IP potrzebne od zaraz

Dualny model przesyłania głosu (sieci z komutacją łączy) i danych (sieci pakietowe) staje się uciążliwy dla wielu firm, szczególnie w niepewnych czasach recesji gospodarczej. Koszty ponoszone na utrzymanie infrastruktury oraz niezbędną grupę specjalistów często nie mają szans się zwrócić. Dobrze przemyślana inwestycja w VoIP (telefonia IP), trwale integrująca firmę z internetem, niesie bogaty wachlarz usług (Web 2.0, blogi, budowanie społeczności, interaktywność) mogących przynieść wymierne korzyści biznesowe.

Rynek wspiera IP

Przewiduje się, że globalny ruch IP wzrośnie pięciokrotnie w latach 2008-2013, zbliżając się do 56 EB (eksabajtów) miesięcznie. Według danych Cisco, w ubiegłym roku na całym świecie przesyłano ok. 9 eksabajtów danych w każdym miesiącu. Za 4 lata ruch IP w Ameryce Północnej wyniesie 13 EB/miesiąc, niewiele mniej w Europie Zachodniej: 12,5 EB. Na pierwszym miejscu znajdzie się Bliski i Daleki Wschód (region Azji i Pacyfiku), gdzie ruch IP osiągnie 21 eksabajtów. Przesyłanie danych IP w regionie MEA (Bliski Wschód i Afryka) będzie wzrastać najszybciej - w tempie rocznym wynoszącym 51% - i za 4 lata osiągnie wartość 1 eksabajta miesięcznie.

IP potrzebne od zaraz

56 eksabajtów miesięcznie – taki jest prognozowany ruch IP w roku 2013

Wzrostowi znaczenia ruchu IP towarzyszyć będzie szybki rozwój nowoczesnych technologii multimedialnych, takich jak: wideokonferencje, systemy ujednoliconej komunikacji (UC - unified communications), telewizja interaktywna (IPTV), telefonia IP i komunikatory IM (Instant Messaging). Mimo obecnej recesji gospodarczej na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania do obsługi transmisji danych w sieciach pakietowych. Systematycznie postępuje także konsolidacja największych dostawców w walce o udziały w rynku IP.

W czerwcu br. Alcatel-Lucent i HP zawarły umowę o współpracy na 10 lat - firmy liczą w tym czasie na znaczne zwiększenie przychodów (rzędu kilku miliardów euro). W ramach porozumienia produkty telekomunikacyjne Alcatel-Lucent (telefonia IP, unified communications, platformy mobilne, call/contact centers) będą zintegrowane z rozwiązaniami IT firmy HP i oferowane korporacjom przez kanały resellerskie HP. Do szerszej współpracy w obszarze IP dojdzie również między HP a Microsoftem. W I połowie tego roku firmy poinformowały o zawarciu strategicznego sojuszu, mającego na celu opracowanie nowego systemu unified communications. W ciągu czterech lat obaj producenci zamierzają przeznaczyć na ten cel 180 mln USD.

Przechodzimy na VoIP

Telefonia IP wciąż stanowi główny powód modernizacji firmowych sieci telekomunikacyjnych. Według danych firmy badawczej Ovum, dynamika wzrostu linii VoIP stale się powiększa, przy jednoczesnej tendencji spadkowej w budowie kolejnych linii stacjonarnych. Fakt ten jest ściśle związany z przychodami z poszczególnych rynków. Operatorzy odnotowują wyraźne spadki zysków z usług tradycyjnej telefonii stacjonarnej. W przypadku VoIP kierunek jest odwrotny, choć wzrost przychodów operatorów jest symboliczny (niskie wydatki na telefonię IP to dla wielu firm przeważający argument, zachęcający do modernizacji własnych systemów telekomunikacyjnych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200