ISO 9002 po polsku

Znawcy twierdzą, że nie ma komputerów lepszych czy gorszych - bywają tylko lepsze lub gorsze ich egzemplarze. Jednakże ostatnio w świecie coraz głośniej o normie jakości ISO 9002 - wiadomo - niewiele gorszych wypadków od awarii sprzętu może się dziś przydarzyć sprawnej i dynamicznie działającej firmie.

Znawcy twierdzą, że nie ma komputerów lepszych czy gorszych - bywają tylko lepsze lub gorsze ich egzemplarze. Jednakże ostatnio w świecie coraz głośniej o normie jakości ISO 9002 - wiadomo - niewiele gorszych wypadków od awarii sprzętu może się dziś przydarzyć sprawnej i dynamicznie działającej firmie.

Co w kraju?

Jednak na naszym rynku , oprócz renomowanego zachodniego sprzętu, w zasadzie tylko jeden krajowy producent zdołał spełnić wszystkie wymogi tego uregulowania. Ta firma to YES Service Technical Trade z Gdańska, członek konsorcjum firm komputerowych o nazwie DataCom.

Jej certyfikat jest niemal gorący, gdyż obowiązuje dopiero od 11.07 br., cieszy jednak, że sprawy idą w tę stronę.

Co to jest ISO 9002?

Międzynarodowa norma jakości ISO 9002 dla komputerów PC jest jednym z trzech certyfikatów jakościowych, przyznawanych komputerom po dokładnym zbadaniu ich procesu produkcyjnego (pozostałe to EN 29002 i BS 5750). Dość powiedzieć, iż firmie YES Service zdobycie uprawnień do korzystania z tego znaku zajęło ponad rok i wymagało zaangażowania specjalnej firmy doradczej, która opracowała szczelniejszy system kontroli, przeszkoliła załogę oraz dopomogła w utrzymaniu wymaganego poziomu produkcji.

W efekcie w YES Service powstał bardzo rozbudowany system kontroli jakości, który ma obecnie 17 poziomów obejmujących zarówno technologię, marketing, zaopatrzenie i system magazynowy, jak też obsługę klienta oraz naprawy gwarancyjne. Ponadto firma ta dwa razy do roku jest kontrolowana przez zagranicznych specjalistów - inspektorów z ISOQAR, co daje pewność, iż jej wyroby nie tylko chwilowo, lecz stale spełniać będą te międzynarodowe normy.

Przegląd oferty

Z technicznego punktu widzenia komputery "datacom" produkowane są z następujących podzespołów: płyty główne - Ocean Office Automation, napędy dysków elastycznych Epson lub Panasonic, dyski twarde Western Digital lub Quantum oraz wyposażane w monitory z firm Visa i EM. Nie to jest jednak najważniejsze.

Znacznie istotniejsze jest to, że w procesie produkcyjnym każdy zestaw przed wyjściem z montowni musi być wygrzewany przez 24 godz. i przejść wieloetapowe testy, podobnie jak wszystkie elementy wchodzące w jego skład. W efekcie producent nie obawia się udzielać 36-miesięcznej gwarancji, a użytkownicy mogą mieć pewność, że przypadki niesprawności nie będą zdarzały się im częściej niż w opatrzonych podobnym certyfikatem komputerach

importowanych.

Modele i ceny

Oferta YES Service Technical Trade zawiera dziś niemal wszystkie potrzebne do komputeryzacji firmy konfiguracje sprzętu typu PC. Znajdujemy w niej zarówno wolniejsze i mniej hojnie wyposażone modele np. 386SX/40 MHz, 2 MB RAM, svga 512 kB, HDD 170 MB z monitorem monochromatycznym, jak też silne i bardziej rozbudowane maszyny, jak choćby 486DX-2/66 MHz, 4 MB RAM, svga 512 kB, HDD 340 MB z monitorem kolorowym, które można nabyć w cenach od 691 USD do 1404 USD (+VAT).

Jeżeli tę ofertę porównamy np. z tym, czym mogą nas kusić takie firmy jak Compaq - najtańszy model Pesario 400 (procesor 486SX/25 MHz) za 2583 DM czy Dell - model Optiplex 433L za 2545 USD, widać iż można by choć trochę zaoszczędzić na zakupach sprzętu. Osobną kwestią są ceny zaawansowanych zestawów "datacom", tych które nadają się do wykorzystania jako stacje robocze lub serwery sieci (np. model z Procesorem Pentium, szyną EISA i dyskami twardymi o pojemności 2 GB). Trudno je bowiem porównywać z cenami tak znanych producentów jak Intel, IBM, Compaq, HP itd., gdyż maszyny te są zazwyczaj ich "języczkiem u wagi" i z reguły mają wiele niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych, które podnoszą ich wydajność, wszelkie więc zestawienia obarczone byłyby sporym merytorycznym błędem.

Na marginesie

Szkoda, iż na razie tak niewielu krajowych producentów zdołało dostosować swoją produkcję do światowych standardów. Mamy przecież w Polsce tak prężne i rozwinięte firmy jak Optimus, JTT, Inwar itd. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem uzyskają one podobne certyfikaty jak gdański YES Service.


TOP 200