ISP - serwer zgodny w 100%

Najważniejsze zalety serwerów ISP to niska cena i pełna zgodność ze specyfikacjami Intela.

Najważniejsze zalety serwerów ISP to niska cena i pełna zgodność ze specyfikacjami Intela.

Intel, do niedawna produkujący wyłącznie procesory, obecnie oferuje rozwiązania umożliwiające skompletowanie prawie całej infrastruktury informatycznej. Coraz większą popularnością, szczególnie w dużych centrach danych (np. Wirtualna Polska, CI TASK, Web Corporation), cieszą się serwery tej firmy dostarczane zarówno w małych obudowach dla operatorów internetowych, jak i w standardowych o wysokości kilku U, przeznaczonych do instalacji w szafach przemysłowych.

Podstawowymi zaletami serwerów Intela są: ich niska cena oraz pełna zgodność ze specyfikacjami tworzonymi przez Intela.

Trzech muszkieterów

Intel dostarcza trzy modele serwerów z serii ISP o wysokości: 1, 2 i 4U, które mogą być wyposażone odpowiednio w 1, 2 i 4 procesory Pentium III. Model ISP1100, chociaż najmniejszy, jest jednak najbardziej ograniczony. W małej obudowie mieści się tylko procesor i 2 karty rozszerzeń (w tym jedna musi być w specjalnej, cienkiej wersji). Wadą tego modelu jest też fakt, że płyta główna nie jest standardowo wyposażona w kartę grafiki, co powoduje, iż trzeba na nią przeznaczyć jedno wolne gniazdo. Intel zapewnia co prawda, że serwer może pracować bez i być zdalnie zarządzany, ale nie jest to możliwe w przypadku systemu Windows NT Server 4.0, który przerywa pracę w momencie stwierdzenia braku karty graficznej.

Znacznie atrakcyjniejszym modelem serwera jest dwukrotnie wyższy model ISP2150 umożliwiający obsługę 2 procesorów. Ma on również zintegrowaną kartę grafiki, kontroler SCSI Ultra2 i 2 wolne gniazda PCI. Jego podstawową zaletą jest to, że zastosowano w nim standardową serwerową płytę główną Intel L440BX.

Najbardziej rozbudowanym i najnowszym modelem serii ISP jest ISP4400, który w odróżnieniu od poprzedników może pracować z procesorami serwerowymi w wersji Xeon (a nie zwykłymi Pentium III). Serwer może być wyposażony w 4 takie procesory. Oferuje też 8 gniazd PCI i obsługę maksymalnie 16 GB pamięci operacyjnej.

Wiele do wygrania

Główną zaletą serwerów Intela jest ich niska cena. Wadą - konieczność indywidualnego montażu procesora, pamięci i dysków. Bardzo korzystna różnica w koszcie całego rozwiązania uzasadnia jednak konieczność samodzielnej instalacji podzespołów.

Przykładowo: szeroko reklamowany serwer Compaq DL 360R o wysokości 1U, wyposażony w procesor Pentium III 800 MHz, pamięć 128 MB i 2 karty sieciowe 10/100 Mb/s jest dostępny obecnie w cenie promocyjnej - 19 333 zł. Za obudowę ISP1100 o zbliżonych funkcjach trzeba zapłacić ok. 4150 zł, do czego należy doliczyć jeszcze koszt procesora, pamięci i karty grafiki, co daje łącznie kwotę ok. 6050 zł. Identyczna konfiguracja bardziej zaawansowanego serwera ISP2150, umożliwiającego skalowanie do 2 procesorów, kosztuje ok. 7900 zł.


TOP 200