ITI holdings kupi akcje Optimus SA

ITI Holdings kupi za 471,5 mln zł od BRE Banku i Zbigniewa Jakubasa 33% akcji nowosądeckiej spółki. Dają one ok. 70% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. ITI jest jednak zainteresowany wyłącznie spółką Onet.pl, której 75% akcji ma Optimus. ITI Holdings kupił również bezpośrednio od udziałowców Onet.pl pozostałe 25% akcji portalu, płacąc za nie m.in. akcjami Optimusa (14%). Ostatecznie ITI Holding będzie posiadał ok. 19% akcji Optimusa (49% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy) i 46% akcji Onet.pl. Transakcja ma zostać zrealizowana najpóźniej do końca lutego 2001 r.

W przyszłym roku Onet.pl, który jest właścicielem jednego z dwóch największych portali internetowych w Polsce, zostanie wydzielony z SA i zadebiutuje na giełdzie. Podobne plany mają inne portale (Arena.pl, Interia.pl i Wirtualna Polska). Pozostała część nowosądeckiej spółki będzie odpowiedzialna m.in. za produkcję komputerów i usługi integracyjne.

Część kwoty (25%), którą ITI Holdings zapłaci za akcje Optimusa, zostanie przekazana w gotówce, pozostałą część będą stanowiły obligacje zamienne spółki. Będzie można je wymienić na akcje, kiedy ITI Holdings zadebiutuje na giełdzie w Warszawie. Do tego dojdzie prawdopodobnie w I kwartale 2001 r.

Poniżej oczekiwań

BRE Bank i Zbigniew Jakubas kupili w kwietniu br. akcje Optimusa od Anny i Romana Klusków za 262 mln zł. W umowie został zawarty punkt określający, że pierwotnym posiadaczom akcji przysługuje prawo do połowy zysków ze sprzedaży akcji przyszłemu inwestorowi strategicznemu, o ile cena przekroczy 245 zł. ITI Holdings zapłacił za akcję 220 zł. W dniu podpisania umowy przedwstępnej wartość akcji Optimusa wynosiła ok. 150 zł.

Od czerwca br. BRE Bank i Zbigniew Jakubas poszukiwali dla Optimusa inwestora, przede wszystkim pod kątem rozwoju portalu Onet.pl. Dariusz Dąbski, prezes firmy, informował wówczas, że prowadzone są rozmowy z dziesięcioma potencjalnymi inwestorami, wśród których przeważały firmy zagraniczne. Podobno znajdowali się wśród nich i tacy, którzy byli skłonni zapłacić więcej niż 245 zł za akcję. Wśród potencjalnych inwestorów wymieniano Elektrim, Agorę i tp.internet.

We wrześniu br. Centralny Dom Maklerski Banku Pekao SA szacował wartość portalu Onet.pl na 1,1-1,6 mld zł (przy założeniu, że za 10 lat będzie miał 10 mln użytkowników). Poprzednio jego wartość szacowana była na 3,6 mld zł.

Polski koncern

Uczestnicy transakcji - Piotr Kostrzewa, prezes BRE Bank SA, Jan Wejchert, prezes ITI Holdings, i Zbigniew Jakubas - porównywali ją do przejęcia Time Warner przez America OnLine, wskazując, że łączenie tradycyjnych firm medialnych i spółek internetowych to aktualny trend na świecie. W tym przypadku jednak to firma medialna przejmuje internetową. Do ITI Holdings należy większościowy pakiet udziałów telewizji TVN. Firma prowadzi również sieć kin - Multikino. ITI jest także właścicielem internetowego serwisu - Tenbit.pl, który został uruchomiony przed dwoma miesiącami.


TOP 200