Idzie nowa generacja

Po raz pierwszy od kilku lat na rynek trafiły serwery o całkiem nowych konstrukcjach, niebędące jedynie udoskonaleniem dotychczasowych modeli.

Po raz pierwszy od kilku lat na rynek trafiły serwery o całkiem nowych konstrukcjach, niebędące jedynie udoskonaleniem dotychczasowych modeli.

W czerwcu br. Intel wprowadził energooszczędne procesory serwerowe Xeon 5100 (Woodcrest) nowej generacji tzw. Core 2 Duo, wytwarzane przy wykorzystaniu 65-nanometrowego procesu technologicznego. Nie ulega wątpliwości, że układy te mają zatrzymać lub spowolnić rosnącą popularność konkurencyjnych procesorów AMD Opteron, które ostatnio uzyskały już ponad 25-proc. udział w rynku serwerów x86. W odpowiedzi, choć z kilkumiesięcznym opóźnieniem, AMD ogłosiła w połowie sierpnia nowe modele Opteron Rev F.

W efekcie producenci serwerów zyskali duże pole do popisu i wprowadzania nowych, wydajniejszych i bardziej energooszczędnych modeli, choć, trzeba przyznać, modyfikacje nie ograniczają się jedynie do procesorów. W najnowszej fali serwerów zaprezentowanych przez wszystkich głównych dostawców pojawiło się wiele nowych rozwiązań i technologii uważanych jeszcze przed chwilą za supernowoczesne. Dzięki temu obecna generacja serwerów x86, a w zasadzie x64, dojrzała do nowych zastosowań.

HP bez pośpiechu

Hewlett-Packard zaprezentował ostatnio nową rodzinę serwerów kasetowych c-Class wyposażonych w procesory Intel Xeon o kodowej nazwie Woodcrest. Oprócz nowego "serca obliczeniowego" niosą one wiele nowatorskich rozwiązań technicznych, a także zaawansowane technologie monitorowania i podwyższania dostępności wykorzystywane dotąd w komputerach rodziny NonStop (pisaliśmy o tym w CW 26/2006).

HP nie inwestuje wyłącznie w rozwiązania Intela. Firma zapowiedziała, że układy AMD Opteron Rev F będą instalowane w sześciu nowych modelach serwerów kasetowych i stelażowych, które mają się pojawić na rynku w IV kwartale br. Będą to ProLiant DL385 G2 i DL585 G2 (modele stelażowe) oraz BL25p G2, BL45p G2, BL465c i BL685c (serwery kasetowe). W nowych komputerach firma zamierza zastosować dyski 2,5-calowe, a nie jak dotąd standardowe, 3,5-calowe. Przedstawiciele HP przewidują, że nowe procesory zapewnią 15-proc. wzrost wydajności serwerów w stosunku do obecnie dostępnych porównywalnych modeli.

IBM też z Opteronem

Choć IBM dość zdecydowanie wspierał dotychczas platformę AMD, jego oferta serwerów z procesorami Opteron była dotąd dość uboga: serwery kasetowe LS20 oraz dwuprocesorowe modele eServer 325 i 326. Pod tym względem IBM wyraźnie ustępował HP i Sun Microsystems, które mają znacznie bogatsze linie serwerów platformy AMD. Na początku sierpnia br. IBM zaprezentował jednak aż 5 nowych modeli serwerów System x i BladeCenter wyposażonych w najnowsze procesory AMD Rev F Opteron i chipsety ServerWorks 2100 firmy Broadcom.

Komputery te są przeznaczone do typowych zastosowań biznesowych i mają tzw. architekturę IBM Enterprise X-Architecture, która wykorzystuje zestaw zaawansowanych technologii stosowanych w serwerach mainframe, przenosząc je na platformę systemów klasy x86. Według IBM nowe modele mają też o 21% większą wydajność od porównywalnych modeli starszych serwerów tej firmy z procesorami Opteron i to przy tym samym poborze energii.

