IT w firmie: 5 hybrydowych kompetencji

W 2014 roku, kluczowe rozwiązania wpływające na sukces firmy będą zależały od jej sukcesów w integracji technologii analitycznych Big Data, chmury obliczeniowej, technologii mobilnych i mediów społecznościowych. Rola IT w firmie nie musi koncentrować się na technologii. Ponieważ każdy ma dostęp do tych samych systemów i narzędzi, czynnikiem wyróżniającym będzie dostarczana przez IT wartość biznesowa.

"Technologie są ubocznym elementem tego, co jest naprawdę kluczowe w każdej firmie" mówi David Foote, główny analityk Foote Partners, firmy badawczej i analitycznej. "Przede wszystkim liczy się zdolność IT do tworzenia nowych wartości biznesowych" dodaje.

Umiejętność przekształcania rozwiązań technologicznych w sposób, który zapewnia realną wartość biznesową, zależy w dużej mierze od obecności w firmie odpowiednich specjalistów IT. Nie wystarczą już niszowe certyfikaty technologiczne, ani wiedza funkcjonalna. Nie chodzi też o zwykłą umiejętność konfiguracji ani uruchamiania serwerów, ani też samodzielnego rozwoju oprogramowania. Będzie królował kontekst.

Zobacz również:

  • Jak zwyciężyć w walce o talenty?

"Pracodawcy będą intensywnie poszukiwać pracowników z wielowymiarowymi umiejętnościami, obejmującymi zarówno znajomość technologii, biznesu, procesów, jak i umiejętność współpracy. Właściwa równowaga tych umiejętności ma zapewnić odpowiednie rozwiązania. "Takich umiejętności zazwyczaj nie posiadają pracownicy zorientowani wyłącznie na technologie" mówi David Foote. "Mowa tutaj o wzbogaceniu tradycyjnych zadań IT o dodatkowe elementy, które sprawiają, że firma staje się na rynku coraz poważniejszym graczem" dodaje.

Zapotrzebowanie będzie dotyczyć specyficznej kombinacji umiejętności technicznych. Przykładem są chociażby administratorzy chmury, którzy muszą mieć różnorodny zestaw umiejętności związanych z zarządzaniem systemami i siecią, wirtualizacją czy przechowywaniem danych. Albo architekci baz danych, którzy poza tradycyjnym doświadczeniem w zakresie programowania i analityki danych, powinni mieć wiedzę z zakresu statystyki i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.

"Ważną cechą, która może przekształcić programistę Java w inżyniera zajmującego się każdym oprogramowaniem, zdolnego do opracowywania dobrych aplikacji e-commerce, jest znajomość mediów społecznościowych, wyspecjalizowanych obszarów biznesu, a także wiedza dotycząca branży i klientów" uważa David Foote.

Niżej przedstawiono pięć hybrydowych kompetencji IT, które będą w najbliższej przyszłości kluczowe dla utrzymania konkurencyjności przez firmy.

Architekci znający chmurę

Architekci zajmujący się m.in. aplikacjami, bazami danych, sieciami czy bezpieczeństwem, wykonują zadanie, które zawsze były kluczowe dla firmy, a których znaczenie będzie tylko rosnąć. Problem polega na tym, że na rynku nie ma zbyt wielu naprawdę dobrych specjalistów. Tylko najlepsi potrafią zrobić krok naprzód i widząc przyszłość, zdecydować o właściwej integracji chmury obliczeniowej z systemami wewnętrznymi firmy w sposób zrównoważony i skalowalny.

Firmy będą potrzebować specjalistów mających głęboką wiedzę na temat chmury publicznej i prywatnej we wszystkich jej postaciach (PaaS, SaaS, IaaS). Takich, którzy znają najważniejszych graczy na rynku i ich rozwiązania. Dodatkowo muszą oni umieć współpracować nie tylko z deweloperami, inżynierami i analitykami, lecz również osobami zarządzającymi biznesem i IT, aby rozwijać i realizować strategię chmurową firmy. Ich umiejętność radzenia sobie z projektowaniem rozwiązań i ich wdrażaniem jest kluczowa dla uzyskania pożądanych przez firmę wyników. Bo bez tego są zdani na łaskę dostawców, których ambicje zazwyczaj ograniczają się wyłącznie do sprzedaży własnych rozwiązań.

Większość producentów zapewnia możliwość dopasowania rozwiązań do potrzeb firmy, ale nie są one często ani skalowalne, ani nie można ich w prosty sposób zintegrować z istniejącymi systemami. Zadaniem architektów pracujących w korporacjach jest dokonywanie racjonalnych zakupów i wyjaśnienie pracownikom jakie jest znaczenie nowych technologii.

Analitycy biznesowi bez wąskiej specjalizacji

Zawód analityka biznesowego istniał zawsze, ale jego rola w firmie nigdy nie była ważniejsza. Firmy poszukują pracowników o „zintegrowanym podejściu”. Chcą zatrudniać nie tylko analityków specjalizujących się w określonych obszarach ich biznesu, jak finanse, marketing, działania operacyjne, logistyka czy sprzedaż, lecz wymagają również od nich zrozumienia tego, jak strategia chmurowa lub analiza danych powinna funkcjonować np. w obszarze działań marketingowych. Analitycy biznesowi, którzy dziś są najlepszymi z najlepszych, jutro prawdopodobnie staną się architektami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200