Idą dużymi krokami 64 bity

Równolegle z prowadzonymi przez Intela i Hewlett-Packarda pracami nad architekturą IA-64, pozostałe firmy informatyczne opracowują przystosowane do niej systemy operacyjne.

Równolegle z prowadzonymi przez Intela i Hewlett-Packarda pracami nad architekturą IA-64, pozostałe firmy informatyczne opracowują przystosowane do niej systemy operacyjne.

Merced ma być pierwszym procesorem wykorzystującym stworzoną przez Intela i Hewlett-Packarda architekturę IA-64. Jego premiera - kilkakrotnie przekładana - zapowiadana jest obecnie na połowę 2000. Jak zapewniają przedstawiciele Intela, Merced wkroczył w ostatnią fazę rozwoju i jest już testowany. Badania te mają na celu sprawdzenie, czy jego struktura gwarantuje koordynację funkcji wykonywanych przez poszczególne jego elementy. Nieznana jest cena nowego procesora, którą szacuje się jednak na 2-6 tys. USD. Aktualnie produkowane procesory z serii Pentium kosztują 161-824 USD.

Prace nad nową architekturą rozpoczęły się prawie cztery lata temu. Mimo to, zastosowanie w praktyce nowej technologii, początkowo głównie przez klientów instytucjonalnych, nie nastąpi wcześniej niż w 2003 r. Intel i HP, które zawarły porozumienie o współpracy w 1994 r., pierwsze informacje o budowie nowego procesora podały dopiero w roku ubiegłym. W dalszym ciągu nie ujawniono jednak jego podstawowych parametrów, takich jak szybkość czy wydajność.

Systemy na Merceda

Większość światowych producentów, zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, zobowiązała się do wspierania nowego produktu Intela. HP już rozpoczyna wycofywanie architektury PA-RISC, nie wiadomo też jak długo produkowane będą układy PowerPC i kiedy Intel zaprzestanie wytwarzania Alphy.

Własne wersje w pełni 64-bitowych systemów operacyjnych Unix zapowiedziały już Hewlett-Packard, IBM, Sun Microsystems i należący do Comaqa Digital. Microsoft poinformował natomiast, że wraz z pojawieniem się na rynku serwerów opartych na Mercedzie będzie udostępniona 64-bitowa wersja systemu Windows NT. Jej premiera ma nastąpić w rok po udostępnieniu Windows NT 5.0 - prawdopodobnie w 2000 r. Novell z kolei poinformował, że opracowywany przez niego sieciowy system operacyjny Modesto będzie bezpośrednio obsługiwał architekturę IA-64 przy zachowaniu zgodności z Net-Ware 5. Sun ma nadzieję, że 64-bitowy Solaris będzie miał przewagę nad pozostałymi systemami unixowymi dzięki temu, iż już obecnie pracuje na platformie Intela. Dotychczasowi użytkownicy systemów opartych na procesorze SPARC, chcący przejść na architekturę 64-bitową, nie będą musieli kupować Merceda, ponieważ w tym samym czasie ma ukazać się tej samej klasy procesor - UltraSPARC III.

64-bitowe aplikacje

Tym, co w największym stopniu może przyczynić się do spopularyzowania Merceda będzie jednak wsparcie kluczowych dostawców aplikacji. PeopleSoft (nieobecny w Polsce, jeden z największych producentów systemów klasy MRP II) i SAP zapewniają już, że wraz z nowymi serwerami wykorzystującymi architekturę IA-64 będą gotowe odpowiednie wersje ich systemów wspomagania zarządzania. Przygotowanie odpowiedniej wersji swojej bazy danych zapowiada Oracle. Natomiast Open Market, firma, w którą Intel zainwestował prawie 6 mln USD, zajmie się opracowaniem 64-bitowej wersji aplikacji Transact, która ma być przeznaczona do obsługi handlu elektronicznego.

Zdaniem producentów, przejście na nową architekturę będzie stosunkowo proste. Pewność ta bierze się stąd, że opracowywana była ona pod kątem wdrażania bez konieczności natychmiastowej zmiany dotychczas stosowanych systemów. Kooperacja 32- i 64-bitowych aplikacji, zdaniem specjalistów, z pewnością wpłynie na uproszczenie procesu migracji. Nie można jednak, zdaniem Briana Richardsona z Meta Group oczekiwać, że będzie ono całkiem bezbolesne. Jak do tej pory, nie było bowiem przypadku, aby proces taki odbył się bezproblemowo.

Nowy procesor

64-bitowy Merced ma zawierać nową, opracowaną przez HP i Intela, architekturę EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing). Dzięki niej procesory będą mogły równolegle wykonywać zadania, zamiast ich podziału na sekwencje, co pozwoli na podwojenie ich wydajności w stosunku do obecnych, wykorzystujących architekturę CISC i RISC. Ponadto będą one produkowane w technologii 0,18 ľm, co wpłynie znacznie na zwiększenie ich wydajności, np. stosunku do wytwarzanego w technologii 0,5 ľm procesora PA-RISC.

Zgodnie z założeniem, wykorzystujący EPIC Merced zostanie podzielony na trzy moduły. Przetwarzać będą one odpowiednio jako CISC, RISC i EPIC. Oznacza to, że zastosowanie tych trzech technologii w jednym procesorze pozwoli także obecnym aplikacjom na pracę na serwerach zbudowanych na bazie nowego układu. Jednak starsze oprogramowanie nie będzie mogło wykorzystać w pełni nowych możliwości, a jego użytkownicy nie odczują szybszego ani lepszego przetwarzania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200