IPMI - uniwersalny interfejs zarządzania

Przedsiębiorstwa eksploatujące serwery różnych platform zaczynają doceniać zalety standardu IPMI (Intelligent Platform Management Interface), dzięki któremu zarządzanie warstwą sprzętową systemów obliczeniowych przestaje być dla administratorów przysłowiową drogą przez mękę.

IPMI monitoruje pracę procesorów oraz mierzy napięcia i temperaturę. Administrator może zdalnie testować serwery i uruchamiać je ponownie niezależnie od tego, czy system operacyjny działa, czy też uległ uszkodzeniu i komputer nie odpowiada. Interfejs IPMI jest uniwersalny - obsługuje komputery wszystkich platform.

Często mamy do czynienia z sytuacją, iż interfejs IPMI jest zainstalowany na serwerze, a administrator nawet o tym nie wie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ producenci serwerów jak dotąd niezbyt aktywnie wspierają ten standard, chociaż IPMI można już spotkać w wielu serwerach i urządzeniach sieciowych.

Zobacz również:

  • Zarządzanie informacją – nowe kierunki
  • Arm standaryzuje chiplety

Standard IPMI jest implementowany na poziomie "krzemu". Jest to najczęściej oddzielny procesor, który pracuje niezależnie od podstawowego procesora obsługującego serwer i od zarządzającego nim systemu operacyjnego. To dzięki temu procesorowi administrator może kontrolować zdalnie serwer i monitorować stan poszczególnych elementów wchodzących w jego skład.

Standard (który powstał w 1998 r.) wspiera obecnie blisko 150 producentów sprzętu komputerowego, w tym takie tuzy jak HP, Intel i NEC. IPMI może współpracować z powszechnie już zaakceptowanymi platformami zarządzania, żeby tylko wymienić Common Information Model, SNMP i Windows Management Instrumentation oraz dostarczać dane globalnym platformom zarządzania, np. oprogramowaniu OpenView (HP).

Na początku br. powstała trzecia wersja standardu IPMI (2.0). Jest to póki co propozycja, ale oczekuje się, że IPMI 2.0 zostanie ratyfikowany w połowie 2004 r. Standard IPMI 2.0 wspiera takie nowe rozwiązania, jak: szyfrowanie danych, uwierzytelnianie użytkowników oraz wirtualne sieci LAN. Dane są szyfrowane zgodnie ze specyfikacją Advanced Encryption Standard, a użytkownicy są uwierzytelniani zgodnie ze specyfikacją SHA-1.

Jak podaje OSA Technologies, 30 proc. wszystkich produkowanych obecnie serwerów dysponuje interfejsem IPMI, a pod koniec 2004 r. liczba takich serwerów ma wzrosnąć do 70 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200