Idziemy po certyfikat

W Polsce działa około 50 szkół oferujących kursy informatyczne, ale tylko niektóre spośród nich posiadają autoryzację na przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń. Coraz częściej osoby biorące udział w kursach wymagają od organizatorów potwierdzonego profesjonalizmu. Uzyskanie autoryzacji staje się nie tylko powodem do satysfakcji, ale wymogiem rynku.

W Polsce działa około 50 szkół oferujących kursy informatyczne, ale tylko niektóre spośród nich posiadają autoryzację na przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń. Coraz częściej osoby biorące udział w kursach wymagają od organizatorów potwierdzonego profesjonalizmu. Uzyskanie autoryzacji staje się nie tylko powodem do satysfakcji, ale wymogiem rynku.

W przypadku kursów podstawowych wybór szkoły zależy od decyzji kierownictwa firmy, która zamierza przeszkolić pracowników. Po rozpatrzeniu najczęściej kilku ofert pracownicy są wysyłani na kursy do centrum edukacyjnego, które złożyło najkorzystniejszą (co w praktyce najczęściej oznacza najmniej kosztowną) ofertę.

Inne kryteria stosowane są w przypadku szkoleń specjalistycznych, kiedy na kurs jest wysyłana jedna lub co najwyżej kilka osób. Aspekt finansowy jest tu mniej ważny. Bardziej istotne stają się "kwalifikacje" szkoły.

W przypadku kursów zaawansowanych do wyboru są dwa rodzaje firm przeprowadzających szkolenia. Pierwszą grupę stanowią centra, w których program szkolenia oparty jest na wiedzy wykładowców i doświadczeniu szkoły (co nie zawsze jest możliwe do sprawdzenia). Druga grupa szkół posiada autoryzację konkretnej firmy, której produktu kurs dotyczy, a więc program szkolenia musi być zgodny z jej wymogami. Szkolenie autoryzowane ma przygotowywać kursantów do złożenia egzaminu i tym samym uzyskania dyplomu potwierdzającego umiejętności w określonej dziedzinie (np. CNE - Certified Novell Engineer, MCP - Microsoft Certified Professional).

Firmy szkoleniowe ubiegające się o prawo przeprowadzania kursów autoryzowanych muszą spełnić wiele warunków, aby uzyskać autoryzację. Przede wszystkim są zobowiązane zatrudniać określoną liczbę wykładowców, którzy swoje kwalifikacje potwierdzili na specjalnych egzaminach (np. w przypadku firmy Novell CNI - Certified Novell Instructor). Innym wymogiem jest możliwość szkolenia na jednym kursie nie więcej niż 10 osób. Firma szkoleniowa musi posiadać doświadczenie w prowadzeniu kursów z danego produktu. Poza tym musi zobowiązać się do przyjmowania wizytacji kontrolujących przestrzeganie warunków autoryzacji. Każda firma autoryzująca stawia różne warunki - spełnienie wymogów jednej firmy nie daje gwarancji otrzymania autoryzacji innej.

Po co certyfikat?

Jeżeli podstawowym celem kursu jest późniejsze zdobycie certyfikatu, to lepiej nie ryzykować i od razu wybrać szkołę przygotowującą do egzaminu. Najlepszym rozwiązaniem są kursy autoryzowane, ponieważ prowadzone są pod kątem zagadnień egzaminacyjnych. Według statystyk firm szkoleniowych, prawidłowo przeprowadzony kurs przy zaangażowaniu ze strony uczestników daje niemal pewność zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu.

Większość osób podchodzących do egzaminów "certyfikujących" jest wysyłana na nie przez pracodawców. Coraz częściej firmy komputerowe nie tylko chcą mieć udokumentowane umiejętności inżynierów sieciowych czy administratorów, ale szkolą własnych instruktorów.

Posiadanie certyfikatu jest świadectwem wysokich kwalifikacji, a przede wszystkim podnosi wartość pracownika na rynku pracy. Często więc informatycy przystępują do egzaminów prywatnie, zdarza się, że nawet w tajemnicy przed firmą, w której pracują.

Między kursem a certyfikatem

Większość firm mających prawo przeprowadzania autoryzowanych kursów równocześnie umożliwia swoim klientom zdanie w krótkim czasie egzaminu uprawniającego do uzyskania certyfikatu. Należy pamiętać, że autoryzowany kurs i prawo do przeprowadzania egzaminów to dwie różne rzeczy. Istnieją firmy, które mimo posiadanej autoryzacji na przeprowadzanie szkoleń, nie umożliwiają zdawania egzaminu. Sytuacja ta powoli zmienia się i większość centrów edukacyjnych stara się o autoryzację firmy Sylvan Prometric - "dystrybutora" egzaminów certyfikujących.

Sylvan proponuje dwa rodzaje autoryzacji. Pierwsza dotyczy tylko prawa przeprowadzania egzaminów do kursów autoryzowanych prowadzonych przez placówkę. Druga - powszechniejsza - oferuje możliwość przeprowadzania wszystkich kursów Sylvana. Firmy edukacyjne ubiegają się o jej autoryzację głównie ze względów prestiżowych, na egzaminach certyfikujących bowiem firma nie zarabia (koszt egzaminu to opłata pobierana przez Sylvana oraz wydatki firmy związane z obsługą egzaminu).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200