Ile kosztuje drukowanie? Ile kosztuje drukowanie?

Wydrukowanie kolorowego zdjęcia przy użyciu drukarki atramentowej kosztuje od 10 do 15 zł, a standardowej czarno-białej strony tekstu jest ok. 100 razy tańsze.

Wydrukowanie kolorowego zdjęcia przy użyciu drukarki atramentowej kosztuje od 10 do 15 zł, a standardowej czarno-białej strony tekstu jest ok. 100 razy tańsze.

W przypadku drukarek sieciowych koszt zużycia materiałów eksploatacyjnych, takich jak papier, toner i energia, sięga 45% całkowitego kosztu utrzymania tego sprzętu i jest porównywalny do ukrytych cen związanych z koniecznością zarządzania i obsługi drukarek. Natomiast koszt samego sprzętu to tylko ok. 5% - takie lub zbliżone dane publikują producenci drukarek, powołując się na wyniki analiz prowadzonych przez firmy badające rynek. Analizy takie są trudne do przeprowadzenia i najczęściej rzeczywisty koszt drukowania jest określany w przybliżeniu. W ostatnim czasie Hewlett-Packard oferuje usługę adresowaną do dużych korporacji, która polega na szczegółowym monitorowaniu systemu drukowania przez odpowiednie oprogramowanie oraz zainstalowane czujniki. Umożliwia to optymalizację rozmieszczenia sprzętu oraz określenie niezbędnych zmian wyposażenia, choć nie ma bezpośredniego wpływu na koszt druku.

W przypadku użytkowników indywidualnych lub małych firm ocena kosztów jest łatwiejsza, ale może się znacznie różnić, ponieważ m.in. zależy od intensywności wykorzystania drukarek. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być jednak zawsze poprzedzony analizą planowanych zastosowań - jakie dokumenty mają być drukowane (tekst czy grafika), ile stron dziennie i miesięcznie, w kolorze czy wersji czarno-białej i czy drukarki będą działać w sieci?

Podstawowym rodzajem sprzętu przeznaczonego do zastosowań biurowych są monochromatyczne . W Polsce występowała tendencja do stosowania najtańszych modeli w małych firmach lub biurach. Jedynym tego uzasadnieniem jest możliwość uzyskania koloru. Koszt druku czarno-białej strony z tekstem jest co prawda zbliżony do drukarek atramentowych i laserowych, ale te ostatnie wciąż zapewniają wyższą jakość wydruku na standardowym papierze i pracują wydajniej.

W tabeli przedstawiono szacunkowe koszty wydruku strony przy zastosowaniu kilku popularnych na naszym rynku modeli drukarek laserowych i atramentowych. W obliczeniach uwzględniono ceny głowic z czarnym i kolorowym, kaset z tonerem, bębnów światłoczułych oraz papieru - odpowiednio dla każdego modelu. Pod uwagę wzięto głównie materiały oryginalne, zalecane przez producentów.

Koszt wydruku w przypadku drukarek laserowych jest dość wyrównany i nie przekracza 20 gr/str. A4. Nieco większy jest dla drukarek atramentowych i wynosi 14-24 gr./str A4 - wynika to ze zróżnicowanych cen głowic oraz ich wydajności. Należy zauważyć, że przy drukowaniu czarno-białych tekstów na papierze o podwyższonej jakości, przeznaczonym dla drukarek atramentowych, koszt ten nieco rośnie.

Kolor jest wykorzystywany przede wszystkim do druku grafiki lub fotografii, dlatego też szacunkowy koszt wydruku kolorowej strony podano przy założeniu, że występuje pełne jej pokrycie atramentem (standardowo wydajność głowic producenci podają przy 5% pokryciu), zastosowano oryginalny papier nabłyszczany, przeznaczony do druku fotografii, oraz głowice typu "foto". Cena, jaką trzeba zapłacić za wydrukowanie fotografii formatu A4, sięga kilkunastu zł (ok. 4 pocztówek) i warto zdawać sobie z tego sprawę, kupując drukarkę "fotograficzną". Koszt eksploatacji można znacznie obniżyć (nawet o ok. 50-80%), stosując materiały nieoryginalne, ale brak wówczas gwarancji odpowiedniej jakości druku.


TOP 200