IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji

IaaS, PaaS, SaaS to nowoczesne sposoby wykorzystania usług chmurowych do zapewnienia infrastruktury IT, platformy do rozwoju własnych usług oraz kompleksowego oprogramowania przechowywanego w chmurze. Jakie są różnice pomiędzy IaaS, PaaS oraz SaaS?

Cyfrowa transformacja nie zwalnia tempa. Niezależnie od naszych osobistych preferencji infrastruktura On-Premise w większości popularnych zastosowań powoli odchodzi do przeszłości, a coraz więcej organizacji decyduje się na inwestycje w środowiska chmurowe. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się infrastrukturę hybrydową, która łączy w sobie elementy własnościowe (On-Premise) z chmurą obliczeniową.

IaaS, PaaS i SaaS to nowoczesne modele zarządzania usługami chmurowymi
Źródło: engin akyurt / Unsplash

IaaS, PaaS i SaaS to nowoczesne modele zarządzania usługami chmurowymi

Źródło: engin akyurt / Unsplash

Nawet najbardziej sceptyczni administratorzy oraz dyrektorzy działów IT w organizacjach doceniają niekwestionowane zalety, które niesie za sobą chmura obliczenia. W zamian za początkowe zamieszanie związane z dużą zmianą funkcjonowania wszystkich systemów informatycznych w organizacji oraz konieczność ponownego szkolenia pracowników otrzymujemy wydajniejsze, szybsze i bezpieczniejsze środowisko przetwarzania danych, a na dodatek nie musimy martwić się o jego usterkowość. Nie można pominąć również kwestii dostępności. Chmura obliczeniowa znacznie lepiej współpracuje z aktualnym modelem pracy hybrydowej, w którym pracownicy pracują nie tylko z biura czy domu, ale praktycznie z całego świata.

Zobacz również:

 • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
 • Platforma Red Hat w chmurze Oracle
 • GPW przenosi swój nowy system transakcyjny

IaaS, PaaS, SaaS - idealne uzupełnienie cloud computingu

Chmura obliczeniowa sama w sobie jest bardzo szerokim pojęciem, które można rozpatrywać w różny sposób w zależności od specyficznych potrzeb danego biznesu. Najczęściej mówi się o przeniesieniu przetwarzania z własnych serwerów na infrastrukturę usługodawcy. W tym miejscu warto podkreślić, że możemy zdecydować się na wiele wariantów takiego działania, za które odpowiadają trzy popularne skróty - IaaS, PaaS oraz SaaS. Skróty te oznaczają odpowiednio Infrastructure as a Service (infrastrukturę jako usługę), Platform as a Service (platformę jako usługę), a także Software as a Service (Oprogramowanie jako usługę).

IaaS, PaaS i SaaS to nowoczesne modele zarządzania usługami chmurowymi, w ramach których udostępniane są różnego rodzaju zasoby w zamiana za zgody określoną, comiesięczną opłatę rozliczaną w modelu subskrypcyjnym. W zależności od potrzeb organizacja może sięgnąć po "bazową" usługę IaaS, która udostępnia infrastrukturę w chmurę. Bardziej rozbudowany PaaS gwarantuje kompleksową platformę do budowy, rozwoju, wdrożenia i utrzymania własnych aplikacji i usług. Na szczycie znajduje się SaaS będący kompleksym oprogramowaniem udostępnianym jako usługa w chmurze. Idealnym przykładem wykorzystania SaaS jest stosowany praktycznie w każdej organizacji pakiet usług biurowych Microsoft 365.

IaaS, czyli jak pozbyć się wydatków na infrastrukturę

Działać w modelu On-Premise administratorzy i dyrektorzy IT muszą mieć zaplanowany budżet na rozbudowę, aktualizację, modernizację oraz ewentualne usuwanie usterek w infrastrukturze informatycznej. Dzięki IaaS można całkowicie wyeliminować te założenia, a dodatkowo przekazać odpowiedzialność za funkcjonowanie infrastruktury usługodawcy.

Dzięki IaaS możemy pozbyć się własnego Data Center
Źródło: imgix / Unsplash

Dzięki IaaS możemy pozbyć się własnego Data Center

Źródło: imgix / Unsplash

IaaS umożliwia przetwarzanie danych w chmurze z wykorzystaniem wynajętej infrastruktury, która znajduje się w Data Center usługodawcy. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć koszty budowy, konserwacji oraz utrzymania Data Center. Całość daje również możliwość skorzystania z najnowszego sprzętu oraz rozbudowanych analiz systemowych w czasie rzeczywistym, a to wszystko bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z budową własnej serwerowni.

