INTELIGENCJA W WOJSKOWEJ SIECI

Proces unifikacji technologicznej musi być skorelowany z kompetencjami i strukturami komórek organizacyjnych. Dobry efekt finalny można uzyskać jedynie wówczas, gdy organ wdrażający posiada siły (przygotowany personel), środki finansowe i odpowiednie kompetencje, by od początku do końca przeprowadzić proces wdrożenia.

PRZYSZŁOŚĆ. W nadchodzącym dziesięcioleciu powinniśmy skupić się na rozwiązaniach, które będą stanowiły przełom w wykorzystaniu techniki komputerowej w wojsku.

Moim zdaniem, istotne powinny być działania na rzecz:

- wirtualizacji

- "ontologizacji"

- centralizacji procesów utrzymaniowych

WIRTUALIZACJA

Kolejne kroki w dziedzinie informatyzacji resortu obrony narodowej muszą iść w kierunku wirtualizacji środowiska IT. Oznacza to konieczność rozpoczęcia prac związanych z dzieleniem (partycjonowaniem) przestrzeni dyskowych oraz łączeniem (konsolidacją) zasobów sprzętowych (serwerów, komputerów, pamięci masowych, jak również sieci teleinformatycznych). W efekcie stworzona zostanie struktura odseparowanych i niezależnych od siebie wirtualnych zasobów sprzętowych i informacyjnych. Da to możliwość centralnego zarządzania ich wydajnością i konfiguracją. W ten sposób uprościmy zarządzanie zmianami, eliminując konieczność konfigurowania każdego elementu z osobna. Taki kierunek przemian podyktowany jest paroma czynnikami: ułatwieniem procesu zarządzania, zwiększeniem bezpieczeństwa, elastyczności systemów oraz zmniejszeniem kosztów eksploatacji i utrzymania.

Wirtualizacja zwiększa bezpieczeństwo danych, obniża koszty utrzymania i amortyzacji infrastruktury technicznej dzięki zmniejszeniu liczby serwerów, uproszczeniu procesu zarządzania i zwiększeniu efektywności wykorzystania mocy obliczeniowej.

W infrastrukturze wirtualnej zasobami informatycznymi można zarządzać jak wspólną usługą. Kopiowanie, klonowanie oraz instalowanie maszyn wirtualnych (użytkownik posiada klawiaturę i monitor) jest o wiele szybsze i łatwiejsze niż konfigurowanie fizycznych komputerów. Nowe maszyny wirtualne można tworzyć i dodawać w ciągu minut, bez czekania, bez konieczności zakupu.

Tak więc dla dowództw i sztabów oraz ośrodków treningowych przyszłość należy do tej technologii. Czas skończyć z zasadą: "każdy serwer obsługuje jeden system".

"Ontologizacja" - wprowadzenie do systemów wojskowych elementów sztucznej inteligencji, czyli narzędzi informatycznych potrafiących kojarzyć dane zawarte w zasobach (kontekstowo na zasadzie ,,wyszukiwarki"). Sprawi to, że łatwiejsze stanie się korzystanie z lawinowo zwiększających się zasobów informacyjnych. Można będzie systemowi zadawać pytania, a nie szukać określonych fraz bądź słów kluczowych w obszarach nas interesujących. Tak więc wyszukiwanie danych oparte na zasadach ontologii spowoduje sprawniejsze i efektywniejsze zabezpieczenie potrzeb użytkownika. O ile łatwiejsze będzie korzystanie z danych zapisanych na serwerach, gdy będziemy mogli zadać pytanie, np. "Kto w MON posiada kompetencje do …?" lub "Gdzie w 12 DZ znajdują się …?" itp.

Współczesne systemy wsparcia dowodzenia i systemy informatyczne będą zawierały coraz większą ilość danych. Już dziś odnalezienie potrzebnej informacji tradycyjnymi metodami staje się trudne i czasochłonne.

Centralizacja procesów utrzymaniowych. Wykorzystanie bardzo złożonych i rozległych systemów teleinformatycznych wymaga doskonale przygotowanych zespołów administratorów, wydajnych narzędzi zarządzających i monitorujących. Dodatkowo musimy pamiętać, że wojskowe systemy szczebla pola walki to głównie systemy mobilne. W okresie pokoju nie są one wykorzystywane w codziennej pracy.


TOP 200