Zarówno duża liczba nowych modeli serwerów zaprezentowana przez IBM, jak i wyjątkowo szeroki zakres ich potencjalnych zastosowań każe się domyślać, że firma ta zdecydowała się na wykorzystanie platformy AMD w komputerach produkowanych na skalę masową. Jak jednak zapewniają przedstawiciele IBM, nie oznacza to w żadnym razie, że firma zamierza zrezygnować lub ograniczyć liczbę modeli wykorzystujących procesory Intela.

Serwery IBM System x3755 mają architekturę podobną do serwerów Sun X4500. Na płycie systemowej instalowane są moduły zawierające procesory i . Serwery te wykorzystują także opracowane przez IBM rozwiązanie zwiększające pasmo i skracające opóźnienia w komunikacji z pamięcią oraz pomiędzy procesorami. W praktyce jest to dodatkowa, instalowana na płycie systemowej karta wyposażona w trzy łącza HyperTransport. Według IBM rozwiązanie pozwala zwiększyć wydajność serwera wyposażonego w 6 procesorów do poziomu osiąganego przez serwery 8-procesorowe.

Natomiast 4-procesorowe modele kasetowe BladeCenter LS41umożliwiają szybkie zwiększenie mocy przetwarzania przez instalację w komputerze z dwoma procesorami kolejnych dwóch układów przy wykorzystaniu specjalnej karty rozszerzeń. Nowe serwery zostały też wyposażone w rozwiązania i narzędzia optymalizujące zużycie energii (zwane przez IBM Cool Blue), które wykorzystują mechanizmy funkcjonujące na poziomie procesorów, systemu i aplikacji, a także IBM Xcelerated Memory Technology.

Xcelerated Memory Technology umożliwia utrzymanie częstotliwości szyny pamięci na poziomie 667 MHz nawet w wypadku, gdy serwer jest wyposażony w więcej niż 4 gniazda DIMM obsługujące jeden procesor. W standardowych systemach częstotliwość szyny spada w takiej sytuacji z reguły do 533 MHz. Według IBM chipsety "X" zwiększają wydajność komunikacji z pamięcią o ok. 15% w stosunku do standardowych chipsetów Intela.

W skład zestawu narzędzi Cool Blue wchodzą m.in. IBM Power-Executive - oprogramowanie do pomiaru emisji ciepła i sterowania poborem mocy przez pojedynczy serwer lub grupę komputerów, a także IBM Thermal Diagnostics - analizator rozkładów temperatury w pomieszczeniach centrum danych, który umożliwia wczesne wykrywanie potencjalnych problemów dotyczących emisji ciepła i ich automatyczne korygowanie.

Thermal Diagnostics może istotnie ułatwić administratorom identyfikację i zapobieganie potencjalnym problemom z poborem mocy i emisją ciepła w . Oprogramowanie umożliwia monitorowanie rozkładu temperatur i wykrywanie punktów krytycznych, np. miejsc, w których nastąpiła awaria systemu chłodzenia lub klimatyzacji. Według przedstawicieli IBM, system regularnie skanuje centrum danych, inwentaryzując jego aktualne wyposażenie i zbierając informacje o bieżącej wydajności sprzętu i rozkładzie temperatur. Następnie analizuje je tworząc wirtualny model systemu i najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju wydarzeń, które są podstawą do automatycznej reakcji lub prewencyjnego zapobiegania problemom termicznym. Do tego celu służą PowerExecutive, IBM Director oraz wbudowane w serwery procesory serwisowe.

