IPTV Inwestycje w interaktywną przyszłość

Telewizja interaktywna ma wygenerować nowy strumień przychodów dla telekomów, a użytkownikom zaoferować innowacyjną funkcjonalność W Polsce na jedno i drugie trzeba będzie poczekać.

Telewizja interaktywna ma wygenerować nowy strumień przychodów dla telekomów, a użytkownikom zaoferować innowacyjną funkcjonalność W Polsce na jedno i drugie trzeba będzie poczekać.

Telewizja interaktywna (IPTV) umożliwia odbiór kanałów telewizyjnych i materiałów wideo nadawanych w formie cyfrowej. Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim dostęp do treści o doskonalej jakości obrazu i dźwięku. Operatorzy oferują także dodatkową funkcjonalność w postaci dostępu do usług na żądanie (np. wirtualnej wypożyczalni wideo), wykorzystania inteligentnego pilota oraz możliwości przechowywania nagranych przez użytkownika treści na serwerze operatora (tzw. Network Personal Video Recorder). Zaawansowane rozwiązania IPTV integrują się również z usługami telefonii IR a w perspektywie najbliższych lat zaoferują też dostęp do treści w formacie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Operatorzy wierzą, że usługi przyciągną do nich nowych klientów.

IPTV w naturalny sposób wprowadza mechanizmy interaktywne, daje zatem zupełnie nową jakość w sposobie organizowania usług, konstruowaniu oferty, umożliwia również w wygodny dla klienta sposób korzystanie z oferty programowej dostawców treści - mówi Andrzej Zawierucha, dyrektor pionu technicznego Multimedia Polska.

Dla tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych możliwość dystrybucji szeroko pojętych usług wideo (m.in. telewizji interaktywnej) to nadzieja na bezpieczny rozwój biznesu. Inwestycje w rozwój usług szerokopasmowych i interaktywnych mają w założeniu uchronić je przed spadkiem przychodów i odpływem abonentów usług głosowych i internetowych do sieci komórkowych. Innowacyjne usługi mogą ten niekorzystny trend zatrzymać, przynajmniej na kilka najbliższych lat.

Operatorzy mogą zaproponować nowe usługi multimedialne i dzięki temu zwiększyć przychody. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Użytkownik końcowy uzyskuje dostęp do nowych usług oraz oszczędności wynikające z subskrypcji pakietu usług u jednego dostawcy, a nie pojedynczych usług u różnych dostawców - mówi Ireneusz Puszkarski z polskiego oddziału Alcatela.

Różnorodność zastosowań

Wideousługi o charakterze rozrywkowym bądź przeznaczone do sektora biznesowego wymagają różnych szerokości pasma, w zależności od stosowanego standardu transmisji czy sposobu kodowania sygnałów. Do takich aplikacji należą: przekaz transmisji wideo na żądanie (VoD), telewizja rozsiewcza (SDTV), telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV), oglądanie filmów z wideoteki dostawcy usługi, gry sieciowe z funkcją interaktywnej komunikacji głosowej lub obrazowej, przekaz programów z przesunięciem czasowym (time shifting) czy funkcja sieciowego magnetowidu (PVR) z indywidualną rejestracją programów na serwerze operatora.

IPTV Inwestycje w interaktywną przyszłość

Domowa infrastruktura IPTV

IPTV Inwestycje w interaktywną przyszłość

Szerokopasmowa infrastruktura IPTV

W już eksploatowanych systemach IPTV w Europie są dostępne jedynie najprostsze usługi płatne: eliminowanie reklam z przekazów telewizyjnych, dostęp do platform telewizji cyfrowej oraz wideousługa na żądanie klasy VoD. W podstawowym pakiecie IPTV zwykle znajduje się też elektroniczny i pełnoekranowy przewodnik telewizyjny EPG (Electronic Program Guide), który ułatwia korzystanie z zasobów sieci i zastępuje papierowe wydania dodatków telewizyjnych do gazet. Przewodnik aktualizowany na bieżąco przez operatora pozwala na szczegółowy ogląd informacji o programie Ty przypomina o emisji interesującego filmu oraz umożliwia nagrywanie wybranych programów. Do ich rejestracji korzysta się z funkcji wirtualnego magnetowidu: emitowany program TV jest rejestrowany na serwerze dostawcy i można z niego korzystać w dogodnym dla abonenta czasie. Dzięki personalizacji uzyskuje się większe możliwości dopasowania aplikacji do indywidualnych wymagań poszczególnego abonenta.

W zaawansowanych rozwiązaniach IPTV istnieje możliwość tworzenia społeczności komunikujących się online przez telewizję interaktywną. I tak, jeśli w trakcie oglądania meczu nie ma możliwości wspólnego spotkania się z przyjaciółmi na żywo, można równocześnie łączyć się z nimi przez IPTV: ikony poszczególnych osób pojawiają się na ekranie, a do wzajemnego komunikowania się można korzystać z klawiatury komputera, rozmowy za pomocą mikrofonu zainstalowanego w odbiorniku TV lub poprzez kamery internetowe znajdujące się u zainteresowanych uczestników sesji obrazowej (wideotelefonia).

