IP w kablu, powietrzu i biznesie

Dojrzałość technologii IP powoduje, że o nowoczesne rozwiązania sieciowe pytają nie tylko korporacje, ale również firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tradycyjny kabel internetowy coraz częściej zastępowany jest przez LTE, sieć komórkową następnej generacji, całkowicie opartą na IP. Głównym dylematem firmowych decydentów jest obecnie wybór optymalnego rozwiązania, spełniającego wszelkie potrzeby telekomunikacyjne.

Polskie firmy, podążając za światowymi trendami, od wielu lat inwestują w sieci IP i chcą mieć dostęp do internetu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2012 r. dostęp do sieci miało 93% przedsiębiorstw. Sprzyja temu bogata oferta operatorów i dostawców usług internetowych. Operatorzy stacjonarni i kablowi periodycznie ogłaszają dostępność kolejnych łączy światłowodowych, zapewniających szerokopasmowe połączenia. W maju br. jedna z ogólnopolskich sieci kablowych przedstawiła usługę pozwalającą pobierać dane z prędkościami dochodzącymi do 250 Mb/s. Operatorzy stacjonarni są również w stanie zaoferować przepustowości gigabitowe skierowane do zwykłych firm, a nie tylko dostawców usług sieciowych. Przystępność cenowa powoduje, że zainteresowanie szerokopasmowym dostępem wśród przedstawicieli sektora MŚP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa) stale rośnie. Tym bardziej że w pakiecie z dostępem do internetu firmy mogą otrzymać wiele usług dodanych, znacznie poprawiających komfort i bezpieczeństwo pracy (tunelowanie VPN, SSL, VoIP itp.).

Inwestując w urządzenia wykorzystujące IP warto mieć świadomość, jak wiele możliwości one zapewniają, przede wszystkim w dziedzinie szeroko pojętej mobilności. Specjaliści podkreślają, że wraz z uruchamianiem kolejnych sieci komórkowych Long Term Evolution, całkowicie opartych na IP, sieciowy świat czeka rewolucja. Przypomnijmy, że w specyfikacji 3GPP Release 8 maksymalna szybkość łącza w dół LTE w warstwie radiowej została wyznaczona na 326,4 Mb/s, przy zastosowaniu modulacji 64QAM i kanałów 20 MHz. W przypadku łącza w górę, wartość ta wynosi 86,4 Mb/s przy zastosowaniu modulacji 64QAM i szerokości kanału 20 MHz. Dotychczas takie przepustowości kanału, nawet czysto teoretycznie, umożliwiały wyłącznie sieci stacjonarne. Long Term Evolution zapewnia również bardzo małe opóźnienia, wynoszące 10 ms. Wiąże się to ze znacznym poprawieniem komfortu korzystania z wszelkich aplikacji czasu rzeczywistego, czego sztandarowym przykładem jest mobilny VoIP (Voice over IP). Stabilność sieci docenią również miłośnicy oglądania treści wideo, firmy korzystające z wideokonferencji czy pracownicy wykorzystujący połączenia LTE do pracy zdalnej.

Według danych Global mobile Suppliers Association (GSA) z końca lipca 2013 r., w 76 państwach działa 200 komercyjnych sieci LTE (wykonujących faktyczne usługi dla klientów). Specjaliści szwedzkiego koncernu Ericsson są przekonani, że już za 5 lat zasięgiem LTE będzie objęte 60% światowej ludności. Prognozy te są zbieżne z wyliczeniami Cisco pokazującymi, iż w 2017 r. smartfony, laptopy i tablety będą generować 93% globalnego ruchu z urządzeń mobilnych, wykorzystując przy tym szerokopasmowość sieci 3,5G/4G.

Dla firm, również z sektora MŚP, dostępność szybkich połączeń mobilnych to okazja do eksploracji nowych rejonów, pozyskiwania klientów, skróconego czasu realizacji zamówień i obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Analitycy prognozują, że dzięki LTE wzrośnie, i tak już duża, popularność usług świadczonych w modelu cloud computing (rozproszone przetwarzanie w „chmurze”). Firmy będą mogły bez obaw o dostępność czy przestoje, korzystać z aplikacji przeznaczonych dla urządzeń mobilnych, oferowanych przez licznych dostawców.

Klienci z pewnością docenią możliwość zestawienia kilkuosobowej tele- lub wideokonferencji z osobami odpowiedzialnymi za dany proces biznesowy. Łatwy i szybki kontakt, w celu realizacji konkretnego zamówienia jest często wymieniany jako kluczowy element wyboru danej firmy przez klienta.

Rozwój sieci mobilnych to również możliwość zaistnienia na zupełnie nowych rynkach. Jednym z obiecujących są aplikacje związane z M2M (Machine-to-Machine). Inteligentna komunikacja między urządzeniami może doskonale sprawdzić się w logistyce, transporcie czy instytucjach medycznych.


TOP 200