Co przyniesie OpteronRev F

W porównaniu z poprzednimi Opteron Rev E, procesory Rev F są wyposażone w ulepszony system wirtualizacyjny, obsługę pamięci DDR2 i mają zapewnić możliwość aktualizacji do planowanych na II kw. 2007 r. układów 4-rdzeniowych. Układy Opteron Rev F są dostępne w trzech wersjach: o poborze mocy 95 W (model podstawowy) 120 W (model SE o podwyższonej wydajności) oraz 68 W (energooszczędny układ HE). Układy mają częstotliwości od 1,8 do 2,8 GHz. Procesory Opteron Rev F wykorzystują gniazda wyposażone w 1207 styków, podczas gdy starszej generacji układy Rev E mają złącza 939- lub 940-stykowe.

Sun: nowe galaktyki

Idzie nowa generacja

HP C7000

Na początku lipca br. Sun Microsystems wprowadził nową serię serwerów Galaxy wyposażonych w procesory AMD Opteron Rev E, a pod koniec sierpnia uzupełnił ją dwoma stelażowymi modelami klasy podstawowej z nowymi układami Opteron Rev F - Sun Fire X2100 M2 i X2200 M2. Dopiero na jesieni Sun zapowiada rozszerzenie oferty serwerów z nowej generacji układami Opteron Rev F. Jeśli chodzi o ostatnie z wymienionych wyżej serwerów, to w praktyce Sun Fire X2100 M2 jest wyposażony w gniazdo AM2 dla procesorów serii Opteron 1000, a nie Rev F, ale również obsługuje pamięci DDR2 i mechanizmy wirtualizacyjne AMD-V.

Sun Fire X2100 M2 ma wysokość 1U i może być wyposażony w dwu-rdzeniowe układy Opteron 1218 (2,6 GHz), 1214 (2,4 GHz) lub 1210 (1,8 GHz) w wersjach AM2. Pozwala na instalację do 8 GB pamięci DDR2, zawiera dwa 3,5-calowe dyski SATA II, cztery porty Gigabit Ethernet i dwa gniazda PCI Express. Sun Fire X2200 M2 również ma wysokość 1U, ale jest wyposażony w dwa gniazda umożliwiające instalację procesorów Rev F Opteron 2000 (od 1,8 GHz do 2,8 GHz), a także zwiększoną do 32 GB maksymalną pojemność pamięci DDR2.

Idzie nowa generacja

SUN fire 4500

Przedstawiciele Suna twierdzą, że komputery te w porównaniu z konkurencyjnymi modelami wyposażonymi w najnowsze, energooszczędne układy intelowskie Xeon 5160 (Woodcrest) mają o 36% lepszą wydajność przy poborze mocy mniejszym o 15%. Ceny katalogowe serwerów zaczynają się odpowiednio od 945 USD i 1595 USD. Serwery Sun Fire X2100 M2 mają być też dostępne w formie stacji roboczych Ultra 20 M2 standardowo i bezpłatnie wyposażonych w bogaty zestaw oprogramowania zawierający m.in. system Solaris 10, Sun Studio 11, Sun Java Studio Creator, Sun Java Studio Enterprise i NetBeans zintegrowany z Development Environment (katalogowa cena stacji to również 945 USD).

Natomiast zaprezentowane wcześniej serwery SunFire X4500, X4600 i Sun Blade 8000 Modular System wykorzystują starszej generacji układy Opteron Rev E. Komputery te rozszerzają wprowadzoną we wrześniu 2005 r. rodzinę serwerów Galaxy (SunFire X2100, X4100 i X4200) o nowe modele komputerów klasy korporacyjnej. Według Suna wprowadzane obecnie do oferty serwery są już gotowe na wykorzystanie zapowiadanych przez AMD na II kwartał 2007 r. 4-rdzeniowych procesorów Opteron.

