mogą w ten sposób pozyskiwać utalentowanych pracowników w ramach większej swobody w zakresie pracy. Dodatkowo jest to silny czynnik motywacyjny, który poprzez współdziałanie zwiększa zaangażowanie pracowników. W swoich obecnych miejscach pracy tylko 14% respondentów ma możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich.

Płeć ma znaczenie

W Polsce kobiety w zawodzie informatyka zarabiają o 18% mniej niż mężczyźni. I nikogo to nawet specjalnie nie dziwi, bo podobnie dzieje się w innych zawodach. Ale akurat w IT wcale tak być nie musi. Z danych przytoczonych przez Katarzynę Łubieńską i Jacka Woźniaka w wydanej niedawno książce „Informatycy” wynika, że np. w Belgii panie pracujące jako informatyk zarabiają średnio o 14% więcej niż mężczyźni, w Niemczech więcej o 9%, a w Finlandii więcej o 7%. Gorzej niż Polki mają jednak np. Brazylijki, które wykonując zawód informatyka, zarabiają 39% mniej niż panowie.

Ile zarabiają informatycy i programiści?

TOP 200