ITIL według Computer Associates

Jednym z dowodów rosnącej popularności zbioru praktyk ITIL (IT Infrastructure Library) jest rosnąca liczba spotkań i seminariów poświęconych tej tematyce. Jednym z ostatnich była konferencja IT Service Management & ITIL zorganizowana przez Computer Associates.

Jednym z dowodów rosnącej popularności zbioru praktyk ITIL (IT Infrastructure Library) jest rosnąca liczba spotkań i seminariów poświęconych tej tematyce. Jednym z ostatnich była konferencja Service Management & ITIL zorganizowana przez Computer Associates.

Uczestnicy konferencji rozważali przyczyny rosnącego zainteresowania tym zbiorem praktyk biznesowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zdaniem Johna Kampmana, menedżera ds. rozwiązań wspomagających zarządzanie poziomem usług w Computer Associates ma to związek ze zmianą strategii zarządzania systemami IT we współczesnym biznesie. "Dotychczas przedsiębiorstwa posługiwały się systemami informatycznymi jak lusterkiem wstecznym w samochodzie, zbierając dane na temat zdarzeń zachodzących w otoczeniu biznesowym i infrastrukturze. Dziś chcą przede wszystkim kontrolować kierunek jazdy, czyli poziom świadczonych usług" - mówił. Równocześnie systemy IT stają się na tyle skomplikowane, że jednym z podstawowych wyzwań staje się uproszczenie procesów zarządzania nimi.

Dużo czasu poświęcono także na wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem rozwiązań opartych na ITIL. Doświadczeniami dzielili się zarówno przedstawiciele firm doradczych, jak i instytucji wdrażających u siebie najlepsze praktyki oparte na ITIL. Jedną z nich był NBP. "ITIL jako zbiór praktyk doskonale pokrywa się z regulacjami innych instytucji zewnętrznych, takich jak Europejski Bank Centralny, które narzucają narodowym bankom centralnym wdrożenie dających się monitorować procedur w zakresie zarządzania IT" - podkreślał Zbigniew Świderski, kierownik zespołu Centrum Monitorowania i Zarządzania w NBP. "Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo nasze wewnętrzne procedury były zgodne z ITIL" - dodawał, zachęcając uczestników do zainteresowania się tym bogatym zbiorem wiedzy na temat usług IT.


TOP 200