Idzie nowa generacja

Sun blade 8000

Sun Fire X4500 to według Suna nowatorska konstrukcja - tzw. serwer danych (hybrid data ser-ver). W obudowie o wysokości 4U można zainstalować 48 dysków SATA o maksymalnej pojemności aż 24 TB. Komputer jest wyposażony w dwa 2-rdzeniowe procesory Opteron, dziesięć wentylatorów, dwa gniazda dla kart PCI i cztery porty Gigabit Ethernet. Cena podstawowej wersji (dwa procesory i 12 GB pamięci dyskowej) to ok. 33 tys. USD. Sun deklaruje, że Sun Fire X4500 zapewnia stałe, rzeczywiste pasmo między dyskami i pamięcią RAM na poziomie 2 GB/s, co jest możliwe dzięki umieszczeniu na płycie głównej sześciu 8-portowych kontrolerów SATA. Łączne rzeczywiste pasmo wszystkich interfejsów sieciowych Sun Fire X4500 wynosi podobno 1 GB/s.

Sun Fire X4600 to kompaktowy serwer dużej mocy. W obudowie 4U Sun zmieścił 4 płyty główne, z których każda zawiera dwa 2-rdzeniowe procesory Opteron i do 16 GB pamięci RAM. Cały serwer może więc zawierać do 16 rdzeni obliczeniowych, które mogą być wykorzystane przez jeden system operacyjny lub też równolegle przez kilka różnych (Sun podaje, że serwery te obsługują Solaris, Red Hat Enterprise Linux i SuSE Linux Enterprise Server). Zdaniem producenta Sun Fire X4600 jest platformą do konsolidacji aplikacji i wirtualizacji systemów. Podstawowy model z jedną płytą główną kosztuje ok. 30 tys. USD.

Obudowa Sun Blade 8000 Modular System umożliwia instalację do 10 4-procesorowych serwerów kasetowych Sun Fire X8400 z procesorami Opteron 885. Obudowa jest wyposażona w system I/O o przepustowości 160 GB/s. Jest to możliwe, ponieważ z każdego serwera do pasywnej obudowy wychodzi 80 kanałów PCI Express, co potencjalnie pozwala budować bardzo wydajne środowiska klastrowe i wirtualizacyjne. Równolegle Sun zastosował - jako pierwszy z producentów serwerów - karty rozszerzeń w formacie PCI Express, montowane, co również jest nowością, w obudowie, a nie w poszczególnych serwerach. 10 kart można przypisać do serwerów na wyłączność (programowo), pozostałe 10 jest zaś współdzielone przez wszystkie serwery w ramach obudowy. Ceny zestawu zawierającego obudowę Sun Blade 8000 System i jeden serwer Sun Fire X8400 zaczynają się od ok. 20 tys. USD.

Przyprawy do głównej potrawy

Oprócz opisywanych obok serwerów IBM wprowadził ostatnio do oferty udoskonalone wersje dotychczasowych modeli. BladeCenter LS41 to 4-procesorowy serwer kasetowy klasy korporacyjnej umożliwiający łatwe i szybkie skalowanie mocy przetwarzania przez rozszerzenie systemu z dwu- do 4-procesorowego. Komputer jest dedykowany dla systemów ERP, hurtowni danych, baz danych i klastrów obliczeniowych. BladeCenter LS21 to z kolei następca LS20 - serwer 2-procesorowy klasy korporacyjnej przeznaczony do obsługi aplikacji finansowych, obliczeń naukowych i baz danych. Pojawiły się także dwie konstrukcje stelażowe. System x3755 to 4-procesorowy serwer o wysokości 4U umożliwiający zainstalowanie do 128 GB pamięci DDR2 i adresowany m.in. do firm prowadzących obliczenia naukowe, symulacje pogodowe lub analizy testów wypadkowych w przemyśle motoryzacyjnym. Za kryptonimem System x3655 kryje się zaś prosty, 2-procesorowy serwer stelażowy o wysokości 2U i maksymalnej pojemności pamięci DDR2 sięgającej 64 GB. Jest jeszcze jeden model - System x3455 - 2-procesorowy serwer o wysokości 1U i wysokiej mocy przetwarzania przeznaczony do obsługi obliczeń naukowych lub inżynierskich, baz danych lub instalacji w klastrach linuxowych.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200