IVONA - najpopularniejszy polski syntezator mowy własnością koncernu Amazon

Amerykański koncern Amazon kupił firmę IVONA Software. W oficjalnym komunikacie prasowym przedstawiciele koncernu Amazon chwalą rozwiązanie gdyńskiej firmy za wysoką jakość syntezy, efektywność mechanizmów analizy tekstu oraz łatwość obsługi oprogramowania. Oprogramowanie IVONA będzie nadal rozwijane. Nie zmieni się też model jego sprzedaży.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami gdyńska spółka została IVONA Software już włączona w struktury firmy Amazon. Wraz z zakupem gdyńskiej spółki koncern Amazon przejmie prawa do cenionego na całym świecie oprogramowania do syntezy mowy. Syntezator IVONA znajduje zastosowanie m.in. w ramach serwisów internetowych, systemów obsługi telefonicznych, aplikacji i systemów informatycznych, a także urządzeń mobilnych. Oprogramowanie jest też wykorzystywane m.in. w ramach oprogramowania tabletów Kindle Fire. "Opracowana przez IVONA Software wyjątkowa technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy oraz łatwością wykorzystania. Jest ona kluczowym elementem funkcji zwiększających dostępność Kindle Fire, w tym Text-to-Speech, Voice Guide, czy Explore by Touch" - podkreśla Dave Limp, wiceprezes firmy Amazon odpowiedzialny za ofertę Kindle.

Przedstawiciele gdyńskiej spółki nie ujawniają wartości transakcji, ani informacji na temat przebiegu rozmów z firmą Amazon. Wiadomo jednak, że w 2011 roku firma IVONA Software miała przychody rzędu 2,3 mln USD. Z kolei rentowność, według danych za 2007 rok, wynosiła niecałe 30 proc. Zdecydowana większość przychodów spółki pochodzi z działalności poza granicami Polski.

Zobacz również:

  • Alexa Amazona ma naśladować głos dowolnej osoby

Z oficjalnego komunikatu wynika, że prace nad rozwojem oprogramowania będą kontynuowane. "Cieszymy się, że wsparcie Amazon pozwoli nam na dalszy rozwój, innowacje oraz dostarczanie nowych głosów i języków klientom na całym świecie" - mówi Łukasz Osowski, cytowany w oficjalnym komunikacie prezes i współzałożyciel firmy IVONA Software. Przedstawiciele spółki zapowiadają, że w związku z transakcją nie zmieni się model sprzedaży, ani rozwoju oprogramowania. Wedle zapowiedzi Amazon nie zamierza wykorzystywać kolejnych wersji oprogramowania IVONA na wyłączność. Nie zmieni się też siedziba firmy IVONA Software. "Spółka będzie kontynuować działalność tak jak dotychczas. Będziemy kontynuować nasze wysiłki na dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla wszystkich klientów" - podkreślają przedstawiciele firmy. Można jednak spodziewać się, że dzięki dofinansowaniu ze strony nowego właściciela wzrosną nakłady na badania i rozwój syntezatora IVONA. Co ciekawe mechanizmy syntezy mowy IVONA są obecnie dostępne także w formie usługi. W tym modelu oprogramowanie wykorzystywała m.in. Grupa Wydawnicza Polskapresse, Wirtualna Polska, a także firmy Implix oraz Grey Group.

Aktualizacja: 25 stycznia 2013 14:42

Materiał uzupełniono o nadesłane do redakcji wypowiedzi przedstawicieli firmy IVONA Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200