IPv6 już dostępne

Japoński NTT Communications zaczął oferować użytkownikom Internetu (korzystających z usługi OCN operatora) możliwość korzystania z nowego protokołu IPv6. Usługa kosztuje 2,5 USD na miesiąc i jest jedną z pierwszych tego typu dostępnych na rynku.

Użytkownikom japońskiej wersji Windows XP SP2 dostarczane jest specjalne oprogramowanie, które tuneluje adresy nowego protokołu sieciowego, poprzez zwykłą sieć opartą na IPv4, do serwera podłączonego do Internetu kolejnej generacji. Program sam rozpoznaje czy wywoływane miejsce sieciowe wspiera IPv6 - jeśli tak jest, to dzięki tunelowaniu nawiązywane jest połączenie za pomocą tego protokołu. W najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Vista - podobne rozwiązania mają być wbudowane.

NTT udostępnia użytkownikom dwa rodzaje adresów internetowych nowej generacji (stałe i zmienne). Adresy stałe pozwalają (ze względu na główną zaletę szóstej wersji protokołu - dużą przestrzeń numeryczną do zagospodarowania) na przypisanie niezmiennych IP wszystkim mniej lub bardziej pożądanym urządzeniom sieciowym (np. serwery plików, muzyki, klipów wideo). Stwarza to praktycznie nieograniczone możliwości dla milionów posiadaczy sieci domowych, których komputery mają różne adresy IP za każdym razem, gdy następuje ich logowanie do Internetu.

Zobacz również:

  • Usługi NaaS wkraczają szerszą ławą do sieci 5G

W chwili obecnej większość urządzeń peryferyjnych i popularnych domowych gadżetów nie wspiera obsługi protokołu IPv6, dlatego też urządzeniem pośredniczącym w wymianie danych jest wciąż komputer. Jak podkreślają specjaliści ten stan rzeczy może ulec jednak szybkiej zmianie (wskutek rosnącej produkcji routerów i przełączników z zaimplementowaną obsługą nowego protokołu). Na japońskim rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia, będące w stanie samodzielnie wymieniać dane poprzez IPv6 (kamery internetowe).

Potencjalne korzyści z wdrażania nowych rozwiązań w sieciach pakietowych dostrzegają nie tylko japończycy. Duża przestrzeń adresowa, zaawansowane opcje bezpieczeństwa, wsparcie mechanizmów Quality of Service to główne zalety protokołu IPv6. Coraz bliżej do wdrożenia Internetu nowej generacji mają także Amerykanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200