IPv6: Testy na wielką skalę już 8 czerwca

W Światowym Dniu IPv6 (World IPv6 Day) będą uczestniczyły setki serwisów ale pierwszy sukces już został odniesiony.

Największy eksperyment w czterdziestoletniej historii internetu odbędzie się już w tę środę, kiedy to setki portali internetowych przystąpią do testów standardu IPv6. Wśród 318 korporacji, instytucji akademickich czy agencji rządowych znajdą się tacy gracze jak Google, Facebook, Yahoo, czy Microsoft. Na liście uczestników figurują też trzy polskie domeny.

Eksperyment rozpocznie się 8 czerwca o 3 w nocy (czasu CET) i będzie trwał przez dobę. W tym czasie portale, które do niego przystąpiły będą serwować swoje strony zarówno w IPv6 jak i w dotychczasowym standardzie. Dzięki temu przeprowadzanemu na wielką skalę testowi, specjaliści będą mogli ocenić, jak naprawdę sprawuje się IPv6. Spróbują także określić trudności techniczne (takie jak np. opóźnienia w dostępie do serwisów uczestniczących w ekperymencie spowodowane nieprawidłową konfiguracją systemu), z jakimi wiązać się będzie wdrażanie tego standardu.

To 24 godzinne wydarzenie odniosło już swój pierwszy sukces - od czasu ogłoszenia go pięć miesięcy temu przez jego sponsora - Internet Society, wzrosła rozpoznawalność IPv6.

Zdaniem rzecznika prasowego organizacji "głównym celem Światowego Testu IPv6 jest zachęcenie dostawców treści oraz ISP do przełamania dylematu 'jajka i kury' (czyli kto ma pierwszy zabrać się za IPv6 dostawcy treści czy operatorzy - przyp. red.) i wspólnego włączenia na dobę obsługi IPv6".

Internet potrzebuje IPv6, ponieważ pula adresów IPv4 wyczerpuje się. Bezpłatna pula nieprzypisanych adresów skończyła się w lutym, zaś w kwietniu dla regionu Azji i Pacyfiku pozostała już tylko mała rezerwa. Odpowiedzialna za Amerykę Północną organizacja ARIN spodziewa się wyczerpania adresów dla tego regionu tej jesieni.

Adresy IPv4 są zapisywane przy pomocy 32 bitów i mogą obsłużyć ok. 4,3 miliarda urządzeń przyłączonych bezpośrednio do internetu, zaś IPv6 128-bitowy i może obsłużyć praktycznie nie ograniczoną liczbę urządzeń (2^128). Wdrożenie IPv6 może zapewnić tańszy i szybszy internet niż przedłużanie "życia" IPv4 przez stosowanie translacji adresów (NAT).

Istotną przyczyną niechęci do wdrażania IPv6 jest brak wstecznej kompatybilności z IPv4, co oznacza, że operatorów serwisów www czekają wydatki związane z aktualizacją sprzętu i oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200