IT w czasach pełzającego kryzysu

Zrealizowane przez Computerworld badanie Techtrends pokazuje, że większość firm nie planuje poważnych zmian w nakładach na IT w nadchodzącym roku.

Techtrends to badanie rynku informatyczno-komunikacyjnego przeprowadzane przez IDG, wydawcę Computerworld, w różnych krajach. W marcu nasza redakcja zrealizowała takie badanie w Polsce. Menedżerowie IT wyższego szczebla odpowiadali na pytania dotyczące chmury, outsourcingu, konsumeryzacji oraz planowanych wydatków. Celem badania była diagnoza kierunków, w jakich może rozwijać się polski rynek ICT w najbliższych miesiącach. O wynikach ankiety dyskutowali uczestniczy naszej konferencji Techworld, która odbyła się pod koniec marca.

Przetwarzanie w chmurze

W badaniu pytaliśmy o wykorzystanie infrastruktury w chmurze (IaaS). Adaptacja tego modelu infrastrukturalnego przyspiesza, ale łącznie 56% organizacji nie dokonało i nie planuje wdrożeń tego typu. Pozytywne nastawienie (wdrożyliśmy/podjęliśmy decyzję o wdrożeniu/rozważamy wdrożenie) deklaruje 44% firm.

Niechęć do chmury często wiąże się ze specyfiką branży. Sektor bankowy znany z konserwatywnego podejścia do technologii stosunkowo powoli adaptuje ten trend. "Ludzie nie chcą trzymać swoich pieniędzy w chmurze" - ucina Andrzej Leszczyński, dyrektor infrastruktury IT w Banku PKO BP. Poza tym widzi też problemy techniczne: "Instytucje finansowe posiadają mnóstwo systemów rozwijanych lata temu i przeniesienie ich z serwerów mainframe w chmurę nie jest sprawą prostą".

"Przemysł łatwiej adaptuje model w chmurze niż sektor finansowy. Jednak szczegółowa analiza kosztów wdrożenia modelu infrastruktury w chmurze w niektórych przypadkach prowadzi do konkluzji, że oszczędności nie są tak wielkie, jak się spodziewano. Bywa tak, że niewielka skala oszczędności nie usprawiedliwia nakładów inwestycyjnych i wysiłku związanego z tak dużą zmianą" - uważa Marek Niziołek, dyrektor IT w Grupie Synthos.

Outsourcing usług IT

Rynek outsourcingu usług IT w 2013 r. będzie stabilny. 66% ankietowanych nie planuje w tym roku zmian w tym zakresie.

"Rozwiązania outsourcingu usług IT mają być innowacyjne. Oczekuje się od nich znacznej wartości dodanej w obszarze innowacji. Oferowanie nowoczesnych, zaawansowanych, innowacyjnych usług nie jest jednak tanie, dlatego zdarza się, że opłacalność przejścia do modelu outsourcingowego jest dyskusyjna" - ostrzega Marek Niziołek.

Z punktu widzenia rodzajów usług, zdaniem badanych najbardziej atrakcyjny jest outsourcing aplikacji biznesowych (ERP, CRM, BI, systemy księgowe) oraz help desk.

W dalszej kolejności wymieniano: hosting i kolokację, zarządzanie oprogramowaniem oraz outsourcing telekomunikacyjny - wszystkie trzy kategorie zostały wskazane przez 9% respondentów jako potencjalnie atrakcyjne.

BYOD

Prywatny sprzęt w firmach to dla korporacji trend, który trudno pomijać. 12% ankietowanych deklaruje, że wdrożyło program BYOD w ograniczonym zakresie. Ponad połowa twierdzi, że używanie prywatnych urządzeń w ich korporacyjnych środowiskach jest zabronione.

"BYOD obniża koszty w firmie i jest źródłem przewagi konkurencyjnej. Umożliwia dotarcie do klientów na czas, znacznie ułatwia sprzedaż, wprowadza częściową automatyzację zwirtualizowanych procesów. Programy BYOD zmniejszają budżet wynagrodzeń - najdroższym czynnikiem IT jest dziś człowiek" - mówi Ryszard Kluza, dyrektor data center Comarchu.

"Konsumeryzacja IT w banku jest możliwa, ale trzeba być do tego bardzo dobrze przygotowanym. Zwirtualizowanie procesów we właściwy sposób to podstawa. Gdy jest to precyzyjnie zrobione, typ urządzenia końcowego nie ma wielkiego znaczenia" - przekonuje Andrzej Leszczyński.

"Programy BYOD to po pierwsze wielkie wyzwanie dla działów IT. Po drugie to dobra okazja, by naturalne chęci i potrzeby użytkowników połączyć z potrzebami i wygodą zarządzania zasobami w firmie" - uważa Marek Niziołek.

Budżety IT

W badaniu przyjrzeliśmy się także budżetom IT. Nakłady inwestycyjne firm spadną: prawie połowa respondentów (44%) deklaruje zmniejszenie inwestycji o mniej niż połowę w stosunku do roku poprzedniego. Jedna trzecia badanych zainwestuje tyle samo co w ub. r. Nieco inaczej ma się sytuacja w planowaniu wydatków utrzymaniowych, które są mniej podatne na zmiany. Zgodnie z oczekiwaniem, wydatki utrzymaniowe w 2013 r. pozostaną stabilne: prawie połowa ankietowanych (47%) nie planuje zmian w budżecie utrzymaniowym na ten rok. Ponad jedna trzecia firm (35%) zamierza nieznacznie zmniejszyć budżet utrzymaniowy.

"To trudne czasy dla decyzji o radykalnych zmianach. Efektywność potencjalnych wdrożeń jest bardzo dokładnie sprawdzana. Cykl odświeżania infrastruktury wydłuża się" - zauważa Andrzej Leszczyński.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200