IMS - platforma do transmisji pakietowej w sieciach komórkowych

Jednym z kluczowych zadań systemu IMS jest realizacja połączeń telefonicznych przy wykorzystaniu podsystemu PS (połączenia VoIP). Technologia VoIP była jednym z podstawowych założeń przy projektowaniu systemu IMS, co było podyktowane koniecznością ewolucji systemu opartego na CS (Circuit Switching) do systemu All-IP. Do sterowania połączeniami/usługami standard 3GPP przewiduje możliwość wykorzystania zarówno protokołów H.323, jak i SIP (Session Initiation Protocol). Jednak w praktyce wykorzystuje się ten drugi. Taka konfiguracja umożliwia przekaz informacji multimedialnych (dane, dźwięk, wideo) przy uwzględnieniu negocjacji i zapewnieniu jakości obsługi QoS. Dlatego też system jest określany mianem systemu multimedialnego.

Podstawowym argumentem dla wyboru protokołu SIP, jako głównego protokołu sterującego dla IMS, była jego naturalna zdolność do przesunięcia kontroli nad usługami do punktów końcowych. W tradycyjnym środowisku telekomunikacyjnym (np. opartym na sygnalizacji SS7) głos oraz inne usługi kontrolują elementy scentralizowane, co znacznie zwiększa czas oraz koszty dodawania nowych usług. Poprzez przesunięcie kontroli usług do punktów końcowych z wykorzystaniem protokołu SIP (np. w telefonach komórkowych opartych na SIP) eliminuje się konieczność stosowania centralizacji mechanizmów sterowania. Dodatkową kwestią jest elastyczność procesu sterowania - protokół SIP jest w stanie obsługiwać bardzo duży zbiór usług, a wyniesienie funkcji zarządzania mobilnością do warstwy aplikacji eliminuje konieczność stosowania mechanizmów opartych wyłącznie na tymczasowych adresach IP (np. Mobile IP). Ta druga funkcjonalność ma dodatkową zaletę - umożliwia bowiem płynne przechodzenie pomiędzy różnymi sieciami dostępowymi (np. z GPRS do UMTS), włącznie ze zmianą tymczasowego, przydzielonego terminalowi przez sieci adresu IP bez konieczności restartu usługi.

IMS - platforma do transmisji pakietowej w sieciach komórkowych

Protokoły i punkty styków w systemie IMS (rozwiązanie firmy Nokia)

Na rys. poniżej przedstawiono implementację systemu IMS firmy Nokia - poszczególne punkty styku systemu IMS oraz wykorzystywane w tych punktach protokoły.

Push to talk - przykład wykorzystania IMS

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się oparta na systemie IMS usługa push to talk (PPT). Umożliwia ona komunikację głosową z wybraną osobą lub predefiniowaną grupą przez naciśnięcie jednego klawisza, bez konieczności odbierania połączenia po stronie odbiorcy, oraz dostęp do przesyłania wiadomości (techniczne szczegóły push to talk w NetWorld 03/2004). Szczególną popularność PPT osiągnęła w Stanach Zjednoczonych (w 2003 r. przesłano 62 mld takich wiadomości). W Europie pierwszym operatorem, który uruchomi usługę PPT, jest Orange - komercyjna nazwa usługi to Talk Now. Najpierw zostanie ona uruchomiona w Wlk. Brytanii i Francji (drugi kwartał 2004 r.). Na początku korzystanie z niej ma być możliwe z aparatem Treo 600. Medium transportowym dla usługi ma być GPRS, a w przyszłości - EDGE i UMTS.

Serwis Talk Now będzie zapewniać natychmiastowe połączenie między dwoma lub więcej telefonami komórkowymi, a specjalna opcja pozwoli na stwierdzenie aktualnej dostępności oraz możliwości przyjęcia grupowych lub indywidualnych wiadomości. Dodatkowo usługa będzie umożliwiać budowanie listy kontaktów, prowadzenie rozmowy lub wysyłanie wiadomości do dostępnych na liście kontaktów terminali, a także pozwoli na wysyłanie wiadomości głosowych do innych użytkowników usługi.

Zainteresowanie platformą do realizacji usług PPT widać również u dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Pierwsze takie rozwiązanie zaprezentował w marcu 2003 r. Ericsson (rozwiązanie Instant Talk, oparte na platformie multimedialnej IP firmy Ericsson IPMM). Obecnie tego typu rozwiązania oferują niemal wszyscy więksi dostawcy. Teraz obszar rywalizacji został przeniesiony na płaszczyznę terminali. W listopadzie 2003 r. pierwszy model telefonu z funkcją PPT dla sieci GSM/GPRS przedstawiła Nokia - model 5140. Z kolei Siemens zapowiedział, że chce zostać liderem rynku rozwiązań push to talk over cellular i jeszcze w tym roku przedstawi gamę usług i aparatów wykorzystujących tę technologię.

Być może w najbliższym czasie z usług PPT będzie można korzystać również w Polsce - plany związane z budową sieci EDGE z pewnością muszą iść w parze z myślą o nowych usługach, które zwiększą obszar jej zastosowań.

Podsumowanie

System IMS daje całkiem spore możliwości nawet bez działających szerokopasmowych sieci dostępowych, takich jak UMTS. Dla pewnej grupy usług EDGE oraz GPRS w zupełności wystarczą. Oczywiście szersze pasmo dla użytkownika oznacza możliwość korzystania z bardziej rozbudowanych usług, chociażby takich jak wideotelefonia czy video streaming. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że samo uruchomienie sieci, np. EDGE czy UMTS, nie wnosi niczego nowego. Prawdziwym motorem napędowym dla telekomunikacji są i zawsze będą usługi, a zadaniem sieci jest jedynie zapewnienie do nich jak najlepszego dostępu. Kluczową kwestią są systemy usługowe, takie jak IMS. Z drugiej strony systemy te stanowią jedynie narzędzia do lepszego tworzenia zaawansowanych usług i bez dobrych zastosowań są bezużyteczne. Dlatego też o przyszłych sukcesach lub niepowodzeniach inwestycji w nowe technologie zadecydują przede wszystkim pomysłowość i kreatywność operatorów komórkowych.


TOP 200