ITeraz Mazowsze

My, Mazowszanie

511 mln

będzie kosztował projekt Internet dla Mazowsza, którym objętych zostanie 2 987 842 mieszkańców, 304 815 firm i 2221 szkół.

Znowuż kompetencje i innowacyjność mieszkańców regionu ma rozwijać projekt Mazowszanie. Dzięki niemu na terenie województwa powstanie Mazowiecka Sieć Społeczeństwa Informacyjnego M@zowszanie (MSSI M@zowszanie). "Będzie ona służyć mieszkańcom naszego regionu jako interaktywne i stacjonarne miejsce dostępu do e-usług, w tym: edukacji i będzie stanowić źródło informacji kulturalnej i gospodarczej" - wyłuszcza Tomasz Wątor. Przeznaczono nań 12,1 mln zł.

Po przeprowadzeniu analiz własnych, zakłada się, że do projektu przystąpi 400 beneficjentów z województwa mazowieckiego. Utworzone zostaną Lokalne Centra Kompetencji (LCK), gdzie możliwe będzie poszukiwanie pracy poprzez portale internetowe, poszerzanie wiedzy, utrzymywanie kontaktów (w tym także wysyłanie dokumentów np. aplikacyjnych). Zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z oferowanymi e-usługami, podnieść umiejętności w zakresie ich wykorzystania (nauka obsługi komputera, Internetu, programów komputerowych itd.), dzięki obecności kompetentnego i przeszkolonego w tej dziedzinie personelu. Podmioty zainteresowane prowadzeniem centrów wyłaniane będą w procedurze naboru i zgodnie z warunkami zdefiniowanymi w dokumentacji projektu, aplikować będą o możliwość utworzenia centrów, biorąc na siebie prace objęte umową, w której zobowiążą się do udostępnienia i utrzymania lokalu oraz personelu LCK przez wymagany okres.

Z kolei w 12 miastach regionu będą utworzone Subregionalne Centra Kompetencji (SCK) i Wojewódzkie Centrum Kompetencji (WCK). MSSI M@zowszanie - w której skład wejdą również SCK i WCK - zarządzane będzie przez Agencję Rozwoju Mazowsza. SCK, dzięki utworzonej w projekcie elektronicznej platformie komunikacji, będzie miało zapewniony przepływ informacji i kompetencji. W każdym SCK zatrudniony będzie przez ARM kompetentny, permanentnie szkolony w tej dziedzinie personel. Jego rolą będzie koordynacja działań LCK objętych terytorialnie nadzorem, polegająca na wsparciu technicznym i merytorycznym placówek i osób. Elektroniczny obieg dokumentów zapewni komunikację i możliwość kontroli jakości pracy centrów.

Aby zaś powstałe kompetencje właściwie zagospodarować AMR - w ramach projektu Innowacyjne Mazowsze (25 mln zł) - utworzy klaster innowacji w zakresie zastosowań teleinformatyki w rolnictwie i dla rozwoju wsi. W ramach projektu nastąpi rozwój współpracy władz samorządowych województwa, powiatów i gmin Mazowsza, przedstawicieli świata nauki, firm nowych technologii i organizacji społecznych zajmujących się tematyką wdrażania nowych technologii.

Kosmiczny oberek

Ewenementem na skalę krajową jest zaangażowanie AMR w budowę klastra kosmicznego. "Stawiamy sobie za cel doprowadzić do koncentracji firm i bazy naukowo-badawczej sektora kosmicznego w regionie Mazowsza" - mówi Tomasz Wątor, zarazem prezes zarządu nowo powstałego Stowarzyszenia Klaster Technologii Kosmicznych, które ma się przyczynić do zmiany Mazowsza w region kosmiczny. W tym duchu odbędą się w czerwcu Mazowieckie Dni Technik Satelitarnych w formie cyklu imprez promujących tematykę kosmiczną.

Jak widać na Mazowszu nie brakuje ani chęci, ani pieniędzy. Ale z oceną poczekajmy na pierwsze skutecznie przeprowadzone przetargi i pierwsze wdrożenia.


TOP 200