Identyfikacja na podstawie krwioobiegu

Fujitsu przygotowuje system identyfikacji biometrycznej, oparty na strukturze naczyń krwionośnych człowieka, rozpoznawanej metodą absorpcji promieniowania przez krew płynąca w krwioobiegu.

Czytnik PalmSecure wykrywa strukturę systemu naczyń krwionośnych w ludzkiej dłoni. Specjalny sensor emituje w stronę dłoni pasmo promieniowania zbliżone do podczerwieni. Krew absorbuje to promieniowanie, pozwalając na zdjęcie obrazu naczyń krwionośnych. Obraz ten jest odczytywany przez sensor i przechowywany w zaszyfrowanej formie w bazie danych, na tokenie lub na karcie z pamięcią.

Każdy człowiek ma niepowtarzalna mapę naczyń krwionośnych, która przez całe życie pozostaje niezmieniona. Ponieważ taka 'informacja biometryczna' jest zawarta wewnątrz ciała ludzkiego, a układ naczyń krwionośnych jest niezwykle skomplikowany, niemożliwe jest w praktyce sfałszowanie jego obrazu, nawet metodami chirurgicznymi. Technologia PalmSecure została zaprojektowana w taki sposób, aby urządzenie mogło wykrywać, czy badana dłoń należy do żywego człowieka.

Do zidentyfikowania osoby już zarejestrowanej, odczytany wzór naczyń krwionośnych porównywany jest z szablonem charakterystycznych punków danej osoby przechowywanym w bazie.

Proces skanowania nie wymaga bezpośredniego kontaktu dłoni z sensorem. Urządzenie podłączane jest do komputera poprzez port USB i nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Obsługiwane systemy operacyjne to: Windows 2000, Windows XP SP2, Windows Server 2003, Redhat Linux 3 oraz 4.

Urządzenia ma pojawić się w sprzedaży w czerwcu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200