IPO pobiło rekord na europejskich giełdach

W ubiegłym roku na giełdach w Europie zebrano 75 mld euro w ramach IPO (Initial Public Offering), wynika z raportu „IPO Watch Europe” PwC. Od 2022 w Polsce działa tzw. ulga podatkowa na IPO.

IPO pobiło rekord na europejskich giełdach

Nicholas Cappello /Unsplash

Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w 2021 roku wyniosła 75 mld euro. Oznacza to wzrost o 269% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku (20,3 mld euro). 2021 to także najbardziej aktywny rok na rynku IPO w Europie – odnotowano 422 debiuty, wobec 135 w 2020 roku. Debiut InPost na Euronext w Amsterdamie, z ofertą ponad 3,2 mld euro, okazał się największym IPO w Europie i 5. na świecie. GPW w Warszawie odnotowała największą liczbę debiutów (44 łącznie na rynku głównym i NewConnect) od 2013 r.

„W skali Europy, rok 2021 był wyjątkowy, zarówno pod względem liczby debiutów, jak i wartości ofert. 422 IPO, z czego 14 debiutów z ofertami powyżej 1 mld euro potwierdzają optymizm na rynku po okresie niepewności wywołanym pandemią. Prognozy na rok 2022 pozostają ostrożnie pozytywne, należy spodziewać się w szczególności jeszcze większej selektywności inwestorów wynikającej zarówno z niepewnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, jak i z obserwowanych spadków notowań wielu zeszłorocznych debiutantów” – mówi Bartosz Margol, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Zobacz również:

  • Lider wdrożeń MS Dynamics w Polsce planuje IPO
  • Cloud Technologies wchodzi na główny parkiet GPW
  • Elon Musk sięgnął po rezerwy i sprzedał sporą część akcji Tesli

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w minionym roku wyniosła 75,0 mld euro i znacząco wzrosła w porównaniu do roku 2020 (o 54,7 mld euro). Na europejskich parkietach zadebiutowały 422 spółki (wobec 135 w 2020 roku). Odnotowano 14 tzw. mega ofert, czyli IPO, których wartość przekroczyła 1 mld euro.

Najwięcej środków podczas oferty w 2021 r. pozyskała spółka InPost, debiutująca na giełdzie Euronext – Amsterdam. IPO miało wartość 3,2 mld euro. Na kolejnych miejscach uplasowały się Volvo Car AB (oferta warta 2,3 mld euro przeprowadzona na Nasdaq Nordic - Stockholm) oraz Vantage Towers AG (debiut na niemieckim parkiecie – Deutsche Boerse z ofertą na poziomie 2,2 mld euro).

Największą aktywność na europejskim rynku ofert pierwotnych w minionym roku wykazała giełda w Londynie (100 debiutów przy łącznej wartości 19,5 mld euro), za którą znalazła się Nasdaq Stockholm, z 78 IPO i z wartością ofert 11,9 mld euro. Na trzecim miejscu w Europie, pod względem wartości pozyskanego kapitału, uplasowała się giełda Euronext - Amsterdam (11,4 mld euro z 24 debiutami).

Aktywność na europejskim rynku IPO od 2017 roku*

IPO pobiło rekord na europejskich giełdach

* Dane obejmują wyłącznie IPO o wartości powyżej 5 mln USD .

IPO na polskiej giełdzie

W 2021 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie było 40 debiutów wobec 19 w 2020. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w minionym roku (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 9,313 mld zł (2,050 mld euro), co oznacza spadek o 15% w porównaniu do 2020 r (warto zaznaczyć, że zeszłoroczne statystyki zdominowało IPO Allegro.eu o wartości 10,6 mld zł).

Wśród 12 debiutów na warszawskim parkiecie, największym była oferta Pepco Group 3,698 mld zł (818,3 mln EUR), uplasowana na 20. miejscu największych IPO w Europie. Kolejne trzy miejsca pod względem wielkości oferty zajęły spółki Huuuge Games (1,666 mld zł / 371,8 mln euro), Grupa Pracuj (1,120 mld zł / 239,1 mln euro) oraz STS holding (1,078 mld zł / 234,7 mln euro).

„Miniony rok był zdecydowanie najlepszym okresem aktywności IPO na warszawskiej giełdzie od lat. W 2021 r. warszawski parkiet przyjął 4 oferty o wartości przekraczającej 1 miliard zł, w tym dwie spółek zagranicznych, co jest wydarzeniem bez precedensu i buduje obraz rynku zasilanego regularnie dużymi debiutami o międzynarodowym zasięgu. Mimo nieco rozczarowujących wyników niektórych „spadkowych” IPO, zainteresowanie debiutem potencjalnych emitentów jest wciąż wysokie, a plany giełdowe i stosowne przygotowania coraz więcej spółek rozpoczyna z perspektywą 2-3 letnią” – mówi Margol.

Na rynku NewConnect było w 2021 roku 32 debiutów, z których największy był producenta gier komputerowych Render Cube – wartość oferty wyniosła 16,3 mln zł. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się spółki Creotech Instruments z branży przemysłu kosmicznego (11,3 mln zł) oraz spółka technologiczna Woodpecker.co (11,0 mln zł).

 Aktywność na polskim rynku IPO od 2010 roku

IPO pobiło rekord na europejskich giełdach

O raporcie IPO Watch Europ

Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Turcji, Serbii i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

Począwszy od raportu za II kwartał 2019 roku IPO Watch Europe obejmuje wyłącznie oferty o wartości powyżej 5 mln USD. Dla zapewnienia porównywalności, dane za poprzednie okresy prezentowane w raporcie IPO Watch Europe zostały odpowiednio przekształcone. Komentarz do rynku polskiego omawia wszystkie debiuty na rynku w Warszawie, niezależnie od ich wartości.

Raport IPO Watch Europe można pobrać pod adresem: www.pwc.pl/ipowatch. Dostępne są również podsumowania roczne za lata 2004-2021.

Oprac. na podst. informacji prasowej.

Na temat ulgi na IPO także w: Cherry picking. Co Polski Ład proponuje sektorowi IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200