INTELIGENCJA W WOJSKOWEJ SIECI

Nie podlegają więc aktualizacji danych i oprogramowania tak jak systemy stacjonarne. Trudno sobie wyobrazić, by w kilkudziesięciu czy kilkuset mobilnych aparatowniach teleinformatycznych aktualizować oprogramowanie lub dane, dystrybuując płyty CD, a w dużej części tak się to dzisiaj robi. Rozwiązania systemowego wymaga więc centralna aktualizacja oprogramowania dla mobilnych środków łączności i informatyki, bo wpływa to w istotny sposób na gotowość bojową wojsk. Centralizacja procesów utrzymaniowych oprócz wysokiej gotowości do działania zapewnia również obniżenie kosztów eksploatacji i zwiększenie niezawodności.

Na zakończenie wypada uzasadnić, dlaczego te obszary uznałem za najistotniejsze dla SZ RP na najbliższe lata.

WIRTUALIZACJA to uproszczenie procesu zarządzania danymi i terminalem użytkownika. "ONTOLOGIZACJA" to łatwiejsza, szybsza i efektywniejsza komunikacja użytkownika z systemami informatycznymi, a CENTRALIZACJA PROCESÓW UTRZYMANIOWYCH to istotne zwiększenie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Mam nadzieję, że przedstawione tezy nie przyczynią się jedynie do wprowadzenia do obiegu dodatkowych "modnych" określeń, lecz staną się podstawą do spojrzenia w przyszłość. Celem jest stworzenie w SZ RP zintegrowanego ze środowiskiem sieciocentrycznym systemu teleinformatycznego wykorzystującego technologie COTS, odpornego na działania cyberterroryzmu, interoperacyjnego z systemami NATO i zgodnego z zasadą EoIP dla wszystkich elementów składowych C4ISR - użycie "modnych" określeń jest tu absolutnie nieprzypadkowe.

Podążanie za postępem wymaga wiedzy, zaangażowania i determinacji w działaniu.

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób zastanawia się, w jakim kierunku podąża świat, gdzie są granice możliwości i jak bardzo technika komputerowa zmieni nasze życie i pracę. Być może odpowiedź na najbliższe lata zawarta jest w projektach zwanych "Sixth sense" (szósty zmysł), ale to już zupełnie inna historia.

Generał brygady Włodzimierz Nowak był w latach 2007-2008 dyrektorem Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wirtualizacja w wojsku

Obecna sytuacja w resorcie obrony jest wyjściową do głębokich przemian, których należy dokonać. Setki, a nawet tysiące serwerów rozrzuconych po jednostkach organizacyjnych resortu, często administrowanych przez przypadkowych ludzi, to bardzo nieefektywny układ. Począwszy od poziomu bezpieczeństwa danych i systemu, po koszty utrzymania.

Przesłanki leżące u podstaw wirtualizacji maszyn fizycznych (hostów), a w szczególności serwerów stają się jasne, gdy uświadomimy sobie, że przeciętne wykorzystanie możliwości serwera wynosi od 15 do 40%. Są tu więc duże rezerwy, które pozwalają na konsolidację serwerów. Dlatego też, wykorzystując jeden serwer dla kilku systemów, możemy znacznie zredukować ich liczbę.

Przykłady współpracy systemów

1. Czy zamiast światłowodu moglibyśmy do transmisji sygnałów cyfrowych w relacji Warszawa-Gdańsk wykorzystać drut kolczasty biegnący wzdłuż autostrady?

Odpowiedź brzmi: TAK, bo z technicznego punktu widzenia jest to możliwe. Ale jaki to ma sens i ile będzie kosztowało? Byłoby to nieefektywne i nieracjonalne, choć technicznie wykonalne.

2. Czy korzystanie z kilku edytorów wprowadzi różnicę w tekstach pisanych?

Raczej nie, ale wpłynie na inne obszary, takie jak: zakupy licencji, przygotowanie administratorów, upgrade oprogramowania itp.


TOP 200