Strategia szerokopasmowego dostępu do sieci przez indywidualnych klientów zakłada korzystanie z triple play (usługi potrójnej), za pomocą której poprzez metropolitalny Ethernet, sieć dostępową xDSL można jednocześnie korzystać w czasie rzeczywistym z transmisji głosu, danych i aplikacji wideo. Triple play udostępnia abonentom zestaw różnych funkcji interaktywnych, obejmujących dostęp do Internetu z szybkością 1/10/100 Mb/s, przekaz setek kanałów telewizyjnych TV, realizację usług wideo na żądanie, dostęp do wirtualnego magnetowidu, prowadzenie wideo konferencji tematycznych i specjalistycznych oraz realizację interaktywnych aplikacji obrazowych, gier sieciowych, telefonii VoIP i wideotelefonii.

Elementy systemu IPTV

Przekaz treści obrazowej na cyfrowych platformach IPTV zwiększa wymagania na dystrybucję sygnałów w części centralowej systemu, co wiąże się z podwyższoną jakością i transportem dużej ilości danych. Ponadto skutkuje potrzebą poszerzenia przepustowości sieci z zachowaniem izochronicznego charakteru transmisji. Istotą tej dystrybucji jest model komunikacyjny IP klient-serwer, który ze względu na konieczność jednoczesnej obsługi tysięcy użytkowników został doposażony w mechanizmy poprawiające skalowalność tradycyjnego modelu.

IPTV Inwestycje w interaktywną przyszłość

Unicasting i multicasting dla aplikacji IPTV

IPTV Inwestycje w interaktywną przyszłość

Triple play w sieci domowej

Podstawą efektywnego funkcjonowania telewizji IPTV są transmisje multicastowe, które wykorzystują pulę specjalnych adresów IP (klasa D), nieprzypisaną do pojedynczego urządzenia, lecz do dynamicznie tworzonej grupy urządzeń w sieci. Inaczej mówiąc, wideoserwer źródłowy tworzy strumień danych transmitowanych multicastowo, natomiast poszczególny odbiorca sam decyduje o tym, czy chce korzystać z takiego multicastowego adresu. Metoda ta pozwala na odbiór danych przez wielu zainteresowanych użytkowników jednocześnie, a więc umożliwia dostęp do wielu programów transmitowanych okresowo w systemie NVoD (Near VoD) - zawsze za pośrednictwem pojedynczego strumienia danych. Spełniając określone warunki, użytkownik sam może przyłączyć się (o ile pozwalają na to rozwiązania techniczne) do ogólnie udostępnianej sekwencji nieukierunkowanego strumienia wideoinformacji rozsyłanej przez serwer.

IPTV Inwestycje w interaktywną przyszłość

Przybliżone przepływności potrzebne do transmisji obrazu tv

Drugą metodą pozyskiwania programów IPTV jest dostawa usług na zamówienie za pomocą transmisji unicastowej. W tym trybie pracy strumień informacji jest przekazywany z pojedynczego źródła do jednostkowego odbiorcy (lub serwera lokalnego) - co wymaga utworzenia niezależnego strumienia danych dla każdego abonenta systemu odrębnie. Transmisja unicastowa pozwala więc na korzystanie z usług wideo na życzenie (VoD) oraz realizację poufnego dostępu (personalizacja usług) do treści, zasobów i usług indywidualnego użytkownika. Zapewnia także prywatną wideo komunikację między klientami, implementację wideo konferencji czy zdalnego nauczania przez sieć.

Praktyczne rozwiązania IPTV korzystają z obydwu metod transmisji w hybrydowy sposób, poprzez rozbudowę systemu o serwery pomocnicze (proxy), które w zastępstwie serwera głównego mogą dostarczać treści do oddalonych użytkowników. Serwery IPTV proxy, dysponujące całością lub częścią zasobów serwera głównego, mogą znajdować się zarówno w centrali - bezpośrednio obok serwera głównego - jak też w odległych miejscach blisko abonentów, natomiast komunikacja między nimi dokonuje się w trybie unicastowym (serwer-serwer) na żądanie serwera proxy.

Wymaganą do realizacji telewizji interaktywnej przepustowość kanału użytkownika szacuje się obecnie na 8-10 Mb/s, ale może ona sięgać nawet 20 Mb/s podczas korzystania z telewizji HDTV Ponieważ każdy kanał telewizyjny SDTV z kompresją MPEG2 potrzebuje dzisiaj przepływności ok. 3-4 Mb/s, sieć szkieletowa IPTV ze 100 użytkownikami wymaga już przepływności nie mniejszej niż 400 Mb/s. Transport aplikacji o wysokiej rozdzielczości HDTV (dawniej 20 Mb/s, dzisiaj 10 Mb/s) stawia odpowiednio większe wymagania dla sieci szkieletowych, przy czym zagregowana przepustowość szkieletu bywa zwykle mniejsza, zwłaszcza po zaimplementowaniu bardziej efektywnych metod kompresji sygnału wizyjnego. Przewiduje się, że w 2007 r. przepływności potrzebne do transportu obrazu będą odpowiednio niższe: 1 Mb/s dla SDTV oraz 5 Mb/s dla HDTV.

Obstuga domowa

U abonenta w domu podstawą telewizji IPTV jest zestaw STB (Set Top Box), będący wyspecjalizowanym komputerem konwertującym strumień pakietowych danych na sygnał przekazywany do odbiornika TV lub komputera. Zestaw mieszkaniowy STB odpowiada również za przekazywanie do usługodawcy informacji płynących od telewidza: a więc poleceń wydanych za pomocą pilota, tekstów napisanych na klawiaturze czy obrazu pochodzącego z wideokamery IP abonenta. Po stronie dostawcy - zamiast zwykłej emisji programu telewizyjnego - usługodawca IPTV wysyła użytkownikowi sygnał, który jest modyfikowany zależnie od jego indywidualnych wymagań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200