Ice Cream Sandwich - jeden Android na wszystkie platformy

W blogu projektu Android pojawił się wpis, w którym Google przypomina, że kolejna wersja tego systemu operacyjnego (4.0, znana pod roboczą nazwą Ice Cream Sandwich) tworzona jest z myślą o instalowaniu na wszystkich typach urządzeń mobilnych - od smartfonów po tablety.

"Ice Cream Sandwich działał będzie na dużych ekranach, małych ekranach... i wszystkim pomiędzy nimi. Tworzymy tę wersję z myślą o pracy na wyświetlaczach o różnych wielkościach" - napisał Scott Main z Google.

Większość postu opublikowanego przez Maina dotyczy dotyczy działań, które powinni podjąć autorzy aplikacji dla Androida, aby do czasu premiery wersji 4.0 ich programy tworzone z myślą o tabletach przedstawiały się jako typowo "tabletowe", a po premierze Ice Cream Sandwich działały prawidłowo również na smartfonach z tym systemem.

Zobacz również:

  • Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej

Przedstawiciel Google zdecydowanie zachęca deweloperów, by nie tworzyli dwóch oddzielnych wydań swoich programów (dla smartfonów i tabletów) - dużo lepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie aplikacji do specyfiki Androida 4.0 (sprawi to, że aplikacje będą poprawnie działały na różnych typach urządzeń). "Na dłuższą metę jest to duże lepsze rozwiązanie - w przyszłości usprawni to aktualizowanie i publikowanie kolejnych wersji oprogramowania, a użytkownikom ułatwi zidentyfikowanie waszych programów" - napisał Maine.

We wpisie znalazły się również wskazówki dotyczące optymalizowania aplikacji tabletowch pod kątem funkcjonowania na smartfonach - Scott Main wyjaśnia, że można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z rekomendowanych rozwiązań jest np. budowanie aplikacji w oparciu o kluczowe elementy, które można będzie wygodnie wykorzystać na ekranach o różnej wielkości i proporcjach (np. w układzie jednokolumnowym na smartfonie i wielokolumnowym na tablecie).

Main nie podał niestety na razie żadnej konkretnej daty premiery Androida 4.0 - napisał jedynie, że pakiet narzędzi SDK (software development kit) dla nowego systemu pojawi się wkrótce. Ice Cream Sandwich został oficjalne zapowiedziany w maju bieżącego roku - z nieoficjalnych doniesień wynika, że jego premiera odbędzie się w najbliższych tygodniach.

Nowa wersja Androida jest niecierpliwie oczekiwana przez deweloperów tworzących aplikacje na tę platformę - mają oni nadzieję, że wraz z premierą Ice Cream Sandwich zniknie główny problem Androida, czyli podział na dwie nie do końca zgodne linie rozwojowe - smartfonową i tabletową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200