Infrastrukturę jako usługę można wykorzystać do tworzenia własnych platform, oprogramowania i aplikacji biznesowych, tworzenia kopii zapasowych w chmurze lub przetwarzania z wykorzystaniem wysokiej mocy obliczeniowej.

Do największych zalet IaaS zaliczamy:

 • Ograniczenie wydatków na infrastrukturę IT
 • Zwiększenie wydajności infrastruktury IT
 • Wysoką niezawodność
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Przeniesienie odpowiedzialności za sprawność działania na usługodawcę
 • Szybsze wdrażanie nowych produktów na rynek
 • Brak konieczności bieżącego utrzymania infrastruktury

IaaS zdejmuje z organizacji konieczność dbania o aktualizowanie oprogramowania oraz rozwiązywanie problemów sprzętowych. Jakość usług gwarantowana jest poprzez umowę SLA, która reguluje kwestie dostępności IaaS. Podpisując umowę możemy zapewnić sobie przetwarzanie danych w EOG, co rozwiązuje problemy z RODO.

PaaS - gdy infrastruktura to za mało

Platforma jako usługa to rozwiązanie, które poza infrastrukturą IT udostępnia również gotową platformę sprzętowo-systemową do obsługi własnych aplikacji i usług. Decydując się na PaaS organizacja otrzymuje gotowe środowisko deweloperskie, które pozwala na szybkie wdrażanie własnych aplikacji w chmurze obliczeniowej. Spektrum zastosowań PaaS ogranicza właściwie jedynie nasza wyobraźnia. Platformę jako usługę możemy wykorzystać do budowy prostych aplikacji lub skomplikowanych systemów zawierających wiele oddzielnych modułów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania całości.

PaaS udostępnia gotowe środowiska dla programistów 
Źródło: Christopher Gower / Unsplash

PaaS udostępnia gotowe środowiska dla programistów

Źródło: Christopher Gower / Unsplash

PaaS poza serwerami, dyskami oraz siecią dostarcza narzędzia deweloperskie, analizy oraz narzędzia do zarządzania bazami danych.

Do największych zalet PaaS zaliczamy:

 • Zmniejszenie czasu Time2Market dla nowych rozwiązań z zakresu oprogramowania
 • Łatwiejsze tworzenie aplikacji na różne platformy
 • Dostęp do zaawansowanych narzędzi w zamian za stale określone koszty
 • Brak konieczności zakupu i monitorowania wykorzystania licencji
 • Efektywne zarządzanie usługami w całym cyklu ich życia
 • Sprawność działania w rozproszonych geograficznie zespołach

SaaS - gotowe aplikacje w chmurze obliczeniowej

Najbardziej rozbudowany model zarządzania aplikacjami w chmurze obliczeniowej - SaaS - zakłada dostarczenie gotowego oprogramowania jako usługi. Software as a Service bazuje na opisanych powyżej modelach IaaS i PaaS rozbudowując je o dodatkowe elementy.

SaaS to najbardziej kompleksowe rozwiązanie
Źródło: Austin Distel / Unsplash

SaaS to najbardziej kompleksowe rozwiązanie

Źródło: Austin Distel / Unsplash

SaaS dostarcza gotowe aplikacje wraz z platformą oraz infrastrukturą niezbędną do ich uruchomienia i funkcjonowania. Dzięki SaaS organizacje mogą szybko uzyskać kompletny system do wdrożenia aplikacji w chmurze.

Oprogramowanie jako usługa umożliwia organizacjom szybkie rozpoczęcie pracy z zaawansowanymi aplikacjami przy maksymalnie niskich kosztach początkowych oraz braku specjalistycznej wiedzy.

Software as a Service dostarcza rozwiązania takie jak klienci poczty elektronicznej, systemy CRM, ERP, EOD czy pakiety biurowe lub oprogramowania antywirusowe.

Do największych zalet SaaS zaliczamy:

 • Pełną kompleksowość - usługa dostarcza infrastrukturę, platformę oraz oprogramowanie
 • Dostęp do nowoczesnych aplikacji chmurowych
 • Wysoką uniwersalność dostarczanych aplikacji
 • Dostęp z dowolnego urządzenia
 • Wysoki poziom SLA
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200